Nový singl Dead Dog Legacy zkoumá přechod mezi životem a smrtí

Tajemná, magická, uhrančivá. Taková je nová skladba Bardo olomoucké kapely Dead Dog Legacy, předznamenávající debutové album, které vychází 23. května. Emocionálně intenzivní skladba zkoumá přechod mezi životem a smrtí a její obrazovou podobu doprovází vizuálně silný videoklip, který propojuje antickou mytologii, východní spiritualitu a křesťanské symboly se současnými podobami vnitřních i společenských démonů. 

Název Bardo odkazuje na tibetský pojem označující mezistav mezi smrtí a novým zrozením – moment neuchopitelného přechodu, který v sobě spojuje strach i naději. „Myšlenka toho všeho je magická krása přechodu. Obrovský strach z nepoznaného a těžko stravitelného se pojí s opojnou extází a radostí," říká frontman Tomm Prochazka.



Vědomě pracuje s obrazností starých náboženských a mytologických tradic, které zasazuje do dnešní reality. Chaos, který podle něj v sobě nosíme – vytvářený nemocemi, mezilidskými vztahy, válkami, industrializací i globálním způsobem myšlení – kontrastuje s vírou v lásku jako tvořivou sílu. „Věřím v nekonečnou lásku, která drží vesmír pohromadě. Její síla přichází po destrukci a dává chaosu opozit – směr, konkrétnost, melodii. Naděje dává sílu a síla dává pohyb k tvořivým činům. Věřím, že smrt nerozděluje – nedostatek lásky ano." 

Videoklip vznikal v noci, hlavním symbolem se stala bílá květina – dahlia, jež v sobě nese myšlenku duše, která kvete, uvadá a znovu se rodí. Vizuál přetváří postavu smrti do podoby bohyně Nyx z řecké mytologie. Tato tajemná a majestátní bytost, ztvárněná tanečnicí Marií Hroudovou, předává hlavní postavě květinu zahajující přechod na druhý břeh. Symbolický Cháron, kterého hraje baskytarista Romero Parada, pak v automobilu přiváží duše – pasažérkou je zpěvačka Zuzana Neubauerová, která se objevuje i ve vokálech písně. Místo lodi přichází moderní diskotékový vůz, který v sobě nese vtip i temnotu  a propojuje symboly dávných kultur s přítomností. Kameru obstaral Kryštof Skřipec, režii, střih i postprodukci si sám zajišťoval Procházka. 

Kapela představí celé album 23. května 2025 a následně vyrazí na koncertní turné. To je zavede do čtyř zemí střední Evropy. Sérii vystoupení odstartují 23. května v polském Cieszyně (Anielski Młyn), odkud pokračují přes Liberec (Atelier, 28. 5.) do německých měst Weimar (OMA, 29. 5.), Cottbus (Galery Fango, 30. 5.) a Pirna (Komplex 45, 1. 6.). V červnu se představí na festivalu Slunovrat v Opavě (20. 6.) a v srpnu navštíví Maďarsko – konkrétně Budapešť (Lampas, 15. 8.) a Szeged (Nyugi Kert, 16. 8.) – a také legendární Festival Banát v rumunském Eibenthalu (20.–23. 8.). Na podzim kapela zamíří do Olomouce, kde 26. září pokřtí nové album v klubu Jazz Tibet, a 31. října se vrátí na stejné místo na společný koncert s kapelami Greynbownes a Kakktus. Turné zakončí 14. listopadu v Praze na Strahově 007, kde vystoupí po boku Synů smrti

Formace Dead Dog Legacy vznikla na podzim roku 2023 jako transformace bývalé skupiny Dirty Old Dogs. Frontman Tomm Prochazka tímto projektem ztvárňuje svou sólovou tvorbu, která hudebně vychází z kytarových rockových žánrů, ale nebojí se elektroniky, hiphopových groovů ani popové melodičnosti. Výsledný zvuk se pohybuje na pomezí žánrů, ale nese jednotící rukopis – gotickou náladu a témata, která nejsou vždy lehká: spiritualita, závislosti, sebepoškozování, přijetí, láska, přátelství i smrt. Aktuální sestavu tvoří zpěvák a kytarista Tomm Prochazka, kytarista Jan Zatloukal, baskytarista Romero Parada, bubeník Pita a zpěvačka Zuzana Neubauerová.
Foto: Kryštof Skřipec
GALERIE

Související obsah:

» Dirty Old Dogs pokřtí album v budově těsně před její demolicí   (Karel Souček, 25. 10. 2021)
» V případě Dirty Old Dogs může být i temnota osvobozující   (Karel Souček, 17. 12. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Anna Vaverková láká optimistickým singlem Ostrov hoří na chystané album Krása
23.06.

Anna Vaverková láká optimistickým singlem Ostrov hoří na chystané album Krása

Anna Vaverková vydává novou, velice pozitivní, energickou skladbu Ostrov hoří. Jedná se o druhý singl a videoklip z připravované...


I Love You Honey Bunny představí v Přístavu 18600 nové album
23.06.

I Love You Honey Bunny představí v Přístavu 18600 nové album

Pražská indie-popová kapela I Love You Honey Bunny nedávno přišla se svým třetím řadovým albem Don’t Look When...


Tři sestry oslaví na Barvách léta 40. narozeniny. Festival však nabídne mnohem víc.
23.06.

Tři sestry oslaví na Barvách léta 40. narozeniny. Festival však nabídne mnohem víc.

Příležitost, jak strávit společný víkend s rodinou či přáteli, zasportovat si a užít si koncerty předních hudebních...


V klipu V horách hraje Kateřina Marie Tichá kabaretní zpěvačku
22.06.

V klipu V horách hraje Kateřina Marie Tichá kabaretní zpěvačku

K nejemotivnějším a nejmelancholičtějším skladbám z alba Plamen písničkářky Kateřiny Marie Tiché patří...


Sobotní Metronome ovládl úsměv Alanis Morissette
22.06.

Sobotní Metronome ovládl úsměv Alanis Morissette

Sobotní program festivalu sliboval jakýsi souboj zpěvaček. Na souboje Djů jsme už zvyklí, ale Fontanu stage postupně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Tomodachi/Deluxe Edition
23.06.

Tomodachi/Deluxe Edition

» Mirai

Čtvrté studiové album Tomodachi skupiny Mirai vyšlo sice už loni...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru