Návštěvníci Kačerů toho moc nenaspali

Kačeři, jejichž desátý ročník se 21. a 22. srpna konal v Horčápsku, jsou tak trochu jiným festivalem. Skoro každý se tu s každým zná, a když ne, tak se hodně rychle seznámí. Prakticky žádné zákazy, příkazy, nařízení, ty základní dodržují návštěvníci tak nějak sami od sebe. Přitom kořalka i pivo tečou proudem, punkáči pogují jako o život, opilci se plouží areálem, spí v houpacích sítích či skáčou do bazénu, ale agrese či dokonce násilí se tu nekoná.  

Žít a nechat žít

Sekuriťáci samozřejmě přítomni jsou, ale k těm namakaným gorilám s nevraživými pohledy z jiných fesťáků mají hodně daleko. Dokonce poradí i pomohou. Muzikanti po svých setech neuhání hned na další kšefty, ale mnozí si užijí vystoupení dalších kapel. E!E se vesele hlásí k Plexis, PSH pozdravují Pipes ani Pints a frontman Kliky opouští festival až v neděli kolem poledního. Prostě pohoda, radost, dobrá nálada, ohleduplnost. Fanoušci punkové, rockové, hiphopové, folkové i elektronické hudby si to prostě přijeli do Horčápska užít a podle ohlasů si to i užili. Prostě žít a nechat žít.  Ale k programu na třech scénách. Páteční na hlavní Internet PB Live stage zahájila mladá příbramská folková skupina O.K.mžik, která si přivezla i své fanoušky. Pohodový punk rock dodala z Písku formace Nohama nad zemí, pražský Bikini Karneval značně přitvrdil. Došlo i na cover Rammones, který v české verzi Svět jsou bary ten večer zazněl ještě jednou v podání legendárních Plexis.  

Trojice punkerů v čele s nezničitelným Petrem Hoškem sázela jeden hit za druhým. Ty starší (To, Svět jsou bary, Půlnoční rebel) i ze zatím posledního alba Vohul to (Slepý náboje, Síla v srdci, Černý vrány, Sobec). V té době už byl prostor pod pódiem solidně zaplněný pogujícími či alespoň skákajícími fans, kteří ve svém skotačení pokračovali i při téměř místních (příbramských) E!E. A opět samé léty prověřené hitovky včetně přídavku v podobě Humusáku. Podobný set jako v Přeštěnici, jen muzikanti vypadali spokojeněji, což bylo možná způsobeno výčepem s Jägermeistrem na pódiu.  


Strhující zážitek, očistná lázeň

Dobrá nálada zůstala, jen hudba nám trochu přitvrdila. Na scénu nastoupili The Switch, kteří mají k Příbramsku také blízko. Zpěvák Štěpán Šatoplet pochází z Březnice, kytarista Michal Novák z Příbrami. Hodně tvrdá crossoverová muzika, skvěle šlapající kapela, démonický Štěpán pronášel svá kázání, která se nikdo neodvážil neposlouchat, a obrovský příval energie. Z pódia do publika, z publika na pódium. Strhující zážitek, očistná lázeň.  

Také DJ scéna žila hlavně po půlnoci svým životem, vyznavači elektronické hudby tančili až do ranních hodin na beaty řady DJs, nechyběl Pixie, Deadly Viperz nebo PB Jungle Company. Své fanoušky si ve vojenském stanu na Alternative stage našel i DJ Míra Šmarda.  Sobotní dopoledne bylo věnováno dětem a sportu. Pro první skupinu byl připraven dětský koutek, skákací hrad a různé dílny, pro sportovce pak turnaj ve fotbalu, volejbalu a stolním fotbálku. Největší zájem byl o fotbal, kde se o lákavé ceny utkalo celkem osm mužstev. Některá chtěla vyhrát, jiná díky množství promile v krvi přežít. První hrála fotbal, druhá zakopávala o míč, protihráče i spoluhráče a mnohdy ani nevěděla, do jaké branky střílet. Ale bavili se všichni a asi není moc důležité, že celý turnaj vyhráli Labakani.  

Hlavní scénu otevírala punkrocková Zlomená čtrnáctka, která kalila už od pátku, ale svůj set zvládla. Pohodový ska rock s vtipnými českými texty dodala z Černošic kapela Klika, kterou vystřídali ostřílení kytaroví Sunflower Caravan. Alternativní rock představila sympatická americko česká formace Lo Dost, která vznikla před deseti lety v Pittsburghu.  

Dělejte bordel na PSH!

To už bylo před pódiem hodně živo, neboť se chystala hiphopová legenda PSH. „Dělejte bordel na PSH!," vykřikovali do davu Vladimír 518 a Orion a fanoušci je poslechli. Společně si zazpívali a zatančili největší hity. Příjemným zpestřením byli hoši z britské kapely The Feud, kteří ukázali, že i v Manchestru se hraje řízný punk rock. Sympaťáci, kteří i zbytek večera strávili v areálu a družně debatovali s návštěvníky. 

A pak už se čekalo na vrchol sobotního večera, rozjetou kapelu Pipes and Pints. Ti hned od začátku rozpoutali peklo, temperamentní zpěvák Syco Mike brzy odložil tričko, aby dal vyniknout svému tělu a tetování, Indián Vojta Kalina se svými skotskými dudami běhal mezi pódiem a publikem, ďábelský rytmus nasadili bubeník Lukáš Vincour a baskytarista Ondra Balvín, o melodie se kromě Vojty staral kytarista Tomáš Novotný. Nechyběly ani tradiční vychytávky typu Wall of Death nebo Circle. Obrovský úspěch měly songy City by the Sea, Never Let You Down, Critized, Found & Lost. V přídavcích si kapela vytáhla z publika na pódium tančícího kluka, který pařil s nimi, a to i ve chvíli, kdy si ho Syco posadil na koně. Dokonalý průplach hlavy a dobytí baterek na několik dnů dopředu.Na ostatních scénách zaujala především dvě hravá vystoupení Na stojáka, při nichž publikum bavili Daniel Čech a Arnošt Frauenberg. Po prvním oťukávání narostl při druhém představení počet diváků geometrickou řadou a skvěle si to užívali malí (ti se aspoň přiučili několika vulgaritám, nikoli však samoúčelným) i velcí diváci. Výrazné zklidnění přinesla slovenská písničkářka Katarzia, jejímž křehkým písničkám s poetickými texty pozorně naslouchali i ti, kteří noc předtím propařili. Své věrné fanoušky má uvolněné tříčlenné Duo Sympaťáci, nejmenší to kvartet na světě (logiku v tom nehledejte) i Kuba Ročňák. Kdo si chtěl protáhnou set PSH, mohl zajít na podobně zaměřenou hudbu mladých kluků Kouby a Jacob Kug.

Komu by se chtělo jít spát?

Velký ohlas vzbudil i závod na skateboardech a BMX na rampě, kde prachy doslova létaly vzduchem. Dj stage poté ovládli až do ranních hodin přední DJs, nechyběla česká houseová legenda Pavel Bidlo, počeštělý Angličan Chris Sadler nebo německá hvězda Gunjah. A třešničkou na narozeninovém dortu byl velký ohňostroj. Komu by se chtělo jít spát? Ale všechno krásné jednou končí, naštěstí tu Kačeři budou i příští rok. Myslím, že 90 procent letošních návštěvníků se rádo na tento tak trochu jiný festival vrátí.
Foto: Eliška Plechatová, David Krátký a Michaela Merglová (https://michaelamerglova.wordpress.com)
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý
20.05.

Oslava 39. narozenin Tří Sester – den druhý

Všichni doufali, že v sobotu se počasí umoudří, předpovědi vypadaly slibně, ale bohužel úderem jedné hodiny...


Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma
19.05.

Rybičky 48 opět odehrají své Megakoncerty Doma

V parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře se 24. a 25. května uskuteční Megakoncerty Doma, kam zvou Rybičky...


39. narozeniny kapely Tři Sestry s UK Subs – den první
19.05.

39. narozeniny kapely Tři Sestry s UK Subs – den první

Letošní 39. narozeninová oslava kapely Tři sestry připadla na 17. a 18. května. Spousta fanoušků oželela sledování...


Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost
18.05.

Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost

Jeden z progresivně metalových a rockových leaderů Caligula's Horse vyrazil na evropské turné k podpoře aktuální...


Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem
18.05.

Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem

Brněnský klub Kabinet Múz si na polovinu května připravil další lahůdku pro milovníky melancholických a zádumčivých...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru