Probuzené melodické emoce

Recenze alba : Awakened

Album: Awakened
Interpret: As I Lay Dying
Celkový čas: 00:42:45
Vydavatel:
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium:

Vítejte v Kalifornii! Pokud tu na ulici potkáte potetovanýho týpka, o kterém by se ještě před pár lety tvrdilo, že je vagabund, možná jste narazili na člověka hrajícího v metalcoreové kapele. Jeho image je jaksi vystajlovaná k dokonalosti. Metalcore totiž v posledních pár letech frčí. Drsná image je čím dál víc modernější mezi širokou masou lidstva a morální předsudky starších generací se stávají úsměvným artefaktem dějin. Mladá generace nezanevřela na tvrdou hudbu. Stále touží po generační výpovědi o životě ve světě, který není ve skutečnosti takový, jak ho vídávali přes růžové brýle v dětských letech.

As I Lay Dying jsou vlajkovou kapelou stylu. Jsou jedni z nejstarších a na svém kontě mají pár pěkných alb. A nedá se rozhodně říct, že by jejich úspěch byl založen jen na image. To už je dnes jen nutná součást prezentace. Současné kapely musí předvádět naprosto profesionální výkony, aby obstály. Je až s podivem, jak to někteří mladíci zvládají. Ještě před poslechem alba Awakened je tedy na rovinu si potřeba uvědomit, že AILD prostě nemůžou zklamat. Spolu se zpěvákem se nadechněme a jdeme na to.

Výsostně, bez komplikací dotažené skladby

Od takových Suicide Silence se AILD liší tím, že jsou výraznějšími melodiky. Dokazují to hned od první skladby Cauterize: střední až rychlejší tempo v základu, melodický refrén a silné rytmy v mezihře. Vše bravurně vyvážené. Ani v dalších skladbách tomu není jinak. Přitom se skladby sobě nijak nepodobají. Při veškerém návalu muziky se celý komplet krásně poslouchá od začátku až do konce. AILD totiž skladby ve své stavbě nijak nekomplikují, nesnaží se je vyzdobit zbytečným přehršlem nápadů, jak jsme tomu často svědky u některých kapel. Ač výborní muzikanti, členové se dokážou před skladbou sklonit v pokoře. Často se u některého nosného riffu zdá, jako by již byl někde slyšen. Jenže tady v tom případě je to ku prospěchu věci. Skladby jsou prostě jasně poslouchatelné.

Zpěv jako další hudební nástroj

Pátým nástrojem v kapele je zpěvák Tim Lambesis a jeho pobočník, basák Josh Gilbert. Jejich hlas zní neuvěřitelně čistě jak ve vyšších melodických polohách Gilbertových, tak i v těch uřvanějších Lambesisových. Krásným příkladem je skladba Resilience nebo My Only Home. V některých skladbách se dočkáme i výrazného zpomalení a vybrnkávání. To aby se Tim mohl nadechnout a znova vkládat do našich duší verše textů.

Moderní metal, který nezklame

Protože je již výše napsáno, že AILD nemůžou zklamat, není třeba se tady nějak zvlášť zmiňovat o zvuku nahrávky. Jen zarytým fanouškům undergroundu by tento temný křišťál nemusel vyhovovat. Díky melodické stránce alba je zvuk přeci jen víc rozjasněn oproti jiným více coreovějším spolkům. Album Awakened je doporučitelné široké veřejnosti, která je ochotná akceptovat tvrdou hudbu. Je kompaktní a ani na chvíli nenudí. Je napěchováno skladatelským talentem, který se neutápí v samolibosti. Jedná se o moderní metal první poloviny 21. Století.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín
11.07.

Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín

Areál u Zámeckého parku v Manětíně se v pátek 5.7.2024 proměnil v hudební arénu, kde se uskutečnil...


Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní
11.07.

Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní

Před rokem dobyla rocková skupina Jasná páka v rámci Prague Open Air Ledárny Braník (reportáž). Nyní v rámci...


Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor
11.07.

Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany zve na čtvrtý ročník multižánrového rodinného...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pollen
25.06.

Pollen

» Blacktop Mojo

Pollen je název pátého studiového alba americké post grunge/hard...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru