Robert Plant v Ostravě - jednoznačný vrchol festivalové scény v Česku

Spolupracovník Hudební knihovnyRoman Zahrádka prožil nezapomenutelný večer v Dolních Vítkovicích na Colours of Ostrava. Zde je jeho svědectví:

Očistný rituál uprostřed industriálního pekla

Obloha potemněla a líné tarantinovsky laděné blues, linoucí se z reproduktorů, dávalo tušit, že se v areálu v Dolních Vítkovicích schyluje k velkému očistnému rituálu uprostřed strašidelného industriálního pekla těžebních šachet, které tu před více než půlstoletím vydobyla z oceli dělnická pěst proletariátu.

Znaky a symboly starých alchymistických mistrů na pódiu dávaly pak tušit, že se ocelový skanzen promění co nevidět v kotel naplněný masou desetitisíců těl, napojených v transu na nezaměnitelný hlas svého šamana Roberta Planta, od něhož budou všichni očekávat oživení ducha legendárních Led Zeppelin.

Lektvar z mnoha ingrediencí

A skutečně. "Starý šaman" ťal hned od začátku do živého. Uvařil lektvar z mnoha ingrediencí - použil africký trance, přímíchal soudobé taneční rytmy a obnažil až na dřeň kořeny starého amerického blues z delty Mississippi, aby jako zkušený pastor svého kmene vždy ve správném okamžiku nechal vedle písní ze své poslední desky Mighty Rearranger a dalších sólovek vyplout z jejich psychedelického oparu na povrch některé klasické hity ze zeppelinovské pokladnice. Mezi prvními Black Dog a následovaly pochopitelně i další.

A nutno dodat, že měl Robert Plant víc než zdatné pomocníky. Jeho kapela Sensational Space Shifters je plná muzikantských osobností a jela na plný plyn. Kytarista Justin Adams na sebe co chvíli strhával pozornost nejen excelentní hrou na kytaru, ale i neustálým pohybem na pódiu, zatímco jeho kolega Skin Tyson tvořil muzikantský protipól živelnosti co by zemitý chlapík s hárem a plnovousem s výrazem hoblujícího dřevorubce.

Rytmika tepala po celou dobu v neúnavném rytmu, což měli na svědomí baskytarista Billy Fuller a bubeník Dave Smith, a tohle vše pak podbarvil elektronikou klávesák John Baggott. Třešničkou na dortu současného Plantova ansámblu je bezesporu západoafrický mistrovský hráč na jednostrunné housle riti Juldeh Camara, jehož hudební cítění proměnilo koncert v opravdovou radost z hraní, jemuž vévodil jeden z největších hlasů rockové historie.

Zhypnotizovaný dav, slzy dojetí

Robert Plant si tohle vše evidentně užíval a jeho hlas mířil místy neochvějně až k výšinám, jako by se zastavil čas. Hypnotizoval tančící dav pod pódiem, který podlehl omamnému rytmu bubnů a zpíval spolu se svým idolem osvědčené mantry. Koncert gradoval, aplaus neustával, leckomu tekly slzy dojetím, zejména když přišly na řadu koncertní výlety do zlaté éry Led Zeppelin, které znovu vyplouvaly na povrch z psychedelické spleti zvuků klasických i orientálních nástrojů.

Vyčnívala především úžasně odehraná hardrocková klasika Whole Lotta Love, jejíž téma se vrátilo v závěru koncertu na pódium hned několikrát. No, a když zazněly první takty Rock and Rollu, byl rituál plný vášně a spontánního hudebního nadšení zdárně ukončen. Kapela i fanoušci splynuli v jedno a nebylo snadné se loučit.
Pro mnohé nezapomenutelný zážitek a jednoznačný vrchol letošní festivalové scény v Česku. Pro pořadatele akce Colours of Ostrava pak to nejlepší vysvědčení, že vsadili dramaturgicky na správného koně a především, že umí účinkujícím i návštěvníkům připravit opravdu skvělé zázemí v areálu, v němž kdysi tak tvrdě vládla rockové kultuře nepřejícná dělnická pěst.

Foto: Petr Piechowicz a Roman Zahrádka

GALERIE

Související obsah:

» 7 dní, 54 zahraničních kapel, speciální pivní ležák – to bude letošní festival Colours of Ostrava   (Jitka Fialková, 04. 03. 2014)
» Letošní Colours očaruje i John Butler Trio   (Ondra Kocáb, 27. 03. 2014)
» Led Zeppelin a jejich Good Times Bad Times a Communication   (Jan Vavřík, 21. 04. 2014)
» Milovníky Led Zeppelin čekají v červnu hody   (Karel Souček, 13. 03. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!
11.08.

Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!

Americká pop punk rocková kapela Sleeping With Sirens oznámila novou desku Complete Collapse, která přijde na pulty 14. října...


Ledárny Open Air zahájily druhou část hudebního léta
11.08.

Ledárny Open Air zahájily druhou část hudebního léta

Po měsíční přestávce pokračují v srpnu a září koncerty pod širým nebem v Ledárnách Braník. Například dnes...


Festival Brod 1995 přivítá vůbec poprvé zahraničního headlinera
10.08.

Festival Brod 1995 přivítá vůbec poprvé zahraničního headlinera

Ska, dub, reggae, funk a hlavně rock v širokém generačním i stylovém záběru. To je stylová náplň jednodenního...


Singl Marná zkrátí čekání na nové album Prago Union
10.08.

Singl Marná zkrátí čekání na nové album Prago Union

Již v pátek 19. srpna oficiálně vyjde nové album Prago Union s názvem Příduhned… Fanoušci si ho ale budou...


Only the Poets se předvedli na své první open air show ve Žlutých lázních!
09.08.

Only the Poets se předvedli na své první open air show ve Žlutých lázních!

V neděli 7. srpna do Prahy již podruhé zavítala britská kapela Only The Poets. Poprvé se zde objevili...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Letní kapela
14.07.

Letní kapela

» Letní kapela

Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) nabízí na debutovém...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru