Pro kapelu Mňága a Žďorp byl letošní rok báječný, říká Petr Fiala

Letošní rok zasvětila kapela Mňága a Žďorp oslavě svých pětadvacátých narozenin. Dostala dva Dárečky v podobě předělávek svých písní od spřízněných skupin, s hosty absolvovala letní festivalovou sezónu i podzimní turné, vydala výběrové album Výhledově a 21. listopadu odehrála narozeninový koncert v Lucerně. O tom všem si Hudební knihovna povídala se zakladatelem skupiny, skladatelem, textařem, zpěvákem a kytaristou Petrem Fialou.  

HK: Jak dopadl narozeninový koncert v Lucerně? Kdo vám tam udělal největší radost?   
Petr Fiala: „Největší radost nám udělali fanoušci, kteří ocenili dva naše letošní Dárečky i listopadovou šňůru s mnoha hosty. Všechno dopadlo úžasně, koncert v Lucerně byl nejen dopředu vyprodaný, ale hlavně jsme si ho všichni přítomní na pódiu i pod ním absolutně užili. Samozřejmě úplně stejně jako fanouškům chci poděkovat i kolegům a kamarádům z jiných kapel, kteří nám s tím vším velice pomohli. Jsme šťastní, letošní rok byl báječný!"HK: Podle jakých kritérií jste vybírali písně na CD Výhledově?    
Petr Fiala: „Skladby jsem vybíral sám a trvalo mi to asi dvacet minut. Už moc nepřemýšlím, instinkt je lepší. Takže kritérium bylo jediné - příjemný pohled na soupisku písniček." (smích)
 

HK: Kdy bylo Mňáze za těch 25 let nejhůře?    
Petr Fiala: „Párkrát to bylo fakt nahnuté, ale že bychom kapelu rozpustili, to nás nikdy nenapadlo. Zajímavé je, že pošramocené vztahy a ponorková nemoc se vždycky projevily i komerčním propadem." 

HK: A kdy bylo (nebo je?) nejlépe?    
Petr Fiala: „Na začátku. A pak vždycky po odchodu nespokojených členů a příchodu nových a natěšených. Momentální sestava funguje skoro deset let, taky bylo občas velké pnutí, ale nějak nám všem stálo za to ustát to. Dát přednost dialogu před hysterií. Lépe jsme se poznali navzájem a lépe jsme poznali sebe. I ty temné stránky, které každý překonáváme. Letošní rok je snad odměnou... sklizeň nebo co?!" (smích)

HK: Od zatím poslední studiové desky Takže dobrý uběhly už dva roky. Pokud uvažujete o novince, v jakém je stádiu?   Petr Fiala: „Máme docela dost rozpracovaných písniček, byli jsme loni na soustředění. Já píšu furt, takže materiálu je dost. Ale letos jsme se rozhodli věnovat pouze Dárečku, našemu výročí, festivalům s hosty, šňůře s hosty. Chtěli jsme si to užít a taky s tím bylo dost práce. Navíc chceme, aby nová deska byla skvělá, jinak to nemá cenu."

HK: Kdysi jsem hodně poslouchal vaše dvě sólová alba. Neuvažujete o navázání na tuto tradici?    
Petr Fiala: „Nevím. Písniček je dost, ale zdá se mi, že když je zpracuje a nahraje kapela, jsou lepší, než když je dělám sám. Možná vytřídím nějaké experimentálnější kusy a udělám fakt divnou desku. Teď ještě máme pár koncertů na Slovensku, pak si dám dva tři měsíce oraz a mrknu na to. Sejdeme se a probereme to. Opravdu bychom chtěli udělat další desku takovou, aby lidem stála za poslech."HK: A poslední otázka. Nelitujete, že Mňága je z Valašského Meziříčí a ne třeba z Prahy?   
Petr Fiala: Nikdy jsem toho nelitoval, naopak. O tom, že Mňága prorazila, rozhodly její písničky. Neměli jsme žádného manažera, žádné prachy, žádné ambice. Jen jsme hráli, hráli a hráli. Nejdřív za nic, pak za cesťák, pak za kilo pro každého...Měli jsme taky hodně štěstí, bez toho to nejde."  
GALERIE

Související obsah:

» Mňága a Žďorp uspořádá narozeninovou párty v Lucerně   (Joe Stramr, 22. 08. 2012)
» Výhledově! Best of 25 let   (Karel Souček, 02. 12. 2012)
» Mňága a Žďorp   (Joe Stramr, 10. 09. 2010)
» Výběrové album Mňágy doplňuje coververze Janotovy skladby   (Karel Souček, 09. 11. 2012)
» Mňága a Žďorp rozjela narozeninové turné   (Joe Stramr, 14. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Motivační song Radka Bangy doprovází klip plný inspirativních osobností
08.06.

Motivační song Radka Bangy doprovází klip plný inspirativních osobností

Když chceš, tak to dokážeš je ústřední myšlenkou nové písničky Radka Bangy s názvem Nic není nemožné....


Taylor Swift po třinácti letech znovu vydává své třetí studiové album Speak Now, objeví se nejen nové skladby ale i zajímavé kolaborace!
08.06.

Taylor Swift po třinácti letech znovu vydává své třetí studiové album Speak Now, objeví se nejen nové skladby ale i zajímavé kolaborace!

Americká star Taylor Swift znovu vydává své třetí studiové album Speak Now, které původně vyšlo...


Visací Zámek slaví 41 let
08.06.

Visací Zámek slaví 41 let

Koncert 41 LET V PUNKU proběhne 24. června 2023 na pražském Strahově. Na tomto koncertě kapela pokřtí CD i DVD Made...


V rámci svého vůbec prvního sólového turné se Hauser zastaví také v Praze
08.06.

V rámci svého vůbec prvního sólového turné se Hauser zastaví také v Praze

Drsňák mezi instrumentalisty a zakládající člen skupiny 2Cellos Stjepan Hauser, známý jednoduše jako Hauser, ohlašuje...


Prague Rocks se vrací
07.06.

Prague Rocks se vrací

Festival Prague Rocks, pořádaný společností Live Nation, se letos vrací se slibným line-upem, který odstartuje vaše...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Bazilišek
31.05.

Bazilišek

» Divokej Bill

Čekání na nové album Divokýho Billa je u konce. Na den přesně po šesti...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru