Nebeská kapela 3. díl: Blues

Žijeme v době, kdy máme na výběr stovky různých žánrů a tisíce různých skupin a interpretů. Díky internetu a různým službám a aplikacím se během několika minut můžeme seznámit s úplně novou kapelou z druhého konce světa. Stejně tak se během několika hodin můžeme dozvědět o novinkách prakticky všech kapel, bohužel včetně zpráv o úmrtí. Tyto zprávy přichází znenadání a dotknout se může kdykoliv a kohokoliv. Ztráta oblíbeného muzikanta bolí někdy stejně, jako ztráta rodinného příslušníka. Jejich hudba však bude žít navěky.

V tomto seriálu bychom chtěli ze zesnulých muzikantů vytvořit nejlepší hvězdnou kapelu na onom světě napříč různými žánry. Tyto kapely budeme zveřejňovat chronologicky podle příslušných žánrů od 30. let minulého století až po současnost, včetně krátké charakteristiky daného žánru. Pokud se konkrétní muzikant neobjeví v tomto výběru, pochopitelně to neznamená, že není skvělý ve svém oboru. V každém článku vytvoříme jednu kapelu z mnoha stovek skvělých muzikantů, a tak se na mnoho z nich bohužel nedostane.

Blues


Chicagské blues se prosazovalo už během velké hospodářské krize. Pomalu se tento žánr vyvíjel během třicátých a čtyřicátých let, ačkoliv odlišnějším způsobem než například jazz nebo swing. Co bylo původně striktně akustickým a rezervovanějším typem hudby, se změnilo na hlasitou a rozzlobenou stvůru, kterou vytvořil svět po druhé světové válce. Poválečná městská migrace v roce 1946 rychle stoupala a přinesla různé typy propojených žánrů country a blues v mnoha severních městech USA (nejen v Chicagu). Blues hudebníci z různých prostředí zkusili své štěstí ve velkoměstě a nakonec se navzájem ovlivňovali.

Zpočátku nebyla hudba tak odlišná od country blues, ale brzy se sešlo velké množství talentů, kde se muzikanti mohli spojit a učit se od sebe navzájem. Rušné městské čtvrti a velké domácí večírky však volaly po hlasitější hudbě. Zavedení elektrické kytary ve čtyřicátých letech nemohlo přijít v lepší dobu: přišlo to přesně tehdy, kdy to bylo nejvíce potřebné pro přežití tohoto žánru. Zesílené harmoniky, bicí, zesílené kytary a hlasité, rázné vokály najednou daly blues silně modernizovaný zvuk.

Chicagské blues uvádělo nový věk pro blues obecně a bylo nejvlivnějším typem blues od té doby. Revoluční zvuk na tom má jen částečný podíl; divoké, syrové, dynamické hlasy dávají Chicagskému blues mnohem agresivnější a temnější atmosféru než jiné typy blues. Jako monstrum v kleci, které se snaží vymanit z řetězů.

Technická specifikace


Blues je světská hudba, vycházející z náboženských gospelů a spirituálů a je velmi výrazně ovlivněno africkou hudbou původních národů. Na rozdíl od spirituálů byl v původním blues kladen hlavní důraz na sólový zpěv. Blues jako žánr je charakterizován jeho texty, basovými linkami a vynikající technikou hraní na nástroje. S tím souvisí i výjimečná rozmanitost a flexibilita většiny muzikantů. Většina vynikajících zpěváků také bravurně hráli na kytaru a výborní kytaristé byli i skvělými zpěváky. Často samozřejmě během vystupování zvládali oba nástroje najednou. Nedílnou součástí bluesové kapely byli i hráči na harmoniku, kteří pravidelně dostávali velký prostor v bluesových písních. Zpěvákům, kytaristům a hráčům na harmoniku se budeme věnovat nejvíce a z našeho výběru bychom mohli poskládat kapel hned několik. Zejména proto, že většina muzikantů na tomto seznamu (a desítky dalších, kteří se do seznamu nevešli) formovali rockovou i populární muziku. I díky nim se 70., 80., a 90. léta hudebně vyvinula tak, jak je známe dnes.


Kytara

B.B. King


Riley B. King známý jako B.B. King, byl americký bluesový zpěvák, kytarista, skladatel a producent. King představil sofistikovaný styl kytarových sól založený na hladkých přechodech s vytříbeným vibratem, které ovlivnilo mnoho pozdnějších blues kytaristů.

King byl v roce 1987 uveden do Rock'n'Rollové síně slávy a je považován za jednoho z nejvlivnějších blues hudebníků všech dob, což mu přineslo přezdívku "Král Blues" a je považován za jednoho z "Tří králů bluesové kytary". King byl známý pro neúnavné koncertování skrz celou jeho hudební kariéru, kdy odehrál v průměru více než 200 koncertů za rok až do jeho sedmdesáti let. V roce 1956 se údajně objevil na 342 koncertech!

B.B. King zemřel 14. května 2015 ve spánku ve věku 89 let.

Albert King


Albert Nelson, známý pod přezdívkou Albert King, byl americký bluesový kytarista a zpěvák, jehož hra ovlivnila mnoho dalších bluesových kytaristů. Je patrně nejvíce známý díky populárnímu a vlivnému albu Born Under a Bad Sign (1967) a jeho titulní skladbu. Je jeden z tří umělců (spolu s B. B. Kingem a Freddie Kingem) známých jako "Tři králové bluesové kytary”.

Další jeho přezdívkou byl výraz "Sametový buldozer”, kterou získal díky jeho uhlazenému zpěvu a mohutné postavě okolo dvou metrů. King byl v roce 2013 posmrtně uveden do Rock'n'Rollové síně slávy a v roce 2011 ho magazín Rolling Stones označil jako 13. nejlepšího kytaristu v historii.

Albert King zemřel ve věku 69 let 21. prosince 1992 po infarktu.

Freddy King


Freddie King byl americký bluesový kytarista a zpěvák. Na počátku šedesátých let zaznamenal úspěch díky několika hitům pro Federal Records. Jeho oduševnělý, silný hlas a osobitý kytarový styl inspiroval mnoho hudebníků, zejména kytaristů. V roce 2012 byl uveden do Rock'n'Rollové síň slávy. Spolu s kytaristy výše patří mezi "Tři krále bluesové kytary”.

King založil svůj kytarový styl na texaských a chicagských bluesových vlivech. Později spolupracoval s R&B a rockovými producenty a byl jeden z prvních bluesmenů, který měl na koncertech i bílé muzikanty.

Freddy King zemřel 28. prosince 1976 ve věku 42 let po problémech s nemocí žaludku.

Bo Diddley


Ellas McDaniel, známý jako Bo Diddley, byl americký zpěvák, kytarista, skladatel a hudební producent, který hrál klíčovou roli v přechodu od blues k rock'n'rollu. Ovlivňoval mnoho umělců včetně Elvise Presleyho, Beatles, Rolling Stones nebo The Clash.

Použití afrických rytmů a charakteristického beatu byl základní kámen hip hopu, rocku i popové hudby. Jeho úspěchy byly uznány uvedením do Rock'n'Rollové síně slávy a následně obdržel i cenu za celoživotní dílo od Nadace R&B a cenu Grammy od národní akademie nahrávacích umění a věd. Je také uznáván pro jeho technické inovace, včetně jeho výrazné obdélníkové kytary, jeho jedinečným rozmachem a rezonujícími tóny. V roce 2017 byl Diddley uveden i do R&B hudební síně slávy.

Bo Diddley zemřel 2. června 2008 po zástavě srdce ve věku 79 let.

Stevie Ray Vaughan


Stephen Ray Vaughan byl americký hudebník, zpěvák, skladatel, producent a jeden z nejvlivnějších kytaristů v době oživení blues v 80. letech. Je často označován za jednoho z nejlepších kytaristů všech dob. Proslavil se po jeho výkonu na jazzovém festivalu v Montreux v roce 1982 a jeho debutové studiové album Texas Flood se v roce 1983 dostalo na 38. místo a prodalo se ho přes půl milionů kopií. 

Během svého života i posmrtně získal několik hudebních ocenění. Čtenáři magazínu Guitar Player ho zvolili nejlepším novým talentem a nejlepším blues hráčem na elektrickou kytaru, společností Blues Foundation byl jmenován umělcem roku a bluesovým instrumentalistou roku a časopis Performance Magazine mu udělil titul R&B akt roku. Vyhrál šest cen Grammy, deset Austin hudebních cen a posmrtně v roce 2000 byl uveden i do Bluesové síně slávy a síně slávy hudebníků bez ohledu na žánr v roce 2014. Rolling Stone ho vybral jako 12. nejlepšího kytaristy všech dob. V roce 2015 byl Vaughan i se svou kapelou Double Trouble uveden do Síně slávy Rock and Rollu.

Stevie Ray Vaughan tragicky zemřel 27. srpna 1990 po havárii vrtulníku, kterým cestoval ze svého koncertu. Bylo mu 35 let.


Zpěv


Ray Charles


Ray Charles Robinson byl americký zpěvák, hudebník a skladatel. Mezi přáteli a spolužáky se mu říkalo „bratr Ray" a obecně byl označován jako „Génius”. Ray Charles v pěti letech začal ztrácet zrak a od sedmi let byl slepý.

Propagoval hudební žánr soul během padesátých let tím, že kombinoval blues, R&B a gospel ve svých nahrávkách pro label Atlantic. Přispěl k integraci country, R&B, a popové hudby do mainstreamu během šedesátých let díky jeho úspěchu u ABC Records. Charles se stal jedním z prvních černých hudebníků, kterým byla svěřena produkce u mainstreamové nahrávací společnosti. 

Charles uváděl zpěváka Nat King Colea jako primární vliv, ale jeho hudba byla také ovlivněna Louisem Jordanem a Charlesem Brownem. Frank Sinatra o Charlesovi řekl, že je "jediný opravdový génius v hudebním byznysu”. V roce 2002 magazín Rolling Stone označil Charlese jako 10. nejvlivnějšího umělce historie a v roce 2008 jako druhého nejlepšího zpěváka vůbec. Zpěvák Billy Joel pronesl: "Může to znít jako svatokrádež, ale myslím si, že Ray Charles byl ještě důležitější než Elvis Presley”.

Ray Charles zemřel 10. června 2004 ve věku 73 po selhání jater.

Etta James


Etta James byla americká zpěvačka, který se pohybovala v mnoha různých žánrech, ve kterých nechybí blues, R&B, soul, rock'n'roll, jazz a gospel. Její kariéru začala v roce 1954 a během svého života bojovala s několika osobními problémy, včetně závislosti na heroinu, těžkého fyzického týrání a věznění.

Silný, hlubový a zemitý hlas Etty James mazal tenké hranice mezi blues, R&B a rock'n'rollem. Získala šest cen Grammy a 17 Blues Music Awards. V roce 1993 byla uvedena do Rock'n'Rollové síně slávy, v roce 2001 do Bluesové síně slávy a v roce 1999 do síně slávy cen Grammy. Časopis Rolling Stone zařadil Ettu James na 22. místo v seznamu 100 nejlepších zpěváků všech dob a na 62. místo největších umělců všech dob.

Etta James 20. ledna 2012 podlehla leukémii ve věku 74 let.

Muddy Waters


McKinley Morganfield, známý profesionálně jako Muddy Waters, byl americký bluesový zpěvák, skladatel a hudebník, který je často citován jako "Otec moderního Chicago blues” a nesmírně důležitá postava na poválečné bluesové scéně.

Už v sedmnácti letech uměl skvěle na kytaru i harmoniku a v roce 1941 se ve státě Mississippi potkal s producentem Alanem Lomaxem. V roce 1943 se přesunul do Chicaga a stal se muzikantem na plný úvazek. V roce 1946 nahrál první desku pro Columbia Records a později spolupracoval s Aristocrat Records.

Na začátku 50. let Muddy Waters a jeho skupina nahrála hned několik klasických bluesových písní. V roce 1958 odcestoval do Anglie, kde položil základy zájmu o blues v zámoří. Po jeho smrti kytarista B. B. King prohlásil: „Bude to trvat léta, než si většina lidí uvědomí, jak výrazně Waters přispěl k vývoji americké muziky”. Kytarista Jimi Hendrix přiznal: „Poprvé, když jsem ho slyšel jako malý chlapec hrát na kytaru, vyděsil mě k smrti”

Vliv Muddy Waterse je nedozírný jak pro blues, tak i pro rock'n'roll a později rockovou muziku. Výrazně ovlivnil kapely jako AC/DC, Cream, Boba Dylana, Led Zeppelin, ZZ Top nebo Jimi Hendrixe. Kapela Rolling Stones se jmenuje po stejnojmenné Watersově písni. Muddy Waters byl uveden do Bluesové i Rock'n'Rollové síně slávy a také do síně slávy cen Grammy, kterých získal celkem šest. Hned čtyři písně se umístili v seznamu 500 skladeb, které formovaly rock'n'roll.

Muddy Waters zemřel ve spánku 30. dubna 1983 ve věku 70 let na selhání srdce po boji s rakovinou.

Howlin' Wolf


Chester Arthur Burnett, známý jako Howlin' Wolf, byl bluesový zpěvák, kytarista a hráč na harmoniku. Díky svému hlubokému hlasu a impozantní postavě je jedním z nejznámějších umělců v Chicagu. Hudebník a kritik Cub Koda poznamenal: „Nikdo se nemohl rovnat jeho pozoruhodné schopnosti strhnout dav svou muzikou a zároveň nahnat strach majitelům podniku”. Hned několik jeho písní se stalo bluesovou, popřípadě blues rockovou klasikou. V roce 2011 ho časopis Rolling Stone zařadil na 54. místo největších umělců všech dob.

Tři písně od Howlin' Wolfa se umístili v seznamu 500 skladeb, které formovaly rock'n'roll, jedna z nich se dostala do síně slávy cen Grammy.

Howlin' Wolf zemřel 10. ledna 1976 ve věku 65 na selhání ledvin.

Nat King Cole


Nathaniel Adams Coles, známý profesionálně jako Nat King Cole, byl americký jazzový pianista a zpěvák. Nahrál více než sto písní, které se staly hitem na žebříčcích. Jeho trio bylo vzorem pro malé jazzové soubory, které následovaly. Cole také hrál ve filmech, v televizi a na Broadwayi. Byl prvním afroamerickým mužem, který hostil americký televizní seriál.

Cole byl uveden do Alabamské hudební síně slávy, Alabamské jazzové síně slávy, Down Beat Jazzové síně slávy, Hit Parade síně slávy, Rock'n'Rollem síně slávy a Síně slávy latinsko-amerických skladatelů. Jeho portrét se dostal i na americké poštovní známky.

Pro Capital Records nahrál více než 150 singlů, které se umístili do žebříčku Billboard top 100. Ovlivňoval jak blues a R&B, tak i pop a country a prodal více než 50 milionů kopií.

Nat King Cole zemřel 15. února 1965 ve věku 45 let po komplikacích, které zapříčinila plicní infekce.


Harmonika


Little Walter


Marion Walter Jacobs, známý jako Little Walter, byl americký bluesový hudebník, zpěvák a skladatel, jehož revoluční přístup k harmonice a dopad na následné generace mu přinesl srovnání s takovými významnými umělci jako Django Reinhardt, Charlie Parker nebo Jimi Hendrix. Jeho virtuozita a hudební inovace zásadně změnily myšlení mnoha posluchačů o tom, co bylo vůbec možné zahrát na bluesovou harmoniku. Byl začleněn do Rock'n'Rollové síně slávy jako první umělec specificky uveden jako hráč na harmoniku.

Hudební novinář Bill Dahl popsal Little Waltera jako "krále všech poválečných bluesových hráčů na harmoniku", kteří "vzali skromný ústní nástroj a hrál tak oslnivě a divoce, jako si to nikdo před ním nemohl představit”. Jeho odkaz byl obrovský. Zasloužil se jako umělec zodpovědný za zpropagování nových technik pro moderní blues a blues rockové hráče na harmoniku.

Little Walter je členem Rock'n'Rollové síně slávy, hudební síně slávy v Louisianě, získal dvě ceny Grammy a jeho album je v žebříčku 500 nejlepších alb historie podle magazínu Rolling Stone.

Little Walter zemřel 15. února 1968 ve věku 37 let patrně na selhání srdce.

Paul Butterfield


Paul Vaughn Butterfield byl americký blues hráč na harmoniku a zpěvák. Po časném tréninku jako klasický flétnista se začal zajímat o bluesovou harmoniku. Zkoumal bluesovou scénu v jeho rodném Chicagu, kde se setkal s Muddy Watersem a jinými bluesovými velikány. V 1963 založil skupinu Paul Butterfield Blues, která zaznamenala několik významných desek. Kapela byla známa spojením chicagského blues s raným rockem. Po rozpadu skupiny v roce 1971 Butterfield pokračoval v kariéře se svým mentorem Muddy Watersem.

Hudební kritici uznali jeho originální přístup, díky němuž se stal jedním z nejvlivnějších hráčů na harmoniku. Hudební kritik Steve Huey v jednom ze svých článků uvedl: „Nikdo nemůže podceňovat Butterfieldův vliv. Před jeho kariérou bílí američtí hudebníci přistupovali k blues s opatrným respektem. Nejen, že Butterfield otevřel dveře pro bílé hudebníky aby stavěli na bluesové tradici, ale jeho bouřlivý styl hraní byl i hlavním katalyzátorem pro bílé publikum, které si i díky němu chicagské blues zamilovalo”. V roce 2006 byl uveden do Bluesové síně slávy a v roce 2015 i se svou novou kapelou i do Rock'n'Rollové síně slávy. Oba úspěchy ocenili jeho dovednosti a vliv na představení bluesové hudby mladšímu a širšímu publiku.

Paul Butterfield zemřel 4. května 1987 na předávkování heroinem ve věku 44 let.

Junior Wells


Junior Wells byl americký bluesový zpěvák a hráč na harmoniku a byl jedním z průkopníků elektrické bluesové hry na harmoniku. Wells vystupoval a nahrával s mnoha významnými hudebníky své doby, včetně Muddy Waterse, Buddy Guye nebo Earla Hookera. Byl jedním z nejstabilnějších bluesových hudebníků, ale nakoukl i do raného rocku při turné s Rolling Stones. Hudební historik Gerard Herzhaft ho označil za „jednoho z vzácných aktivních přeživších zlaté éry blues”.

Junior Wells zemřel 15. ledna 1998 na selhání srdce ve věku 63 let.

Sonny Boy Williamson II


Alex nebo Aleck Miller, známý později v jeho kariéře jako Sonny Boy Williamson, byl americký hráč na harmoniku, zpěvák a skladatel. Byl raný a vlivný muzikant, který zaznamenal úspěchy v padesátých a šedesátých letech. Začal nahrávat se zpěvákem a kytaristou Elmore Jamesem a často hrál v Evropě, kde spolupracoval s několika britskými rockovými skupinami jako The Yardbirds, The Animals nebo s Jimmy Pagem. Na svém kontě má několik bluesových klasik a mnoho bluesových i rockových umělců jeho písně převzalo.

Sonny Boy Williamson 24. května 1965 podlehl infarktu ve věku 52 let.

Piano


Otis Spann



Otis Spann byl americký huebník, který je mnohými považován za hlavního bluesového poválečného pianistu. S kapelou hrál od svých 14 let, do Chicaga se přestěhoval v roce 1946 a vystupoval sólově nebo s kytaristou Morrisem Pejoem. Brzy se stal populární pro svůj charakteristický styl hry a v roce 1952 si ho najal Muddy Waters. Nahrával pro slavné Chess Records, kde se potkal i s Howlin' Wolfem nebo Bo Diddleym. Kromě toho spolupracoval i s B.B.Kingem, Ericem Claptonem, Chuckem Berrym nebo Fleetwood Mac.

Hudební kritik Robert Christgau ho označil za „nejlepšího moderního bluesového pianistu". Otis Spann v roce 1980 posmrtně vstoupil do Sině slávy bluesové hudby. 

Otis Spann zemřel na rakovinu jater 24. dubna 1970. Dožil se buď 40ti nebo 446 let (přesné datum narození není známé)

Bicí


Fred Below


Frederick Below, Jr. byl americký bluesový bubeník, nejznámější díky spolupráci s Little Walterem a Chess Records v 50. letech. Below udělal chicagské blues mnohem rytmičtější a jeho rozsah a virtuózní dotek byl křišťálově čistý. Spolupracoval na mnoha písních i s legendou rock'n'rollu Chuckem Berrym.

Fred Below zemřel 13. srpna 1988 na rakovinu jater ve věku 61 let.


Baskytara


Willie Dixon


William James Dixon byl americký bluesový hudebník, zpěvák, skladatel, aranžér a producent. Byl zručný v hraní na kontrabas i kytaru a zpíval výrazným hlasem. Patrně nejvíce se však proslavil jako jeden z nejlepších skladatelů své doby. Vedle Muddy Waterse je Dixon považován za nejvlivnější postavu poválečného chicagského blues. Jeho písně hrály ti nejlepší muzikanti a ovlivnily vývoj hudby po celém světě, nejen z bluesového prostředí (jeho písně převzali například The Doors, Led Zeppelin, Rolling Stones, Steppenwolf nebo Bob Dylan a Jimi Hendrix).

V roce 1980 byl uveden do Bluesové síně slávy a v roce 1989 získal cenu Grammy. Posmrtně byl zařazen mezi ty nejlepší i do Rock'n'Rollové síně slávy, stejně tak jako do Síně slávy pro skladatele.

Willie Dixon zemřel 29. ledna 1992 na selhání srdce ve věku 76 let.


Akordeon


Lead Belly


Huddie William Ledbetter byl americký folkový a bluesový zpěvák, hudebník a skladatel, který se proslavil svými silnými vokály, virtuozitou na dvanácti-strunnou kytaru a představením folkových standardů. Lead Belly obvykle hrál na dvanácti-strunnou kytaru, ale hrál také na klavír, mandolínu, harmoniku, housle a akordeon. V některých svých nahrávkách zpíval, zatímco tleskal rukama nebo dupal nohou.

Písně Lead Bellyho obsahovaly širokou škálu žánrů a témat, včetně gospelu, blues zejména o ženách, alkoholu, vězeňském životě a rasismu a také lidové písně o kovbojech, vězení, práci, námořnících, stádech dobytka a tanci. V roce 1988 byl pozván do Rock'n'Rollové síně slávy a v roce 2008 i do hudební Síně slávy v Louisianě.

Patrně nejslavnějšího posmrtného uznání se mu dostalo od Kurta Cobaina, který citoval Lead Bellyho jako jednoho z velkých vlivů pro jeho kapelu Nirvana. V roce 1994 během MTV Unplugged v New Yorku zahrál slavný kousek z Bellyho repertoáru „Where Did You Sleep Last Night”.

Lead Belly zemřel 6. prosince 1949 na následky amyotrofní laterální sklerózy ve věku 61 let.


                                                                                                        Nebeská kapela 4. díl: Country >>>

Související obsah:

» Nebeská kapela 1. díl: Jazz   (David Malý, 18. 01. 2021)
» Nebeská kapela 2. díl: Swing   (David Malý, 20. 01. 2021)
» Nebeská kapela 4. díl: Country   (David Malý, 25. 01. 2021)
» Nebeská kapela 5. díl: Rock and Roll   (David Malý, 28. 01. 2021)
» Nebeská kapela 6. díl: Soul   (David Malý, 02. 02. 2021)
» Nebeská kapela 7. díl: Britská Invaze   (David Malý, 09. 02. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Tate McRae se vrací do Prahy a sebou přiveze i nové album
25.04.

Tate McRae se vrací do Prahy a sebou přiveze i nové album

Kanadská zpěvačka a tanečnice Tate McRae dorazí 8. 5. znovu do Prahy, kam tentokrát zavítá v rámci svého...


Pozvání na rockový mejdan s Vildou Čokem a jeho kapelou Bypass do klubu Modrá Vopice
24.04.

Pozvání na rockový mejdan s Vildou Čokem a jeho kapelou Bypass do klubu Modrá Vopice

Čtvrtek 16 .5. si rozhodně zapište do kalendáře! Před venkovním podiem v legendárním hudebním klubu Modrá Vopice,...


Chinaski slaví 30 let podcasty, albem, klipy, koncerty...
24.04.

Chinaski slaví 30 let podcasty, albem, klipy, koncerty...

Kapela Chinaski právě zahajuje oslavy 30 let na scéně. Fanouškům se mimo jiné poprvé v historii...


Tři Sestry opět slaví!
24.04.

Tři Sestry opět slaví!

Už za necelý měsíc proběhne velkolepá narozeninová oslava v Ledárnách Braník. 17. a 18. května tu skupina Tři...


Ghøstkid: Pokud máš speciální estetiku, máš velké plus
23.04.

Ghøstkid: Pokud máš speciální estetiku, máš velké plus

Na festivalu Rock for People 2022 jsem se po roce opět sešel se Sebastianem Bieslerem přezdívaným „Sushi" z kapely...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru