Třetí deska Bastard: špičková „alchymie“ melodického hard rocku

Recenze alba : Alchymie D.N.A.

Interpret: Bastard
Celkový čas: 00:47:48
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Ty tam jsou časy devadesátek, kdy se havířovská banda Bastard urputně snažila prodrat mezi hard´n´heavy elitu tuzemské scény. Krušné období přelomu století, personálních změn a comebackových nejistot definitivně rozčíslo energické album Druhá múza před 3 lety, které lze směle považovat jako jedno ze tří nejlepších žánrových desek tohoto století u nás. Neskrývané ambice tvořit našlapaný a šťavnatý hardrock se silnými melodiemi ve všech směrech sehrané kapely rozhodně potvrzuje nedávno vydaná nahrávka Alchymie D.N.A.

Bylo jasné, že „múzou" si Bastardi nastavili hodně vysokou laťku, a proto se očekávání, s čím novým do éteru přijdou, mísily se strachem, že se kapela bude opakovat. Je ale hned třeba říct, že tyhle obavy byly liché. Alchymie D.N.A. je pro mne úplně jinde než předchozí desky, propracovaná novinka má po několika posleších velmi silný potenciál najít si i nové fandy!

 

Svižná nálada, jasný refrén, čisté melodické riffy – toť atributy openeru Krupiér, který od začátku do konce uhání s čerstvou energií kupředu a dává tušit, že celé album se ponese v příjemném hudebním duchu. Středně tempová Mezi nebem a zemí svou atmosférou jde ještě dál, riffový podklad se snoubí s originální melodikou, vše navíc koření andělská poetika. Tohle je jasný hit, ke kterému musel vzniknout povedený klip. A na koncertech živá tutovka? O tom žádné pochyby! Následuje šlapavá Život, ve které po atmosférickém úvodu opět vyniknou zdvojené kytarové melodie a pozitivně „nakopávací" text od kytaristy a zpěváka Pavla Škarpy. Je třeba zdůraznit, že Pavel se pevně usadil ve frontmanské pozici. Jeho skladatelský um kombinuje s klasickými rockovými texty a nebojí se přidat i spirituální přesah – viz zmíněný klipový hit Mezi nebem a zemí.Od minulé desky Bastardi pokročili k čitelnějším, snáze zapamatovatelným pasážím, zároveň se však nebojí sáhnout ke střídání různorodých pocitů a nálad. Kvapíková Deja Vu přefrčí trochu rychle, než se stačí posluchač rozkoukat a zavnímat její poselství, a kvartet ihned skočí do zajímavě pojaté balady Otázky, ve které se objeví lahodná akustika. Změny nálad jsou na albu častější než u minulé nahrávky, ale to je rozhodně deviza, na níž je možné postavit silnou dramaturgii. Skupina se feelingem drží klasického rockových šablon, možná někde chybí moment modernějších zvukových překvápek jako byl třeba song Ekoteror nebo Zombie (Market Show) z minulého alba, na druhou stranu však dokáže stále udržet nespoutaný drive, chytlavou atmosféru a zůstat příjemně pozitivní. O nás bez nás, byť má lehce klišovitý riff, vyvažuje sílu rebelských textem. Když chlapi stárnou je pak další chytlavá kytarovka a jasná mužská hymna, která prostě nesmí na podobném albu chybět.Jako na minulé desce přináší kapela opět nádherné balady. O akusticky okořeněné písni Otázky už byla řeč, je tady ale opravdu překrásný song Tanec ve dvou, který se objevil na EP Krupiér. Ten nechá vyniknout špičkovému duetu Pavla s Luckou Roubíčkovou, která už s kapelou zapěla na minulém albu. Pro mě jde o nejsilnější pomalou píseň v rockovém hájemství uplynulého roku. Oba zpěváci jdou do sugestivních, neslyšených výšek a vytvářejí osobitou harmonii.

Rock´n´rollového ducha navozuje od začátku Starý vlk, který má lehkou kabátovskou poetiku, jenže zatímco teplické ikony se na novince pustily do ostřejších a vtipnějších pasáží, Bastardí skvadra trefně zůstává ve svém tradičním heavy ranku. Představuji si, že tahle pecka se může stát povedenou motorkářskou hymnou. Intenzivní náboj má 1000 přání, opět silný motivační text, vynikající vyhrávky, v obou navíc duní skvělé bicí Mojmíra Krochmalného. Další jasný live favorit!Suma sumárum: 13 nových hard´n´heavy skladeb v podání havířovské legendy pod tajemným názvem Alchymie D.N.A. je vynikající kolekcí, která navodí pocit správné hard rockové pohody, a přitom nepostrádá rebelského ducha moderně znějící skupiny.

Na závěr nesmím zapomenout vypíchnout vycizelovaný zvuk od Djordje Eriče a rovněž zmínit krásný obal z pera dvorního grafika Michala Vojtka. Symbolické přírodní elementy, které se prolínají barevným bookletem, umocňují opravdu dobrý pocit z kvalitního díla. Skoro bych řekl, že se na nahrávce protínají všechny prvky aktuálního života. A i když kapela trefně v interview na ytb hovoří o alchymii „dna" (nejenom D.N.A.) a myslí tím „dna společnosti", album není depresivní, ale je to právě naopak: je plné naděje, silných emocí a svěžích dotyků skutečného života, které si je třeba neustále uvědomovat. Kapele Bastard se třetí album opravdu povedlo!
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Andělé mají za sebou 1. kolo hlasování, uspěl Calin i Žbirka
01.02.

Andělé mají za sebou 1. kolo hlasování, uspěl Calin i Žbirka

Ceny Anděl Coca-Cola 2022 zveřejnily výsledky prvního kola hlasování České hudební akademie. Ty nastiňují,...


ČELIT SÍLE METALCORU! VELŠSKÝ KVARTET BULLET FOR MY VALENTINE SE VRACÍ DO FÓRA KARLÍN!
01.02.

ČELIT SÍLE METALCORU! VELŠSKÝ KVARTET BULLET FOR MY VALENTINE SE VRACÍ DO FÓRA KARLÍN!

BULLET FOR MY VALENTINE patří mezi nejpopulárnější metalcorové kapely a to po zásluze. Po letošním odloženém...


FOTOreport: Blackmetalový večírek ve Futuru. HARAKIRI FOR THE SKY si přivezli zajímavý support.
01.02.

FOTOreport: Blackmetalový večírek ve Futuru. HARAKIRI FOR THE SKY si přivezli zajímavý support.

Koncert blackmetalových kapel se měl uskutečnit již dříve, ale nakonec byl koncert posunut na 27. Leden 2023. Pro mnohé...


Bring Me The Horizon už za týden v Praze ! Poslední šance ulovit lístky.
01.02.

Bring Me The Horizon už za týden v Praze ! Poslední šance ulovit lístky.

Koncert je za rohem a lístky mizí. Goout hlásí vyprodáno a Ticketportál má už jen pár lístků. Pokud jste váhali do teď,...


Vojtaano míří s novými písněmi do Malostranské Besedy
31.01.

Vojtaano míří s novými písněmi do Malostranské Besedy

Když se písničkář Vojtaano (Vojta Záveský) ohlédne za loňským rokem, může být velice spokojený. Odjel společnou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Alchymie D.N.A.
21.01.

Alchymie D.N.A.

» Bastard

Alchymie D.N.A. je třetí studiové album havířovské hard´n´...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru