Nebeská kapela 6. díl: Soul

Žijeme v době, kdy máme na výběr stovky různých žánrů a tisíce různých skupin a interpretů. Díky internetu a různým službám a aplikacím se během několika minut můžeme seznámit s úplně novou kapelou z druhého konce světa. Stejně tak se během několika hodin můžeme dozvědět o novinkách prakticky všech kapel, bohužel včetně zpráv o úmrtí. Tyto zprávy přichází znenadání a dotknout se může kdykoliv a kohokoliv. Ztráta oblíbeného muzikanta bolí někdy stejně, jako ztráta rodinného příslušníka. Jejich hudba však bude žít navěky.

V tomto seriálu bychom chtěli ze zesnulých muzikantů vytvořit nejlepší hvězdnou kapelu na onom světě napříč různými žánry. Tyto kapely budeme zveřejňovat chronologicky podle příslušných žánrů od 30. let minulého století až po současnost, včetně krátké charakteristiky daného žánru. Pokud se konkrétní muzikant neobjeví v tomto výběru, pochopitelně to neznamená, že není skvělý ve svém oboru. V každém článku vytvoříme jednu kapelu z mnoha stovek skvělých muzikantů, a tak se na mnoho z nich bohužel nedostane.

Soul & Motown


Poté, co soul pobláznil venkov se stal velmi populární i ve městech, kde podobně jako v případě country přišel o svou venkovskou hrubost. Téměř okamžitě si soul získal obyvatele Chicaga a o něco později o motorové město: Detroit. Tento městský soul byl charakteristický vyššími tempy a taky veselejší náladou (jižanský soul může mít velmi smutný, až tragický podtext). Co bylo původně hudebním experimentem, se v městech stalo nesmírně populární a téměř sériově "vyrábenou” záležitostí: silný rytmus, houpavé basové melodie, harmonické zesílené vokály (často ženské), utažený virbl a časté využití tamburín.

Soul byl velmi intenzivně vytvářeným a uhlazeným žánrem, zejména produkovaný jistou nahrávací společností, která se stala tak populární a známou, že se její jméno stalo synonymem pro celý žánr: Motown. Ve srovnání s Chicagským soulem, Detroitský soul má výrazně "průmyslovější” zvuk a obecně je více tanečnější. Rytmické sekce Motownu (bicí a baskytara nebo tamburína) byly vždy velmi jednotné, nicméně důkladně promyšlené. Zatímco Chicagský i Detroitský soul se stal mimořádně populární u černého i bílého publika (čímž spojoval obě kultury), soulová odnož z Memphisu (asi 500 km jižněji od obou výše zmíněných měst) byla orientovaná čistě pro černošské publikum.

Po Chicagu a Detroitu se třetím městem, kde byl soul dominantní, stala Philadelphia. Tam měl soul obrovský vliv na nespočetně hudebních vlivů a umělců. "Philly Soul” začal v raných 60. letech a synonymem pro něj se staly čistě dívčí kapely (The Shirelles, The Crystals, The Ronettes). Témata skladeb byly mnohem veselejší a hravější. Philly Soul nebyl k poslechu, ale zejména pro zábavu.

Ve Velké Británii byl Motown zpopularizovaný jako Northern Soul (Severský soul). Northern Soul se však nedá považovat za samostatný podžánr. Northern Soul byl pouze prostředníkem mezi tradičním americkým Motownem a mladými severo-angličany. Brzy ovšem vše vyústilo v subkulturu divokých večírku, kde se hrály tanečnější a méně známé skladby Detroitského soulu, po kterých byla obrovský poptávka a které hrály od soumraku až do úsvitu.

Technická specifikace


Soulová hudba vznikla z afroamerického gospelu a rhythm & blues a jejím základem je bohatá harmonie a rytmus. Chytlavý rytmus zdůrazněný tleskáním a extemporální pohyby jsou výrazné prvky soulu. Mezi další charakteristické techniky patří tzv. "zvolání a reakce” mezi hlavním zpěvákem a sborem či dalšími vokálisty. Soulová hudba odrážela afroamerickou identitu a zdůrazňovala důležitost afroamerické kultury. 


Baskytara

James Jamerson




James Lee Jamerson byl americký baskytarista, jemuž nebylo připsáno autorství na většině studiových hitů Motown Records v 60. a na začátku 70. let (Motown Records neuváděli seznam sezónních muzikantů až do roku 1971). Nyní je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších baskytaristů v historii moderní hudby. Jako sezónní muzikant se podílel na téměř osmdesáti hitech na prvním místě žebříčku Billboard a rhythm’n’blues hitparády a v roce 2000 byl přijat do Rock'n'Rollové síně slávy.

V roce 2017 ve speciálním vydání magazínu Bass Player byl Jamerson označen jako nejvlivnější baskytarista v žebříčku "The 100 Greatest Bass Players”. Magazín Paste v roce 2011 umístil Jamersona na třetí místo v žebříčku "20 nejpodceňovanějších baskytaristů”. Jamerson byl členem skupiny muzikantů The Funk Brothers, kteří hráli na většině nahrávek studia Motown a členové se podíleli na více top hitech než Beatles, Elvis Presley, The Rolling Stones a Beach Boys dohromady.

James Lee Jamerson zemřel 2. srpna 1983 po vleklých problémech s alkoholem na cirhózu jater, srdeční selhání a zápal plic. Bylo mu 47 let.

Donald "Duck” Dunn




Donald "Duck" Dunn byl americký baskytarista, producent a autor. Stal se významný pro svou práci v 60. letech s kapelou Booker T. & the M.G.'s a jako sezónní muzikant u Stax Records. U společnosti Stax nahrál tisíce skladeb a hitů pro Otise Reddinga, duo Sam & Dave, Eddieho Floyda, Johnnie Taylor, Alberta Kinga, Elvise Presleyho a mnoho dalších.

V roce 1992 byl přijat do Rock'n'Rollové síně slávy a patří mu 40. místo v žebříčku magazínu Bass Player "The 100 Greatest Bass Players of All Time”.

Donald "Duck” Dunn zemřel ve spánku ve věku 70 let 13. května 2012.


Kytara

Sam Cooke




Samuel Cook byl americký zpěvák, kytarista, autor, aktivista za občanská práva a podnikatel. Vlivný byl jako kytarista, zpěvák a skladatel. Obecně přezdívaný "Král soulu” (nebo alespoň jeden z nich) pro své výrazné vokály a nesmazatelný přínos populární hudbě. Zpívat začínal v gospelové skupině The Soul Stirrers, ze které potom odešel na sólovou dráhu.

Jeho hudební počiny přispěly k vzestupu Arethy Franklinové, Bobbyho Womacka, Al Greena, Curtise Mayfielda, Stevieho Wondera, Marvina Gayeho nebo Billyho Prestona. Redaktor serveru AllMusic Bruce Eder napsal, že Cooke byl „vynálezcem soulové hudby" a vlastnil „neuvěřitelně přirozený hlas a klidný, nenucený projev, který nikdy nebyl překonán". Jeho klid se odrážel i na jeho kytarovém stylu. Díky precizní hře patřil i mezi přední soulové kytaristy.

Samuel Cook zemřel 11. prosince 1964 ve věku 33 let na následky střelného zranění, které mu způsobila majitelka hotelu v Los Angeles, údajně v sebeobraně. Úřady však Cookovu smrt označili za vraždu.

Solomon Burke




Solomon Vincent McDonald Burke byl americký zpěvák, kytarista a kazatel, který formoval zvuk rhythm’n’blues a stál u zrodu soulové hudbu v 60. letech. Bývá označován za klíčovou postavu spojující právě rhythm’n’blues a soul a byl známý i pro svou výraznou pódiovou prezentaci. Získal čestné přezdívky jako "Král Šalamoun”, "Král rock’n’soulu” nebo "Soulový biskup”. V hitparádách však zdaleka nedosahoval takových úspěchů jako hvězdy typu James Brown, Wilson Pickett nebo Otis Redding a byl časo označován i jako "nejvíce neprávem přehlížený zpěvák a kytarista”. Mimo jeho umění se strunami jej výkonný ředitel labelu Atlantic Records Jerry Wexler označil jako "nejzásadnějšího mužského zpěváka všech dob”.

Burkovy nejznámější nahrávky na začátku 60. let překlenuly rozdíly mezi mainstreamovým rhythm’n’blues a tvrdším, kytarovějším soulem. Jeho silný hlas, artikulace a světské témata společně s jeho jednoduchou, melodickou a syrovou hrou na kytaru pomohly začátkem 60. let definovat celý žánr. Vytvořil svůj vlastní charakteristický styl v době, kdy rhythm’n’blues i rock byl ještě v plenkách. Výrazná postava Solomona Burkeho symbolizovala, že spiritualita a obchod, extáze a zábava, sex a spása i individualismus a bratrství můžou koexistovat ve světě soulu 60. let.

Během téměř šedesátileté kariéry vydal Burke 38 studiových desek u nejméně sedmnácti různých nahrávacích společností. Do roku 2005 prodal více než 17 milionů desek a magazín Rolling Stone mu přiřkl 89. místo v žebříčku "100 Greatest Singers of All Time". V roce 2001 se Burke stal členem Rock'n'Rollové síně slávy. 

Solomon Burke zemřel 10. října 2010. Některé zdroje hovoří o přirozené smrti, jiné jako příčinu uvádí plicní embolii. Datum narození umělce není přesně určené. Muzikantovi v den jeho smrti bylo 70 nebo 74 let.


Piano

Donny Hathaway




Donny Edward Hathaway byl americký soulový zpěvák, klávesista, skladatel a aranžér. Magazín Rolling Stones jej označil za "soulovou legendu” díky jeho vlastním písním, coverům známých hitů jiných interpretů a práci se zpěvačkou Robertou Flack.

Podle mediální organizace National Public Radio jsou Hathawayovy nahrávky "součást dědictví americké soulové hudby” a jeho hudba ovlivnila zpěvačky rhythm’n’blues Aliciu Keys a Aaliyah, rappera Common nebo zpěváka George Bensona. Za nejlepšího zpěváka vůbec ho označili pop jazzový zpěvák Raul Midón, Stevie Wonder nebo Justin Timberlake. Hathaway byl i nejoblíbenější umělec zpěvačky Amy Winehouse.

Magazín Rolling Stones Hathawaye v roce 2010 označil jako 49. nejlepšího zpěváka všech dob. Je členem síně slávy v St. Louis a patří mu i cena Grammy. Posmrtně obdržel i cenu Grammy za celoživotní dílo.

Donny Hathaway zemřel ve věku 33 let 13. ledna 1979. Byl nalezen mrtev na ulici před hotelem, ve kterém bydlel a oficiální zpráva hovoří o sebevraždě.

Bicí

Barry White




Barry Eugene Carter, lépe známý pod jeho pseudonymem Barry White, byl americký zpěvák, bubeník, pianista, producent a skladatel. Umělec známý pro svůj výrazný basbaryton, se proslavil v 70. letech jako zpěvák The Love Unlimited Orchestra i jako sólový muzikant. 

Během své kariéry v hudebním průmyslu získal White na celém světě 112 zlatých desek, z toho 41 se stalo platinovými. White měl 20 zlatých a 10 platinových singlů s celosvětovým rekordním prodejem přesahujícím 100 milionů kopií, což jej dělá jedním z nejprodávanějších hudebních umělců všech dob. Získal i dvě ceny Grammy. Mezi jeho vlivy patřili James Cleveland, Ray Charles, Aretha Franklin, Elvis Presley, Supremes, The Four Tops nebo Marvin Gaye.

Barry White zemřel 4. července 2003 ve věku 58 let po selhání ledvin a na následky mozkové mrtvice.


Zpěv

Marvin Gaye




Marvin Gaye byl americký zpěvák, skladatel a producent. V 60. letech utvářel zvuk Motownu nejprve jako kapelní muzikant a později jako sólový umělec s řadou hitů. Dostalo se mu přezdívky „Princ Motownu" nebo „Princ Soulu".

Gaye měl několik sólových hitů a populární byl i díky duetům s Mary Wells, Kim Weston, Dianou Ross a Tammi Terrell. Během 70. let se spolu se Stevie Wonderem stal jedním z prvních umělců u společnosti Motown, kteří se osamostatnili od produkční společnosti. Jeho pozdější nahrávky výrazně ovlivnily několik současných rhythm’n’blues podžánrů.

V roce 1982 získal první dvě ceny Grammy a o rok později odehrál poslední televizní koncert při zápasu hvězd NBA. Gaye získal Grammy i za celoživotní dílo, byl přijat do Bluesové, Rhythm and Bluesové, Rock’n’Rollové a autorské síně slávy.

Marvin Gaye zemřel 1. dubna 1984 ve věku 44 let na následky střelného zranění způsobené jeho otcem.

Curtis Mayfield




Curtis Lee Mayfield byl americký zpěvák, skladatel, kytarista, producent a jeden z nejvlivnějších soulových hudebníků. Nejprve dosáhl úspěchu a uznání s kapelou The Impressions během hnutí za občanská práva na konci 50. a 60. let a později pracoval jako sólový umělec.

Jako skladatel se Mayfield stal známým jako jedním z prvních muzikantů, kteří do soulové hudby přinesli převládající témata sociálního uvědomění. Po opuštění kapely v roce 1970 vydal několik desek, včetně soundtracku pro film Super Fly v roce 1972. Soundtrack byl známý pro společenská témata, povětšinou se týkaly problémů menšin jako zločin, chudoba a zneužívání drog. 

Mayfield byl po nehodě na koncertě v srpnu roku 1990 ochrnutý od krku dolů poté, co na něj spadla těžká technika osvětlovačů. Navzdory tomu pokračoval v kariéře jako producent. V roce 1994 získal cenu Grammy pro hudební legendy a o rok později i Grammy za celoživotní dílo. Hned dvakrát byl uveden do Rock'n'Rollové síně slávy i do síně slávy cen Grammy, jako člen skupiny The Impressions i jako sólový umělec.

Curtis Lee Mayfield zemřel 26. prosince 1999 na cukrovku. Bylo mu 57 let.

Aretha Franklin




Aretha Louise Franklin byla americká zpěvačka, skladatelka, pianistka a aktivistka za občanská práva. Ve věku 18 let se pustila do světské hudební kariéry jako nahrávací umělkyně pro Columbia Records. Přestože se její kariéra rozjížděla pomalu, stala se uznávanou a dostavil se i komerční úspěch po podpisu s Atlantic Records v roce 1966. Koncem šedesátých let se Aretha Franklinová stala známou jako „Soulová královna".

Celkem 112 jejích singlů se dostalo do hitparády Billboard a 100 i do rhythm’n’blues žebříčku, což z Arethy Franklin dělá nejúspěšnější ženu v hudební historii. Je i jednou z nejprodávanějších hudebních umělců všech dob. Po celém světě se prodalo více než 75 milionů desek.

Franklin během své kariéry získala řadu vyznamenání. Získala Národní medaili umění a Prezidentskou medaili svobody. V roce 1987 se stala první umělkyní, která byla uvedena do Rock'n'Rollové síně slávy. Byla uvedena i do britské hudební síně slávy v roce 2005 a do evangelijní hudební síně slávy v roce 2012. V roce 2010 ji časopis Rolling Stone zařadil na číslo jedna v seznamu „100 nejlepších zpěvaček všech dob" a na deváté místo v seznamu „100 největších umělců všech dob". Porota Pulitzerovy ceny v roce 2019 udělila Franklinové posmrtnou zvláštní citaci „za nesmazatelný přínos americké hudbě a kultuře po než pět desetiletí".

Aretha Franklin zemřela 16. srpna 2018 kvůli rakovina slinivky břišní. Dožila se 76 let.

Jackie Wilson




Jack Leroy Wilson Jr. byl americký soulový zpěvák a umělec. Vlastnil tenor s rozsahem čtyř oktáv a byl významnou postavou při přechodu z rhythm’n’blues do soulu. Wilson byl považován za mistra showmana a za jednoho z nejdynamičtějších zpěváků a interpretů v historii popu, rhythm’n’blues a rock'n'rollu.

V roce 1957 odešel na sólovou dráhu a více než 50 jeho singlů napříč žánry se dostalo do hitparád. Jackie Wilson je členem Rock'n'Rollové síně slávy i síně slávy cen Grammy a jedním z nejdůležitějších a nejvlivnějších hudebních umělců své generace.

Jack Leroy Wilson Jr. zemřel 21. ledna 1984 ve věku 49 let na zápal plic.

Otis Redding




Otis Ray Redding Jr. byl americký zpěvák, skladatel, producent a aranžér. Je považován za jednoho z nejzásadnějších zpěváků v historii americké populární hudby a klíčový umělec v soulové hudbě. Reddingův styl zpěvu byl inspirovaný z evangelické hudby, která předcházela žánru a jeho styl ovlivnil mnoho dalších soulových umělců šedesátých let.

Redding začínal v kapele Little Richarda, v roce 1962 vydal svůj první singl a o dva roky později debutové album. Jeho singl „(Sittin 'On) Dock of the Bay" se stal prvním singlem, který se dostal na čelo hitparády po smrti jeho autora. Redding získal tři ceny Grammy včetně ceny za celoživotní dílo a byl uveden do Rock'n'Rollové síně slávy a síně slávy skladatelů. Jeho práce je výrazně spojená se společností Stax Records.

Redding byl označen "Králem soulu” (společně se Sam Cookem a James Brownem) a zůstává jedním z nejznámějších soulových muzikantů. Muzikanti napříč žánry označili Reddinga jako velkou inspiraci. Od George Harrisona, přes Led Zeppelin, Lynyrd Skynyrd, The Doors až po Ettu James, Arethu Franklin, Marvin Gaye nebo Janis Joplin.

Otis Redding zemřel při letecké nehodě 10. prosince 1967. Bylo mu 26 let.

Mary Wells




Mary Esther Wells byla americká zpěvačka, která pomáhala definovat vznikající zvuk Motownu na začátku šedesátých let. Spolu s kapelami The Supremes, The Miracles, The Temptations a The Four Tops hrála Wells výraznou roli v průniku černé hudby do rádií. Mary Wells byla označena jako "Královna Motownu” až do jejího odchodu od této společnosti v roce 1964 na vrcholu její popularity. Wells byla jednou z prvních superhvězd tohoto žánru.

Mary Wells zemřela ve věku 49 let na zápal plic 26. července 1992.


                                                                                             Nebeská kapela 7. díl: Britská Invaze >>>

Související obsah:

» Nebeská kapela 5. díl: Rock and Roll   (David Malý, 28. 01. 2021)
» Nebeská kapela 4. díl: Country   (David Malý, 25. 01. 2021)
» Nebeská kapela 3. díl: Blues   (David Malý, 23. 01. 2021)
» Nebeská kapela 2. díl: Swing   (David Malý, 20. 01. 2021)
» Nebeská kapela 1. díl: Jazz   (David Malý, 18. 01. 2021)
» Nebeská kapela 7. díl: Britská Invaze   (David Malý, 09. 02. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Igor Orozovič chystá na zítřek a sobotu dva křty svého debutu
25.04.

Igor Orozovič chystá na zítřek a sobotu dva křty svého debutu

Když chlap svléká tmu je název debutového alba herce a zpěváka Igora Orozoviče, které nahrával pod...


Tate McRae se vrací do Prahy a sebou přiveze i nové album
25.04.

Tate McRae se vrací do Prahy a sebou přiveze i nové album

Kanadská zpěvačka a tanečnice Tate McRae dorazí 8. 5. znovu do Prahy, kam tentokrát zavítá v rámci svého...


Pozvání na rockový mejdan s Vildou Čokem a jeho kapelou Bypass do klubu Modrá Vopice
24.04.

Pozvání na rockový mejdan s Vildou Čokem a jeho kapelou Bypass do klubu Modrá Vopice

Čtvrtek 16 .5. si rozhodně zapište do kalendáře! Před venkovním podiem v legendárním hudebním klubu Modrá Vopice,...


Chinaski slaví 30 let podcasty, albem, klipy, koncerty...
24.04.

Chinaski slaví 30 let podcasty, albem, klipy, koncerty...

Kapela Chinaski právě zahajuje oslavy 30 let na scéně. Fanouškům se mimo jiné poprvé v historii...


Tři Sestry opět slaví!
24.04.

Tři Sestry opět slaví!

Už za necelý měsíc proběhne velkolepá narozeninová oslava v Ledárnách Braník. 17. a 18. května tu skupina Tři...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Dark Matter
25.04.

Dark Matter

» Pearl Jam

Dark Matter je název 12. studiového alba grungeové legendy Pearl...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru