„V hudbě a umění jsem dobrodruh,“ tvrdí hudebník Petr Nezhyba.

Novou skladbu a videoklip, účast v Eurovizi, vánoční hudební večer. To jsou nejbližší plány všestranného hudebníka Petra Nezhyby. Více v následujícím rozhovoru.  

HK: Slyšel jsem, že chystáte novou skladbu a klip?  
Petr Nezhyba: „Ve spolupráci s producentem Filipem Gemrothem jsem natočil již zajímavé hudební kousky. První song z roku 2021 se jmenoval „Shy". Promo fotografie jsme fotili v mrazivém únoru tohoto roku na Divoké Šárce. Skladba lehce vycházela z harmonie mé dávnější písně z roku 2010. Vždy, když ji zazpívám u klavíru, pobolívá mě na hrudi, protože její harmonie mi připomíná dění té doby a je opravdu silně oduševnělá a snivá. Producent ji zcela po harmonické stránce i textu změnil a mně se song v novém hávu líbí. Během natáčení prvního klipu producent řekl: „Já ti teda chlape řeknu, že jsi herec a exhibicionista. To je teda dobré vědět!". V dětství jsem byl naprostý opak - stydlivý a bázlivý kluk, ale můj táta vždy chtěl, abych byl komediant. Můj hudební vzor - popová královna, o níž jsem se v minulosti zmínil, ve mně otevřela naprosto jiné dimenze, a ty jsem bez jakéhokoli váhání již v mladém věku nenuceně přijal. Je to můj rys povahy- něco je mi cizí, nemusím se v tom cítit ideálně, po určité době daný kabát přijmu zcela za svůj a oblíbím si jej. Promysleli jsme již další píseň a klip. Píseň bude kontrastní návaznost na první plachou a mírnou skladbu, realizovat se bude v listopadu a finální verze bude ready do konce roku. Zjistili jsme, že bych mohl zvládnout v klipu odehrát roli jedovatého pracháče, arogantního podnikatele a obchodníka (protiklad mé povahy)."     HK: A kdo bude režisérem a kameramanem?  
PN: „Režisérem klipu je tedy Filip. Všestranně nadaný umělec a producent bude nejlépe vědět, jak celý obsah zvládnout. Vím, proč s ním spolupracuji - je detailista, má vkus, se svým týmem vymazlí každý zlomek projektu - image, kameru, střih, hudbu, vokál. Mám rád detailisty a perfekcionisty. Přiznám se, že můj soukromý život je o lpění na detailech. V minulosti jsem perfekcionista nebyl, spíše jsem žil zábavou a byl crazy teenager a trochu, co se týče řádu, „kam vítr, tam plášť". Někteří tito lidé mění postoj a stávají se z nich perfekcionisté. Celý svůj život podřizuji přísnému řádu - asi bych mohl být generál nebo vymýšlet předpisy, normy (smích). Proto se mi líbí, jak detailně pracuje producent Filip. Moje katolická výchova z dětství, přísný vliv matky i vnitřní přesvědčení i dnes ovlivňuje můj umělecký i soukromý život, ale tím nechci říct, že se i ve svém věku nedokážu pořádně odvázat."    

HK: Kde se bude klip natáčet a kdy by měl mít premiéru?
PN: „Zatím o klipu tolik prozrazovat nebudu, několik střihů máme již hotových a, jak jsem již zmínil, téma a prostředí bude kontrastem ke klipu minulému. Žádná příroda, stromy, západ slunce, pohled na skály, nyní je také pro mě velice zajímavé a inspirativní prostředí: mrakodrapy, kancelářské budovy, futuristická architektura. V tomto prostředí jsem strávil první roky svého života v Praze, když jsem se přestěhoval toužící po úspěchu a kariéře do velkoměsta. Nebylo mi zcela příjemné pracovat v open office v zahraniční firmě a vykonávat kancelářskou stereotypní profesi v chladné atmosféře prostředí, na druhé straně, jako perfekcionista miluji čistotu, pravidelnost a lesk tohoto prostředí, budov, parků a rád se stanu v klipu součástí této nálady. Rád si zahraji naprostý opak mé osobnosti. Třeba v budoucnu natočím další klip ze své reality - jak trávím víkendy na své chatě, kde v nitru odmítám jen některé současné postupy - stavbu umělých rybníků, parků apod. Prostředí mé chaty je nedotčené technikou a ruchem."    HK: Kudy vede cesta do Eurovize? Co všechno pro to musíte udělat?
PN: „Soutěž začíná uploadem skladby do systému. Neberu zcela umění a hudbu jako soutěž. Rád v životě tvořím a dělám, co mě opravdu baví. Eurovize je nápad, láká mě a přemýšlím nad možností zaslat song do soutěže již asi dva roky. Nic si neslibuji, ale cítím, že další song bude zajímavý. Dnes již žádnou věc ve svém životě neplánuji a na žádných věcech nelpím, …mám rád, když se něco zajímavého děje.  
Spolutvůrce mi před pár měsíci řekl: „Víš, já bych ti možná ani nepřál, aby jsi v Eurovizi obstál." Vím, o čem mluví a není to nepřejícnost, ale realita a přátelský soucit. (Nadsázka). Vím, že by se spustila lavina událostí jednoduchých, ale i náročných, spojených s časovou náročností, výdejem energie, životními změnami. Na druhou stranu, pouze v některých disciplínách jsem dobrodruh (hudba a umění) a já bych tu změnu bral! Nechci přehnaně očekávat, ale obecně: myslím, že mě životní události a zkušenosti na jakýkoli velký úspěch duchovně připravily. Ne pouze v povrchní materiální rovině, ale špatné životní zkušenosti, za které jsem vděčný, mě posunuly duchovně do jiných končin a úspěch bych spojil s přínosem pro ty, kdo si zaslouží. Hudba a umění se nemusí realizovat jen pro své ego a perfektní pocit ze sebe samého, že jsem něco dokázal. Může být i přínosem pro druhé a pro společnost. 
V mladším věku jsem dychtil po úspěchu, měl materiální vizi, ale čím jsem starší, tím více se za své manýry mladých let stydím. Jsou ale přirozené. Člověk se duchovně vyvíjí a čím jsem starší, tím i cítím, že duchovnímu vývoji odpovídá i odpověď úspěchu. Úspěch bych nechtěl jako zisk pouze pro sebe. Cítím, že bych měl neustále někomu pomáhat. Nikdy jsem to takto necítil, možná v budoucnu to takto brát nebudu, ale současná intuice a vnitřní pocit mi říká, …že bych měl. Staré amatérské projekty a kritiky ve mně vyvolaly v určitém období potřebu soutěžit, napravovat, dychtit po úspěchu. Nedávno mě vzala má drahá polovička na výlet do Kuksu a často myslím na prohlídku slavné síně se sochami neřestí. Odbouráním všech neřestí vzniká vítězství a úspěch."  HK: S jakou písničkou se chcete prezentovat?
PN: „O skladbě jsem mluvil již v prvním dotazu a cítím, že já i producent songu máme podobný úmysl: líbivost melodie, nadčasovost, dramatická energie. Fanoušci si určitě ještě dlouho počkají na finální export, protože natáčení nebude zcela jednoduché, nechci slibovat a předem chválit, ale intuitivně cítím, že by se mělo jednat o můj zlomový projekt."  

HK: Už víte podrobnosti o vašem Vánočním koncertu?
PN: „Vánoční koncert s Alenou Tichou pro mě hodně znamená. Zpěvačka, skladatelka a hudební pedagog Alena Tichá mě učila v šestém ročníku na konzervatoři z oboru „metodika zpěvu". Tento předmět je hlavním v přípravě na pedagogickou praxi učitele zpěvu. Velice milá paní byla i mou úžasnou profesorkou a nechyběla jako divák na mém absolventském koncertu a nádherném letním zakončení studia v roce 2021. Zůstali jsme spolu v kontaktu i nadále po zakončení mého studia a během složitého dění v minulém roce (pandemie) jsme i tak nevěšeli hlavu, ale snažili se dát dohromady naše autorská dílka a emoce. Vznikl prostý a pokorný umělecký pozdrav fanouškům, plný textu, monologů a hudby. Po roce připravujeme další produkci, tentokráte live a pro užší okruh fanoušků a přátel. Opět máme stejné moto - předat své emoce, umělecké pocity, lásku a společně si užít předvánoční čas. V současné době připravujeme pro diváky dárek - vánoční cd složené z dílek online produkce z minulého roku." 

HK: Budete kromě vašich písní zpívat i ty vánoční?  
PN: „V programu v minulém roce jsme prezentovali svá vlastní autorská díla - básně, skladby instrumentální a se zpěvem. Alena Tichá doplnila hudbu svými kytarovými skladbami a já projekt obohatil svou vánoční autorskou grafikou. Vánoční nálada byla specifická díky autorské a neznámé tvorbě. Tento rok se chceme zaměřit na známé koledy a vánoční písně. Informace o všech projektech se dovíte na mých sociálních sítích."  


GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show
27.09.

Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show

Člověk si jen těžko umí představit, jak by asi jako hudební fanoušek fungoval s omezeným sluchem. A teď...


První jména Brutal Assaultu 2024
27.09.

První jména Brutal Assaultu 2024

Ve čtvrtek v 11:00 pořadatelé Brutal Assaultu oznámili první jména na nadcházející 27. ročník, který...


Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV
27.09.

Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV

Skotská alternativní čtveřice DAYTIME TV 25. 9. 2023 vystoupila v Cross Clubu v Praze. Kapela se skládá z členů...


Progresivní i melodický metalcore ovládne Modrou Vopici
26.09.

Progresivní i melodický metalcore ovládne Modrou Vopici

Dvě britské a jedna dánská kapela zavítají ve čtvrtek 5. října do Modré Vopice. Obscure Promotion přivezou...


Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon
26.09.

Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon

I organizátoři královéhradeckého festivalu Rock for People odehráli svůj první tah při podzimním odhalování...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru