Mirotické setkání propojuje radostný svět dětí a dost často vážný svět dospělých

Již o tomto víkendu vypukne Mirotické setkání loutek a hudby. V malebné jihočeské obci určitě potěší všechny milovníky divadla, hudby, baletního, tanečního a výtvarného umění a různorodých doprovodných aktivit. Radostný svět dětí a dost často vážný svět dospělých se začne propojovat v pátek 11. srpna ve 13.20 hodin. Hudební knihovna, která je mediálním partnerem Setkání, položila čtyři otázky zakladateli festivalu Ladislavu Tomešovi.      

Hudební knihovna: Co vás na přípravě celého festivalu nejvíce baví a co naopak moc nemusíte?
Ladislav Tomeš:
„Čtrnáct let mne zatím festival baví, ale přiznávám, že jsou i vypjaté chvíle. Každý nový ročník přijímám jako výzvu. Je to jako když stavíte zeď. Nejdřív udělat pořádný základ, takže vymyslet a domluvit slušný program, abych se za něj nemusel stydět.  Potom cihlu k cihle - v mém případě logo k logu. To je ale složitější disciplína, sehnat dostatek prostředků, aby se mohl program realizovat. Mám ale štěstí, že jsem začínal v době, kdy moc rodinných festivalů nebylo. Moji věrní partneři, sponzoři a "tajní" podporovatelé, kteří nechtějí být nikde uvedeni, mi důvěřovali a důvěřují. Snažím se je nezklamat. Potom nahodit fasádu, aby zeď dobře vypadala... Tím myslím doladit areál na ostrově u Dolejšího mlýna.  A na závěr příprav už jen o tom hodně mluvit, aby se na dílko přijelo mrknout co nejvíc zvědavých ... Nejvíc mne baví vymýšlet program. Příjemné není, když nějaké divadlo nebo hudební skupinu musím pár dní před festivalem nahradit, například z důvodu onemocnění." HK: Chystáte letos nějakou zásadnější novinku?     
LT:
„Letos žádnou zásadní novinku nepřipravuji. Program jsem opět vytvářel tak, aby zaujal malé i velké. Snažím se nalákat na celek, což je záměr našeho SETKÁNÍ. Také jsme měli v minulosti v programu české hvězdy a hvězdičky jako například Nightwork, Vypsanou fixu, Xindla X, ale zahrál i Karel Plíhal, který festivalům neholduje. Letos zvu návštěvníky na celkový festivalový program i na zajímavý doprovodný program. Vše najdou zájemci na www.mirotickesetkani.cz nebo na našem facebooku."  

HK: Bude mít nějaká kapela či divadlo u vás letos premiéru?    
LT:
„Určitě! Z divadel to bude Divadlo KK, Divadlo Continuo a Kočovné divadlo Rózy Blechové, které nahradí Divadlo DNO. Poprvé u nás zahraje Pokáč, Ocho Ríos, Frajára putyka, Feet of Clay a legendární Švihadlo. Hlavně děti se mohou těšit na veselou kapelu Nedloubej se v nose z Divadla rozmanitostí z Mostu. Návštěvníci by si rozhodně neměli nechat ujít hudební lahůdku skupiny Už jsme doma, ti v odpoledním čase zahrají z oblíbeného večerníčku Písně Krysáků, aneb pět ran do čepice. Celé dva dny bude mít na ostrově a v přilehlých vrbičkách premiéru Vodník pěnkava, který bude zájemcům vyprávět o rybách a o vodnickém životě."  HK: Proč jste si za místo konání vybral právě Mirotice?     
LT:
„V jihočeských Miroticích jsem vyrůstal a žil. Moje hlavní zaměstnání je lodní kapitán, ale moc rád se sem vracím. Mám zde rodiče, sourozence a kamarády. Bylo tady velmi dobré „podhoubí" pro vznik takovéhoto kulturního Setkání. Narodil se zde známý malíř Mikoláš Aleš, řezbář Mikoláš Sychrovský, tenorista a hudební skladatel - přítel Mozartův - Benedikt Žák, ve své době slavný výtvarník a jeden z prvních fotografů 19. století Alexandr Seik. 41 let zde žil náš nejznámější kočovný loutkář Matěj Kopecký a s tímto krajem je spojen i dramatik a první dramaturg Národního divadla Ladislav Stroupežnický. Každoročně k nám  přijíždějí potomci našich slavných. Malíř a fotograf Jaroslav Mikoláš Vojna (pravnuk Mikoláše Alše) a prapravnučka loutkáře Matěje Kopeckého, Josefa Virgínie Hněvkovská Kopecká. K tomu všemu jsem nalezl  i malebný kout přírody, ostrov u Dolejšího mlýna na říčce Lomnici. Myslím si, že vše má nějaké kořínky a souvislosti…. Asi to nebude náhoda, že se povedla obnovit v Miroticích divadelní a umělecká tradice."
Foto: Miloš Červený Beníšek
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon
26.09.

Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon

I organizátoři královéhradeckého festivalu Rock for People odehráli svůj první tah při podzimním odhalování...


Návrat ke kořenům: Leo Moracchioli a Frog Leap si opět podmanili Lucernu
26.09.

Návrat ke kořenům: Leo Moracchioli a Frog Leap si opět podmanili Lucernu

Z plánovaného místa koncertu v holešovické hale Sasazu se organizátoři rozhodli upustit a pondělní koncert...


Combichrist & Megaherz: Temná party uprostřed velkoměsta
26.09.

Combichrist & Megaherz: Temná party uprostřed velkoměsta

V neděli večer zavítali do Prahy rovnou dvě legendy industrialu doplněného o tvrdé kytary: němečtí Megaherz...


Tenkrát na západě – Devadesátky
26.09.

Tenkrát na západě – Devadesátky

V sobotu 30.září se v DEPO 2015 uskuteční vzpomínka na devadesátá léta plzeňské scény …. Čeká...


Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí
25.09.

Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí

Naléhavost sdělení s až bezstarostně laděnou muzikou a hudební lehkost s vážností slov propojuje kapela...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru