Novinka Oliverovy dálky hraje všemi barvami

Recenze alba : Magi Jidaki

Interpret: Oliverova Dálka
Celkový čas: 00:46:43
Vydavatel: Guerilla Records
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Kapela Oliverova dálka je pro mnoho posluchačů stále synonymem undergroundové hudby. Myslím, že je na čase tuto zjednodušující škatulku přehodnotit, neboť chlapci z Nymburska hrají daleko pestřejší, barevnější, otevřenější muziku s vkusně hitovými ambicemi. Jasným důkazem je nové album s názvem Magi Jidaki.

Novinka přináší jedenáct písniček, které si sice ve většině případů zachovávají jistou dávku syrovějšího, špinavějšího zvuku a magické atmosféry, ale zároveň disponují výraznými melodiemi a chytlavými refrény. Často se obě polohy protínají i v rámci jedné písničky, například v baladě Snad se mi to zdá, v níž se křehké pasáže střídají s undergroundovými a rockově dynamickými. Je třeba říci, že naprosto funkčně, vše je důsledně podřízeno celkovému vyznění skladby.Stylově na novince převažuje rock, ale nechybějí ani přesahy do výše zmíněného undergroundu, blues, folku, punku nebo reggae. A i když si kapela dala mezi lety 2001 – 2015 pauzu, na sehranosti nic neztratila a frontman Lukáš Trejbal dokonce zpívá lépe než kdykoli dříve.

Špinavý, syrový zvuk kytar a bicích otevírá úvodní skladbu O touze. Postupně se přidávají klávesy, saxofon a naléhavý zpěv, ale rozjetá píseň se v polovině zastaví a následuje klidnější, alternativnější pasáž, aby vše skončilo pořádným rockovým nářezem. Dyndžiridu zahajuje didgeridoo hostujícího Václava Martince, s dalšími nástroji nesmírně pestrá píseň rozkvétá, graduje a střídá syrové undergroundové momenty s magickými instrumentálními pasážemi. Jemnou, baladickou náladu skladby Babín podtrhuje saxofon Zdeňka Hospodky, ale i zde se dočkáme zběsilého shluku nástrojů a opět závěrečného křehkého motivu.

Tubou odpíchnuté Přístavní lodě představují melodickou, vstřícnou, skvěle šlapající hitovku, atmosféru písničky Dobrý pan Kopeček navodí flašinet, jinak se jedná o syrovou rockovou pecku s punkovou energií. Prvky jemného rocku, blues a folku zdobí melodickou Vzpomínku na květen, kde je energie ukryta spíše uvnitř, což ale nic neubírá na jejím hitovém potenciálu. Syrověji vyznívá melancholická Parukářka, hravěji, vzdušněji pak rocková Báseň o ničem.

V úvodu zmíněná baladická píseň Snad se mi to zdá přináší kromě velké pestrosti také magický rytmus, uhrančivou atmosféru a osvěžující ženský vokál Petry Pačesové. Tah na bránu, silnou, nakažlivou energii a úderný rytmus nabízí syrový a špinavý punkový protestsong Poslední dobou, o závěrečné zklidnění se postará houpavé, lehké, vzdušné reggae Závojnatky s hodně melancholickou náladou.S vyzněním hudby souzní i texty, někdy poetické, jindy spíše civilní. Jsou plné emocí, před příběhy dávají přednost pocitům, postřehům, obrazům. A také krásný, jemně psychedelický booklet Lucie Trejbalové. Prostě dobrá práce ve všech směrech, snad na další album Oliverovky nebudeme čekat další dvě desítky let.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


Black Holes si v novém singlu troufají létat
12.06.

Black Holes si v novém singlu troufají létat

Pod názvem Dare to Fly vydává pražské duo Black Holes svůj letošní první singl. Nahrán byl opět v ústeckém...


Čáry života zpívají o anonymitě života ve městě a chystají druhé album
12.06.

Čáry života zpívají o anonymitě života ve městě a chystají druhé album

Zoufalci je název nového singlu kapely Čáry života. Jedná se o první píseň z připravovaného druhého...


Boston Manor zvou na ochutnávku nového alba ještě před jeho vydáním
12.06.

Boston Manor zvou na ochutnávku nového alba ještě před jeho vydáním

Dali si krátkou pauzu, porodili pár dětí, vydali pár singlů a zanedlouho se vrací zpět na stage i před české...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru