Soukromá elegie Luboše Pospíšila není žádným žalozpěvem

Recenze alba : Soukromá elegie

Celkový čas: 00:48:25
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Podle Wikipedie je elegie neboli žalozpěv skladbou charakteristicky zádumčivéhosmutného rázu. Nové album Luboše Pospíšila a jeho kapely 5P s názvem Soukromá elegie zádumčivé, melancholické určitě je, ale smutné rozhodně ne. Na to přináší dostatek příjemných melodií a chytlavých refrénů a tedy i radosti posluchačům.    

5P to s Pospíšilem stále baví a naopak

Soukromá elegie je již třetí deskou, kterou Pospíšil natočil s obnovenou kapelou 5P. A i když kytaristu Bohumila Zatloukala vystřídal Mirek Linhart, je na první poslech patrné, že formace, stojící za Pospíšilovým comebackem, je znamenitě sehraná a uvolněná zároveň a že jí vzájemné muzicírování stále hodně baví. A také to pořád mezi zpěvákem a o generaci mladšími spoluhráči náležitě jiskří.   

Svým hudebním zaměřením se Soukromá elegie od předešlých desek Příznaky lásky a Chutnáš po cizím ovoci příliš neliší. Luboš Pospíšil stále střídá romantické, silně emotivní, místy nostalgické balady s temperamentnějšími rockovými songy a bluesovými náladami, nechybí ani jemné přesahy do popu, jazzu či modernějších stylů a zvuků.    Nezměnil se ani okruh autorů, přibyl pouze hitmaker Michal Hrůza, jehož poprockový rukopis v písničce Starý pár jednotnou náladu celé desky absolutně nenarušuje. Větší prostor však dostávají s citem vybraní hosté a především smyčcový kvartet a keltská harfa Seana Barryho několik písní doslova prozáří.    

I balady mají energie na rozdávání

Úvodní Lilie patří sice ke křehkým baladám, ale vnitřní energie má na rozdávání. V písni Pán hospod – Hospodin kapela přidá na temperamentu, bluesrockovou pecku s obrovským drivem zdobí nejen skvělá souhra kytar, bicích, klavíru a foukací harmoniky, ale také hravý text Pavla Šruta. „V půlnoci zavírá pán hospod – Hospodin."    

Zajímavý, k reggae směřující rytmus a hostující příčná flétna odlišují skladbu Tak navštiv bar, jazz se potkává s blues v Mám sto chutí, v písni vystavěné na hodně silné atmosféře. Někdo stál opodál představuje tvrdý, vygradovaný song, o symbiózu akustické kytary (chvályhodně zastoupena v řadě skladeb), keltské harfy a smyčců se opírá propracovaná píseň Slunovratná noc.    

Loučit se nechtějí muzikanti ani posluchači

Energické blues přináší Zimní čas, variaci na legendární Karinu pak Už vyplouvám, Karino, jedna z nejkrásnějších písní alba. O Michalu Hrůzovi a jeho Starém páru již řeč byla, jemně bluesovou Melancholii rozzáří hostující saxofon, vzdušný rock provází skladbu Bydlet! A o úplný závěr se postará vygradovaná balada Poslední tango s dlouhou instrumentální pasáží. Jakoby se muzikanti ani nechtěli rozloučit a přesně to samé platí i o posluchačích.     O hudbu se postarala především dvojice Pospíšil - Ondřej Fencl, kapelník 5P. Oba dokáží napsat příjemnou, melodicky i rytmicky zajímavou písničku s výrazným, nikoli však vlezlým refrénem. A Luboš se vždy uměl obklopit kvalitními textaři, na novince jich je hned šest, a přestože každý z nich má trochu jinou poetiku, daří se jim udržet jednotnou náladu nahrávky.    

Dalším spojovacím článkem je samozřejmě osobitý Pospíšilův zpěv. Naléhavý, romanticky zabarvený, vemlouvavý, svěží. Nikdy nemusí tlačit na pilu, v každém verši je přesvědčivý a věrohodný a navíc dokáže velice rychle vytvořit a na posluchače přenést atmosféru písničky. A těch tucet na Soukromé elegii za poslech rozhodně stojí ... a ne za jeden.
Foto: Jan Hrdý
DISKOGRAFIE

RECENZE
Tiché songy Luboše Pospíšila se nesou k výšinám

Tiché songy Luboše Pospíšila se nesou k výšinám

„Z podkroví tichý song nese se k výšinám," zpívá Luboš Pospíšil v baladě Setkání. Ta je jednou...


Čekání na první live album Luboše Pospíšila se rozhodně vyplatilo

Čekání na první live album Luboše Pospíšila se rozhodně vyplatilo

Je zvláštní, že rockový písničkář Luboš Pospíšil během své bezmála padesátileté hudební...GALERIE

Související obsah:

» Konec září potěší fanoušky Luboše Pospíšila   (Karel Souček, 01. 06. 2014)
» 30 let od svého debutu oslaví Pospíšil v Malostranské besedě   (Karel Souček, 03. 04. 2013)
» „Každá deska je dokumentem doby“, tvrdí Luboš Pospíšil   (Jitka Fialková, 06. 10. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese
22.05.

David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač vydal letos v dubnu u vydavatelství Minority Records své...


FOTOreport: pražská premiéra The smile
22.05.

FOTOreport: pražská premiéra The smile

Boční projekt členů ikonických Radiohead zamířili do Prahy. Jejich debutové album A Light for Attracting Attention...


Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?
21.05.

Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?

Jak jste si jistě všimli, asi největší emo kapela všech dob, My Chemical Romance, vydala singl „The Foundations Of Decay",...


Black Veil Brides vydávají nový videoklip
21.05.

Black Veil Brides vydávají nový videoklip

Američtí rockeři Black Veil Brides své fanoušky poslední dobou hodně napínali, když...


Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás
21.05.

Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás

Je to pár hodin, co světlo světa spatřil nový singl Broken i s čerstvým videoklipem. Po Punching Bag, Paranoid a No Love...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Afterglow
02.05.

Afterglow

» Acid Row

Nové album Afterglow stoner rockových Acid Row zavání odérem smrti,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru