Progres 2 se za trendy nehoní, přesto je jejich Tulák po hvězdách velice aktuální
Recenze alba : Tulák po hvězdách

Skupina Progres 2 vychází z poctivého rocku, který je v jejím podání velice pestrý a invenční. Pohybuje se od jemnějších poloh přes energické vypalovačky a těžké, syrové skladby až někam k art rocku a hard rocku. Nápaditě střídá hutné, temné pasáže s těmi melodickými, vstřícné rytmy s magickými a převažující smutek s nehynoucí nadějí, což desce zajišťuje velkou barevnost. Všechny písně jsou do detailu promyšlené, propracované, nápaditě vystavěné, nechybí jim sugestivní a uhrančivá atmosféra.
Koncepčnost alba se týká především celkového vyznění, ale jinak se jedná o velice pestrou nahrávku. Kromě variabilní hudby, na níž se podíleli všichni členové, a nálad jednotlivých písní na tom mají zásluhu i vokály, kterých se ujali hned čtyři z pětice členů kapely. Všichni (hlavně Dragoun, Váně, Kluka) zpívají velice výrazně, ale každý jinak, „po svém". Navíc si muzikanti přizvali řadu hostů, z nichž vyčnívá bohatá dechová sekce nebo cellistka Dorota Barová. Do písní však vstupují střídmě, vždy pouze v momentu, kdy mohou podtrhnout jejich vyznění.
Úvodní Výš-prolog, založený na jemném a melancholickém zvuku kytary a flétny, vyznívá velice romanticky, ale nenechme se mýlit. V polovině skladby se zlomí v rockový nářez s temným závěrem. Magicky a naléhavě působí syrová, úderná Rudá zloba, ještě zlověstněji pak Můra, píseň se silnou atmosférou a skvělými instrumentálními plochami, které je radost poslouchat. Drsná, znepokojující, nervní, nesmlouvavá, taková je píseň Bezpráví. „To my jsme zákon a ty jsi nádor."
Dojemné milostné vyznání charakterizuje procítěnou píseň Paní Óm, Tvůj kód patří do kategorie rockových vypalovaček, duchovní baladu přináší Vracím se. Arunga se řadí spíše k syrovějším skladbám, rockovou písničku Igar osvěžuje skvěle zabudovaná dechová sekce. Selpu provází melodický rock, magicky a sugestivně působí zlověstný Planý žvást. „Nezabiješ – planý žvást. Pověsí mě zítra ráno." O štěstí, které je ve hvězdách, vypráví závěrečná skladba Blues. Po té ne příliš radostné jízdě přichází naděje.
Jak název alba napovídá, poselství celé desky vychází ze slavné knihy Jacka Londona. Tedy z příběhu Derrella Standinga, který si odpykává v kalifornské věznici doživotní trest za vraždu. Skupina svými písněmi tak bojuje proti jakémukoli bezpráví, násilí, zvůli či totalitě. Je v nich hodně bolesti, násilí, strachu, zloby, msty, ale také víry, věrnosti a vůle. A v neposlední řadě jí dominuje silná touha po svobodě. A tak i když se kapela nehoní za současnými trendy, její Tulák po hvězdách je hodně aktuální nahrávkou.
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Lucerna v extázi; aneb Inhaler opět v Praze
Irská kapela Inhaler se v úterý 29. dubna vrátila do Prahy, kde pro své fanoušky tentokrát vystoupila ve Velkém...
Bolest, katarze, i krása: to vše byla Amenra
Pro některé lidi je pondělí k bolesti absolutně dostačující. A pak existují ti, kteří onu bolest...
Nejintenzivnější večer roku?
Začínám si říkat, jestli už na tohle nejsem starý. Jasně, v 22 letech je to zvláštní představa, ale věk se pomalu,...
Slibují filmový trhák léta, ale kde je originalita?
Brad Pitt? Fantastický herec. Formule 1? Fantastický sport. Kombinace? Slibují nám letošní filmový trhák léta,...
Speciální koncerty na letošním festivalu Brutal Assault
Josefovský festival Brutal Assault každoročně kromě standardních koncertů rozličných kapel láká i na speciální sety,...
» zobrazit více...
RECENZE
» A(b)rakadabra znamená stále špičkovou...
» Nostalgická duše Joker Beat plachtí za nadějí...
» Arakain 2006: Labyrint, Touža a neúprosný...
» „Achtung, Sultan!“ volá První Hoře...
» Ve svobodném a magickém světě MBT je otevřeným...
» Crazy Story kapely Totální nasazení baví...
» zobrazit více...
Nezapomenutelný zážitek s japonským metalem
Letos jsem si řekla, že zkusím poznat nějaký ten metal. A proč nezačít hned...
Letňany vzlétnou na proudech padesátileté železné panny
Oslavy 50. výročí založení legendy Iron Maiden má i letos v rámci turné...
Lucerna v extázi; aneb Inhaler opět v Praze
Irská kapela Inhaler se v úterý 29. dubna vrátila do Prahy, kde pro své...
Speciální koncerty na letošním festivalu Brutal Assault
Josefovský festival Brutal Assault každoročně kromě standardních koncertů...
Kapela Corenote otočí váš svět Vzhůru Nohama
Českolipská crossover kapela, Corenote, vydala v pátek 25. dubna své...
Slibují filmový trhák léta, ale kde je originalita?
Brad Pitt? Fantastický herec. Formule 1? Fantastický sport. Kombinace? Slibují...
Klip Klidná jako voda připomíná spolupráci kapel Jelen a Hradišťan
Kapela Jelen v minulém roce absolvovala svůj nejaktivnější koncertní rok,...
Na Trnkobraní se mohou těšit Dan a Eva
Již zítra se otevřou brány areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích,...
FALSEBOUND kombinují melancholii s tvrdostí
Temná atmosféra, podladěné riffy a kombinace melancholie a tvrdosti...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.