„V hudbě a umění jsem dobrodruh,“ tvrdí hudebník Petr Nezhyba.

Novou skladbu a videoklip, účast v Eurovizi, vánoční hudební večer. To jsou nejbližší plány všestranného hudebníka Petra Nezhyby. Více v následujícím rozhovoru.  

HK: Slyšel jsem, že chystáte novou skladbu a klip?  
Petr Nezhyba: „Ve spolupráci s producentem Filipem Gemrothem jsem natočil již zajímavé hudební kousky. První song z roku 2021 se jmenoval „Shy". Promo fotografie jsme fotili v mrazivém únoru tohoto roku na Divoké Šárce. Skladba lehce vycházela z harmonie mé dávnější písně z roku 2010. Vždy, když ji zazpívám u klavíru, pobolívá mě na hrudi, protože její harmonie mi připomíná dění té doby a je opravdu silně oduševnělá a snivá. Producent ji zcela po harmonické stránce i textu změnil a mně se song v novém hávu líbí. Během natáčení prvního klipu producent řekl: „Já ti teda chlape řeknu, že jsi herec a exhibicionista. To je teda dobré vědět!". V dětství jsem byl naprostý opak - stydlivý a bázlivý kluk, ale můj táta vždy chtěl, abych byl komediant. Můj hudební vzor - popová královna, o níž jsem se v minulosti zmínil, ve mně otevřela naprosto jiné dimenze, a ty jsem bez jakéhokoli váhání již v mladém věku nenuceně přijal. Je to můj rys povahy- něco je mi cizí, nemusím se v tom cítit ideálně, po určité době daný kabát přijmu zcela za svůj a oblíbím si jej. Promysleli jsme již další píseň a klip. Píseň bude kontrastní návaznost na první plachou a mírnou skladbu, realizovat se bude v listopadu a finální verze bude ready do konce roku. Zjistili jsme, že bych mohl zvládnout v klipu odehrát roli jedovatého pracháče, arogantního podnikatele a obchodníka (protiklad mé povahy)."     HK: A kdo bude režisérem a kameramanem?  
PN: „Režisérem klipu je tedy Filip. Všestranně nadaný umělec a producent bude nejlépe vědět, jak celý obsah zvládnout. Vím, proč s ním spolupracuji - je detailista, má vkus, se svým týmem vymazlí každý zlomek projektu - image, kameru, střih, hudbu, vokál. Mám rád detailisty a perfekcionisty. Přiznám se, že můj soukromý život je o lpění na detailech. V minulosti jsem perfekcionista nebyl, spíše jsem žil zábavou a byl crazy teenager a trochu, co se týče řádu, „kam vítr, tam plášť". Někteří tito lidé mění postoj a stávají se z nich perfekcionisté. Celý svůj život podřizuji přísnému řádu - asi bych mohl být generál nebo vymýšlet předpisy, normy (smích). Proto se mi líbí, jak detailně pracuje producent Filip. Moje katolická výchova z dětství, přísný vliv matky i vnitřní přesvědčení i dnes ovlivňuje můj umělecký i soukromý život, ale tím nechci říct, že se i ve svém věku nedokážu pořádně odvázat."    

HK: Kde se bude klip natáčet a kdy by měl mít premiéru?
PN: „Zatím o klipu tolik prozrazovat nebudu, několik střihů máme již hotových a, jak jsem již zmínil, téma a prostředí bude kontrastem ke klipu minulému. Žádná příroda, stromy, západ slunce, pohled na skály, nyní je také pro mě velice zajímavé a inspirativní prostředí: mrakodrapy, kancelářské budovy, futuristická architektura. V tomto prostředí jsem strávil první roky svého života v Praze, když jsem se přestěhoval toužící po úspěchu a kariéře do velkoměsta. Nebylo mi zcela příjemné pracovat v open office v zahraniční firmě a vykonávat kancelářskou stereotypní profesi v chladné atmosféře prostředí, na druhé straně, jako perfekcionista miluji čistotu, pravidelnost a lesk tohoto prostředí, budov, parků a rád se stanu v klipu součástí této nálady. Rád si zahraji naprostý opak mé osobnosti. Třeba v budoucnu natočím další klip ze své reality - jak trávím víkendy na své chatě, kde v nitru odmítám jen některé současné postupy - stavbu umělých rybníků, parků apod. Prostředí mé chaty je nedotčené technikou a ruchem."    HK: Kudy vede cesta do Eurovize? Co všechno pro to musíte udělat?
PN: „Soutěž začíná uploadem skladby do systému. Neberu zcela umění a hudbu jako soutěž. Rád v životě tvořím a dělám, co mě opravdu baví. Eurovize je nápad, láká mě a přemýšlím nad možností zaslat song do soutěže již asi dva roky. Nic si neslibuji, ale cítím, že další song bude zajímavý. Dnes již žádnou věc ve svém životě neplánuji a na žádných věcech nelpím, …mám rád, když se něco zajímavého děje.  
Spolutvůrce mi před pár měsíci řekl: „Víš, já bych ti možná ani nepřál, aby jsi v Eurovizi obstál." Vím, o čem mluví a není to nepřejícnost, ale realita a přátelský soucit. (Nadsázka). Vím, že by se spustila lavina událostí jednoduchých, ale i náročných, spojených s časovou náročností, výdejem energie, životními změnami. Na druhou stranu, pouze v některých disciplínách jsem dobrodruh (hudba a umění) a já bych tu změnu bral! Nechci přehnaně očekávat, ale obecně: myslím, že mě životní události a zkušenosti na jakýkoli velký úspěch duchovně připravily. Ne pouze v povrchní materiální rovině, ale špatné životní zkušenosti, za které jsem vděčný, mě posunuly duchovně do jiných končin a úspěch bych spojil s přínosem pro ty, kdo si zaslouží. Hudba a umění se nemusí realizovat jen pro své ego a perfektní pocit ze sebe samého, že jsem něco dokázal. Může být i přínosem pro druhé a pro společnost. 
V mladším věku jsem dychtil po úspěchu, měl materiální vizi, ale čím jsem starší, tím více se za své manýry mladých let stydím. Jsou ale přirozené. Člověk se duchovně vyvíjí a čím jsem starší, tím i cítím, že duchovnímu vývoji odpovídá i odpověď úspěchu. Úspěch bych nechtěl jako zisk pouze pro sebe. Cítím, že bych měl neustále někomu pomáhat. Nikdy jsem to takto necítil, možná v budoucnu to takto brát nebudu, ale současná intuice a vnitřní pocit mi říká, …že bych měl. Staré amatérské projekty a kritiky ve mně vyvolaly v určitém období potřebu soutěžit, napravovat, dychtit po úspěchu. Nedávno mě vzala má drahá polovička na výlet do Kuksu a často myslím na prohlídku slavné síně se sochami neřestí. Odbouráním všech neřestí vzniká vítězství a úspěch."  HK: S jakou písničkou se chcete prezentovat?
PN: „O skladbě jsem mluvil již v prvním dotazu a cítím, že já i producent songu máme podobný úmysl: líbivost melodie, nadčasovost, dramatická energie. Fanoušci si určitě ještě dlouho počkají na finální export, protože natáčení nebude zcela jednoduché, nechci slibovat a předem chválit, ale intuitivně cítím, že by se mělo jednat o můj zlomový projekt."  

HK: Už víte podrobnosti o vašem Vánočním koncertu?
PN: „Vánoční koncert s Alenou Tichou pro mě hodně znamená. Zpěvačka, skladatelka a hudební pedagog Alena Tichá mě učila v šestém ročníku na konzervatoři z oboru „metodika zpěvu". Tento předmět je hlavním v přípravě na pedagogickou praxi učitele zpěvu. Velice milá paní byla i mou úžasnou profesorkou a nechyběla jako divák na mém absolventském koncertu a nádherném letním zakončení studia v roce 2021. Zůstali jsme spolu v kontaktu i nadále po zakončení mého studia a během složitého dění v minulém roce (pandemie) jsme i tak nevěšeli hlavu, ale snažili se dát dohromady naše autorská dílka a emoce. Vznikl prostý a pokorný umělecký pozdrav fanouškům, plný textu, monologů a hudby. Po roce připravujeme další produkci, tentokráte live a pro užší okruh fanoušků a přátel. Opět máme stejné moto - předat své emoce, umělecké pocity, lásku a společně si užít předvánoční čas. V současné době připravujeme pro diváky dárek - vánoční cd složené z dílek online produkce z minulého roku." 

HK: Budete kromě vašich písní zpívat i ty vánoční?  
PN: „V programu v minulém roce jsme prezentovali svá vlastní autorská díla - básně, skladby instrumentální a se zpěvem. Alena Tichá doplnila hudbu svými kytarovými skladbami a já projekt obohatil svou vánoční autorskou grafikou. Vánoční nálada byla specifická díky autorské a neznámé tvorbě. Tento rok se chceme zaměřit na známé koledy a vánoční písně. Informace o všech projektech se dovíte na mých sociálních sítích."  


GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Dokument, megakoncerty, festivaly – Rybičky 48 slaví i letos
25.03.

Dokument, megakoncerty, festivaly – Rybičky 48 slaví i letos

RYBIČKY 48 – 20 LET ROCK’N’ROLLU, VY BUZNY je název celovečerního filmového dokumentu, který přináší...


Depeche Mode vydávají patnáctou studiovku Memento Mori
25.03.

Depeche Mode vydávají patnáctou studiovku Memento Mori

Čekání je u konce, Depeche Mode vydali své netrpělivě očekávané patnácté studiové album...


Moody Moon Noize vol. 4: Unikátní koncerty v kostelech i zbrusu nová jména
24.03.

Moody Moon Noize vol. 4: Unikátní koncerty v kostelech i zbrusu nová jména

Čtvrtý ročník butikového festivalu Moody Moon Noize proběhne na konci srpna v severočeském Chomutově. Pořadatelé...


TŘI SESTRY SE VRACEJÍ DO BRANÍKA!
24.03.

TŘI SESTRY SE VRACEJÍ DO BRANÍKA!

Skupina Tři sestry ve středu odstartovala svoji 38. sezónu vyprodaným pražským koncertem v pražském Paláci Akropolis....


Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy
24.03.

Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy

Jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett mluví hudební kritika o americké multitalentované...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
LP XXIII
08.03.

LP XXIII

» Koller David

Necelých osm let po předchozí desce ČeskosLOVEnsko přichází David Koller s...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru