Sarah & The Adams natočili výtečné melancholické album plné naděje

Recenze alba : Pověz mi…

Celkový čas: 00:50:13
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Po šesti letech vydává kapela Sarah & The Adams nové album Pověz mi. Nejvýraznější změnou oproti předešlým nahrávkám My Place a Thank You je, jak názvy naznačují, přechod od angličtiny k češtině. Jinak se ale invenční a nezaměnitelný rukopis zpěvačky, klavíristky, kytaristky a autorky všech písní Šárky Adámkové, podle které má skupina své jméno, nemění.  

Emocemi přeplněná deska Pověz mi nabízí jedenáct písniček, pohybujících se mezi rockem, country, folkem, blues a jazzem. Jsou vystavěny na silné atmosféře, nápaditých melodiích, propracovaných aranžích a pestrosti, kdy se naprosto přirozeně a věrohodně střídají křehké pasáže s vypjatějšími. Nahrávku zdobí ze života přesně odpozorované a zřejmě i mnohdy prožité texty. Jsou spíše pocitové,  plné originálních obrazů, převládá melancholie a jemný smutek, ale nechybí ani naděje. Především v podobě lásky. A nelze si nepovšimnout sepětí s přírodou, zemí, počasím, které hraje v lidském životě a myšlení zásadní roli.   
Sarah se obklopila výtečnými muzikanty, kteří hrají nejen bezchybně, ale především invenčně a srdcem. Jen namátkou Michal Gregor, Martin Novák, Rastislav Uhrík, Josef Štěpánek či hostující jazzová legenda Jaromír Honzák. Nejen z několika čistě instrumentálních pasáží je jasně patrné, jak moc je to baví a jak si společné muzicírování užívají. A pak je tu zpěv Šárky Adámkové. V každé poloze přesvědčivý a nesmírně autentický, charismaticky vyznívá, i když v závěrečné písni Houpej třeba jen recituje. Nikdy netlačí na pilu, zpívá naprosto přirozeně a procítěně. Její hlas působí velice příjemně a disponuje silou potěšit, pohladit, uchlácholit. Stejně jako v textech – dát naději.  

Výše zmíněnou provázanost lidských pocitů s přírodou zachycuje úvodní Svítá, kterou zdobí jemný lyrický začátek a silný Šárčin zpěv. Krásné prolínání klavíru s kytarou otevírá pestrou titulní písničku. Nástrojově bohatá, barevná skladba střídá klidnější pasáže s vypjatějšími, pohybuje se od folku k rocku a posmutnělému textu nechybí naděje. V další emočně silné písni Když prší rozmlouvá zpěvačka se svým již zemřelým otcem. Jemně, citlivě, rozhodně nechce z posluchačů ždímat slzy. Navíc obklopena nádhernou, jemně rockovou hudbou s prvky jazzu.  Blízko k trampské hudbě s prvky folku má harmoniem podbarvená Jarní, country o důležitosti v něco či někoho věřit přináší intimní Chci věřit. „Chci věřit v to, že tě můžu, že tě můžu i zítra zas obejmout." Jemný rock s lehkým jazzem určuje Luny svit, energičtěji vyznívá rocková píseň Fouká, závěrečnou instrumentální pasáž je radost poslouchat. Vůbec promakané konce skladeb jsou další ozdobou novinky.  

Náladotvorné harmonium se vrací v písni Melodie spadlých stromů. Jemná, křehká píseň s obrovskou vnitřní energií. Hodně poeticky vyznívají Divoký husy, melancholickou energickou baladu Na kolenou by mohla a měla hrát z fleku všechna rádia. O závěr se pak postará hudebně minimalistická, smutná písnička Houpej, ale také v ní je obsažena naděje. A i v pasážích, kdy Sarah recituje, je velice silná, přesvědčivá a přirozená.  

Pověz mi je naléhavé a silně emotivní album, které pozorný a vnímavý posluchač z přehrávače jen tak nevyndá. Připomíná, jak velkým pěveckým, skladatelským i textařským talentem Šárka Adámková je a že by byla velká škoda čekat dalších šest let.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Mr. Loco zavádí své fanoušky do Praguecampu na Císařské louce
03.08.

Mr. Loco zavádí své fanoušky do Praguecampu na Císařské louce

Příjemné letní reggae zdobí novou skladbu kapely Mr. Loco. Nese název Svět se dneska zastaví a její vizuální...


Tradiční pozvání na skvělou muziku do Modré Vopice
02.08.

Tradiční pozvání na skvělou muziku do Modré Vopice

První koncert tento týden proběhne ve čtvrtek 5.8 od 19 hodin. Na akci s podtitulem „ Indie Rock vs. Nu-Metal „ se potkají...


Iva Bittová hraje a zpívá se svými přáteli Pro radost
02.08.

Iva Bittová hraje a zpívá se svými přáteli Pro radost

V rámci loňské, zmenšené verze festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou vytvořila Iva Bittová...


Festival Brutal Assault proběhne i letos s alternativním názvem Josefstadt
02.08.

Festival Brutal Assault proběhne i letos s alternativním názvem Josefstadt

Ze známých důvodů je přesunut i regulérní ročník festivalu Brutal Assault, jehož 25. ročník proběhne v srpnu...


Nový Areál Zahrada pro festival The Legend Rock Fest s jedinečnou atmosférou
01.08.

Nový Areál Zahrada pro festival The Legend Rock Fest s jedinečnou atmosférou

9. ročník se nově uskutečnil pod korunami stromů Tři roky budovaný nový areál v hořické městské...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Svět na konci roku nula
28.07.

Svět na konci roku nula

» post-hudba

Když pražská dvojice post-hudba vydávala před dvěma lety debutové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru