Připraveni umřít

Recenze alba : Ready To Die

Celkový čas: 00:34:44
Vydavatel: Fat Possum Records
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Američtí The Stooges na konci 60. let už svým eponymním debutem platili za pěkně divokou smečku. Čirý předchůdce punku a garážová kapela, nemající respekt před ničím a před nikým. Když se pak do sestavy v roce 1973 dostal kytarista James Williamson, dalo uskupení vzniknout kultovnímu albu Raw Power. Pak přišlo ještě několik alb, sólová dráha Iggyho Popa a v roce 2003 pomalé znovuseskupení po 27 letech. Ke kompletnímu reunionu scházel vedle Ashetonů (bratři Ron a Scott) právě Williamson. Ten se v roce 2009 konečně ke kapele vrátil, zatímco Ron Asheton zemřel. Letos přišla na řadu studiovka Ready to Die, na které nemohl chybět ani populární zpěvák.

Od takových starých pák zjevně nelze čekat nějaké výrazné posuny ve způsobu, jakým dělají svou hudbu. Žádné experimenty s elektronikou, žádné laškování s rapem či technem. Jen čistý garážový rock, jen s modernějším zvukem.Ono je tedy třeba si uvědomit, že většině zúčastněných je přes 60, Iggymu dokonce táhne spíš k sedmdesátce (!), přesto by jim kolikrát tu energii mohli závidět o dost mladší muzikanti. Budu ale upřímný, na Iggym je všechno to stárnutí a postupná únava materiálu (aby taky ne, po těch kvantech drog) cítit, přesto se to snaží překonat s fazónou sobě vlastní. Možná už jen název nové desky nasvědčuje, že jde o takové srovnání se životem, a že teď už jsou opravdu všichni připraveni umřít, snad si s tím ale dají ještě na čas. Veteránů je vždy škoda.

Upřímně jsem ani nevěděl, co od alba čekat. Půjde o sbírku sentimentálních cajdáků, nebo trapně znějících neopunkových odrhovaček? Ani jedno, ani druhé. Už prudké kytarové riffy úvodní Burn plně dýchají sedmdesátkovým garážovým rockem šmrncnutým punkem. Ještě agresivnější Job jen potvrzuje. Prudký nekompromisní rock´n´roll Gun ukazuje, že nikdo z přítomných neztratil svou punkovou fazónu. Kritika americké vlády s hutným využitím slova fuck. Když už jsem to nakousl, je toho jen málo, do čeho by se The StoogesIggym nenavezli.

Že ale mají právo být i melancholičtí a zamyšlení, představují především v krásné uvolněné Unfriendly World , ve které se ohlíží za celým svým životem a věcmi, které udělali. Mnohem depresivnější odér ale chytí v The Departed, ve které se úžasně předvede i Iggy se svým chlapácky smutným vokálem. Skladba je poctou zesnulému Ronu Ashetonovi.

Album ale jinak pádí v ostrém rockovém rytmu, který vyhodí ze židle především retro příznivce. Umím si totiž představit, jak dnes bude spousta lidí plivat, že The Stooges zaspali dobu a že tohle by mohlo fungovat v 70. letech, nikoliv dnes. Ale omyl, tohle album ukazuje jasně vztyčený prostředníček všem rádoby rockovým kapelám, vytvářeným umělým průmyslem a ziskuchtivými manažery. I kdyby tohle mělo být to poslední, co chlapíci ve své kariéře udělají, můžou odejít v klidu.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Iggy Pop a jeho The Stooges se vrací do Česka   (Ondra Kocáb, 01. 04. 2013)
» Iggy Pop   (David Malý, 13. 08. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru