Odkaz Ivana Krále nám připomene česká hudební scéna jedinečným koncertem v rámci Metronome Prague

Na pražské Křižíkově fontáně vzdají poctu 12. září hudební hvězdy napříč generacemi

„Bude to koncert, který se nebude nikdy opakovat," zdůrazňují pořadatelé. „Jedinečná koncertní pocta připomene nejen osobnost a muzikantství Ivana Krále. Česká hudební scéna mu vzdá hold za to, co pro ni u nás i ve světě udělal," Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut za 600 korun.

Jiří Suchý, Miro Žbirka, Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Lenny, Ivan Hlas, Petr Fiala, Albert Černý, Janek Ledecký, Debbi, Tonya Graves, Saša Langošová, Phil Shoenfelt, Honza Křížek a Cirkus Ponorka. Ti všichni v rámci pocty připomenou nejslavnější skladby napříč kariérou nejproslulejšího českého rockového hudebníka Ivana Krále.

„Ivanu Královi začátkem 90. let ujel ve Vídni vlak, a tak na svůj comebackový koncert do klubu Bunkr přijel taxíkem. Sám netušil, jak zásadně svými zkušenostmi, pracovitostí a povahou následně změní tuzemskou hudební scénu. Na poslední „jízdě" mu teď symbolicky zahrají a zazpívají přátelé, s nimiž se za tu dobu setkal, jeho hudební vzor Jiří Suchý i zástupci generace, které svým příběhem a tvorbou ukázal, že hudba nemusí mít hranice," říká scenárista večera a Králův životopisec Honza Vedral.

Písně, jež někdejší spoluhráč a spolupracovník Patti Smith, Iggyho Popa či Davida Bowieho sám napsal, produkoval nebo se na nich podílel coby interpret, zazní v podání doprovodné kapely, kterou pro tuto příležitost sestavil jeho dlouholetý sideman, kytarista Jan Ponocný. Hity včetně Dancing Barefoot, Bang Bang, Pumping for Jill, Because the Night, Mám svůj stín nebo Winner Takes All a řadu dalších odzpívají téměř dvě desítky interpretů. Známé melodie a riffy doplní vzpomínky Králových slavných hudebních souputníků a spolupracovníků ze světové i tuzemské scény.

Nápad na koncertní poctu vznikl spontánně, když Ivan Král 2. února 2020 zemřel. „Dohodli jsme se s jeho ženou Cindy Hudson, že na Ivanovu počest uspořádáme koncert. Dodnes mu ho dlužíme a jsem rád, že teď tento dluh splatíme společně s celou řadou muzikantů a spolupracovníků, se kterými Ivan hrál a tvořil," připomíná David Gaydečka z festivalu Metronome Prague, jehož Warm Up večer nazvaný příznačně Forever Král uzavře.

Koncertní poctou Forever Král vyvrcholí týden akcí zasvěcených Ivanu Královi. Tu zahájí 7. 9. od 14.00 debata o vztazích na česko-americké hudební scéně v knihovně americké ambasády a bude ji moderovat publicista Ondřej Konrád. O den později od 18.00 se přátelé a fanoušci mohou přijít s Ivanem Králem rozloučit na veřejně přístupnou zádušní mši do Týnského chrámu. Pořadatelé také iniciovali, aby po Ivanu Královi byla pojmenována nová ulice v Praze.

Ivan Král se po emigraci do Spojených států prosadil coby muzikant v New Yorku a stal se nedílnou součástí tamější nezávislé hudební scény. Hrál, natáčel a skládal pro Patti Smith Group, byl kapelníkem Iggyho Popa a jeho písně měli v repertoáru i David Bowie nebo U2. Do Československa se vrátil po sametové revoluci a stal se nenápadným, ale s odstupem času o to důležitějším architektem zvuku tuzemského popu a rocku. Jeho podpis nesou alba od Lucie, Mňágy a žďorp, Alice, Mira Žbirky, Lenky Dusilové, Janka Ledeckého i Jiřího Suchého, z jehož semaforských písní s oblibou čerpal. Zemřel 2. února 2020 ve věku 71 let v Ann Arbor v Michiganu. Koncertem Forever Ivan Král v neděli 12. září vyvrcholí festival Metronome Prague Warm Up.

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na albu NAHÁ odhaluje písničkářka Kaczi svoji duši
17.10.

Na albu NAHÁ odhaluje písničkářka Kaczi svoji duši

Na své debutové EP Polonahá navazuje písničkářka a multiinstrumentalistka Kaczi plnohodnotnou deskou NAHÁ....


Festival Nouvelle Prague v pražském DOX
17.10.

Festival Nouvelle Prague v pražském DOX

Nouvelle Prague 2021 se blíží. Již příští víkend se sejdeme v Dox, kde na vás čeká nabitý program. Letošní...


„Jedeme, jedeme,“ připomíná kapela Olympic.
16.10.

„Jedeme, jedeme,“ připomíná kapela Olympic.

Skupina Olympic v posledních letech opravdu nelení a kromě aktuálního, mírně kontroverzního alba Kaťata připravila...


Na vařený nudli vychází s inovativním obalem a ošetřeným zvukem
15.10.

Na vařený nudli vychází s inovativním obalem a ošetřeným zvukem

Na vařený nudli je druhé LP kapely Nerez z roku 1988, které bylo vysoce ceněné jak pro svůj hudební...


Punkový večírek v Modré Vopici
15.10.

Punkový večírek v Modré Vopici

Pozvání na parádní akci 27. 10. kdy to v Modré Vopici rozjedou legendární východočeští punkáči NVÚ, místní...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru