Na Dožínkách pokračuje cesta BraAgas za moravským a českým folklórem

Dožínky je název nového EP převážně dámské kapely BraAgas. Čtyři nové skladby potvrzují cestu nastavenou už albem O ptácích a rybách. Tato řadová nahrávka je stará šest let a kapela zde přesunula svoji pozornost od lidových písní z jiných zemí do domácích Čech a na Moravu. 

"Na posledním řadovém albu jsme se odvážili vniknout do vod i českého a moravského folklóru a zalíbilo se nám tam. Po písních, které byly obsahově spíš ponuré a smutné, jsme chtěli přejít na trochu veselejší notu,” říká Kateřina Göttlichová, kapelnice BraAgas. "Název Dožínky jsme zvolili hned ze dvou důvodů. Za prvé sklízíme úrodu toho, co máme hudebně i lidsky za sebou a za druhé "žínky” v tom slově obsažené reagují na to, že se od našich začátků držíme převážně ženské sestavy a ženská energie je rozhodně v naší muzice znát.”



Album O ptácích a rybách z roku 2018 byla šestá řadovka BraAgas. Po delší přestávce, během které vyšla kompilace Bestiále (výběr toho nejlepšího z předchozích desek), se kapela rozhodla rozšířit repertoár tuzemských lidových písní. Na předchozích nahrávkách najdou posluchači nejen sefardské písně, které byly pro BraAgas tak typické, ale také skandinávský a balkánský folklor. Celou tuto cestu od sefardských skladeb na Moravu skvěle dokumentuje právě zmiňovaná kompilace Bestiálie z roku 2020. 

Křest alba se odehraje 16.1.2025 od 19:30 v pražském klubu Klubovna.
GALERIE

Související obsah:

» BraAgas se vrací k češtině s deskou O ptácích a rybách   (Ondra Kocáb, 20. 03. 2018)
» Tak se do toho dejte a poslouchejte BraAgas   (Karel Souček, 07. 05. 2014)
» BraAgas se vrátili domů a dobře udělali   (Karel Souček, 09. 05. 2018)
» BraAgas přinášejí všem svým fanouškům dárek v podobě výběrového alba   (Karel Souček, 20. 07. 2020)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
bbno$ se vrací do Prahy s novým albem
02.05.

bbno$ se vrací do Prahy s novým albem

Kanadský hudebník bbno$ se v roce 2026 znovu představí českému publiku. Do Prahy dorazí 24. května, kdy vystoupí...


Monika Načeva se vrací k zásadnímu albu Nebe je rudý
02.05.

Monika Načeva se vrací k zásadnímu albu Nebe je rudý

Po třech dekádách od svého prvního vydání se Nebe je rudý Moniky Načevy, jedno z nejzásadnějších alb tuzemské...


Charlotte Gott slaví dvacetiny a vydává debutový singl In Too Deep
30.04.

Charlotte Gott slaví dvacetiny a vydává debutový singl In Too Deep

V den svých dvacátých narozenin vydává Charlotte Gott první autorskou skladbu z připravovaného EP. Singl In Too Deep...


Energická temnota - Chris Grey míří do Prahy
30.04.

Energická temnota - Chris Grey míří do Prahy

Kanadský zpěvák, skladatel a producent Chris Grey vystoupí 20. května v pražském klubu ROXY, kde v rámci turné...


Singl Red Flowers avizuje nové album písničkářky Veniky Hartlyn
29.04.

Singl Red Flowers avizuje nové album písničkářky Veniky Hartlyn

Red Flowers je čtvrtým singlem z chystaného alba písničkářky a klavíristky Veniky Hartlyn. Deska pod názvem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Chunta
30.04.

Chunta

» Kyšperský-Pilgr-Doubrava-Nikl

Čtyři výrazné osobnosti české hudební scény – Martin Kyšperský...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta