Snad nápaditý Proces nebude labutí písní Kafka Bandu

Recenze alba : Der Process

Interpret: Kafka Band
Celkový čas: 00:53:36
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Jak název Kafka Band napovídá, skupina zkušených a invenčních muzikantů (a jednoho literáta) se nechává volně inspirovat slavnými romány velkého česko-německého spisovatele. Po Zámku (2014) a Americe (2019) uzavírá kapela trilogii „Kafkových" nahrávek albem Der Process (Proces)

Stejně jako Kafkův román, je i hudba bandu svojí náladou velice pestrá. Kromě temných, syrových, tíživých, znepokojujících pasáží nabízí také lehkost, naději, vzdušnost a dokonce i humor, pravda, občas dost absurdní. Většina textů vychází přímo z Kafky a některé melodie podtrhují, dobarvují jejich atmosféru. Jiné jsou však s nimi v kontrastu, což písním dodává zvláštní napětí. Napětí vzniká i mezi tvrdou, jakoby odosobněnou, odměřenou němčinou (v textech převažující) v podání Jaroslava Rudiše a jemnější, zvukomalebnější češtinou Jaromíra Švejdíka.Úvodní skladbu Verhaftung - Zatčení otevírá temná, až strašidelná instrumentální pasáž, která postupně nabírá na síle a naléhavosti. Vokál se přidá až po dvou minutách, ale odosobněný zpěv a tvrdá němčina na pocitu stísněnosti ještě přidávají. Hudebně pestrá, vygradovaná píseň, pohybující se od alternativy k tvrdšímu rocku. Bicí Tomáše Neuwertha táhnou neklidnou rockovou písničku Untersuchung – Vyšetřování s parádním hardrockovým instrumentálním závěrem. 

Zklidnění přináší Leere – Prázdnota s jemným klavírem Zdeňka Jurčíka, k němuž se přidá trumpeta Lukáše Morávka. Tři minuty krásné, čisté hudby. Tepající rock provází Maškarbál – Maskenball, píseň se silně melancholickou náladou a hitovými ambicemi. A jako v mnoha jiných skladbách, i zde vytváří napětí kombinace čistého, otevřeného zpěvu Jaromíra Švejdíka (čeština) a syrového vokálu Jaroslava Rudiše (němčina). 

K šansonu směřuje velice barevná písnička Die Kanzleien - Kanceláře o hledání a bloudění, kde se opět potkává melodická čeština v refrénu s tíživou němčinou v jednotlivých slokách. A aby těch jazyků nebylo málo, angličtina dostává prostor v Shame – Stud. Silné, romantické baladě dominuje klavír, a i když se přidávají další instrumenty, jemnost zůstává. Hudební, textová nikoli.Naléhavá i něžná zároveň, taková je jemně rocková Leni, kterou střídá energický, skvěle šlapající, výraznou trubkou podpořený Advokát. Syrovou, pomalou skladbu Dom – Chrám provází tísnivá atmosféra. Pocity ztracenosti a únavy by se daly krájet. Stejně jako intenzívní pocit osamění v naléhavé, posmutnělé a náležitě vygradované písničce Türhüter – Dveřník

Im Mondschein - V měsíčním svitu nabízí Rudišův recitativ podmalovaný dramatickou, minimalistickou hudbou. Vzdušná melodie v kontrastu s hrůzou nahánějícím textem, to je závěrečná píseň Ende – Konec. Vypjatá hudba v závěru neodvratně směřuje k tragickému a nevyhnutelnému rozuzlení celého příběhu v kamenolomu. „Pak povalili K. na kámen. A pak se hádali, kdo ho píchne. Nožem do srdce jako psa, jako psa…Wie ein Hund...".Všech dvanáct skladeb nejlépe vyznívá jako celek v rámci koncepčního alba, kde do sebe všechno zapadá. Díky skladatelské nápaditosti, pestrým aranžmá a výborným instrumentálním i pěveckým výkonům však skvěle fungují i samostatně. A nezbývá než doufat, že Proces nebude labutí písní Kafka Bandu, což by byla velká škoda. Spisovatel sice více románů nenapsal, ale ještě zde zbývá řada povídek a novel.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Kafka Band – místa silná a ještě silnější

Kafka Band – místa silná a ještě silnější

Každému, kdo zná tajemnou a pochmurnou atmosféru Kafkova Zámku, musí být jasné,...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti
02.03.

Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti

Populární americká zpěvačka, písničkářka a pianistka Norah Jones vydává příští týden své deváté...


Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete
02.03.

Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete

Společné turné kapel Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš se osvědčilo již v dubnu 2022, kdy si populární...


Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku
01.03.

Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku

Twenty One Pilots po třech letech přichází s novou hudbou. Singlem "Overcompensate" tak odstartovali poslední desku,...


The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny
01.03.

The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny

Nejlepší konceptuální show na současné hudební scéně míří do Prahy. Je to tak, britská skupina...


Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy
01.03.

Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy

Britská popová zpěvačka a textařka Sophie Ellis-Bextor přijede premiérově do Prahy, kde již 15. 3. představí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru