Midi Lidi přinášejí dvě hodiny čisté radosti

Recenze alba : Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád/Heal The World

Interpret: Midi Lidi
Celkový čas: 02:01:57
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Elektropopová kapela Midi Lidi strávila pandemii tím nejlepším možným způsobem. Měla hodně času na skládání, dotváření a ladění nových písní a hlavně nahrávání, a protože jsou frontmani Petr Marek a Prokop Holoubek, Magdalena Hrubá, Markéta Lisá a Tomáš Kelar velice pracovití, vzniklo hned dvacet písniček. Na jednu desku se nevešly, a tak Midi Lidi přicházejí, s jednodenním rozestupem, rovnou s nahrávkami dvěma.

Desky s vtipnými názvy Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád a Heal The World přinášejí dvě hodiny čisté radosti. Muzikantům, kteří si nahrávání vyloženě užívali, a na první poslech je jasné, jak rádi spolu jsou. A samozřejmě také posluchačům. Tedy v tomto případě milovníkům hravé, pestré, propracované, jemně alternativní a melodické hudby s inteligentními a mnohdy veselými texty.Podle členů skupiny se první deska textově odehrává více „ve společnosti", druhá je o něco osobnější. Možná, ale myslím, že nemá smysl hledat nějaké odlišnosti, protože v případě kapely se společenské a osobní přirozeně prolíná snad v každé písničce. Obě alba tudíž považuji za rovnocenná, samostatná, dramaturgicky uzavřená. Takže je úplně jedno, v jakém pořadí je posloucháte a určitě není problém dát obě najednou.

Samozřejmě je spojuje to, čím jsou Midi Lidi výjimeční, tedy invenční, hravá, vzdušná, zdánlivě bezstarostná hudba založená na syntezátorech, do jejichž zvuku vstupují či vystřelují podle potřeby další zvuky a klasické nástroje. Tu kytara, jindy banjo, bicí nebo housle. Tato spojení působí naprosto přirozeně a umožňují velkou hudební barevnost. Dalšími poznávacími znameními jsou výrazná melodičnost, chytlavé, nikoli však vlezlé refrény, nápaditá práce s dynamikou a gradací, nakažlivá energie a výše zmíněná „všeobjímající" radost.

Se značnou dávkou zjednodušení lze dvacet písniček rozdělit do tří skupin. První tvoří klidnější, výrazně melodické skladby, kam patří například Král půjček, Dům se zahradou s náladotvorným zvukem houslí, šanson s akordeonem Lázeňský švihák, skvěle odzpívaný bubeníkem Kelarem, takřka folkový Hrníček a ještě folkovější, na akustické kytaře založená Píseň pro komára z chatičky, poetický Táborák nebo zvukově bohatá milostná a dojemná balada Prvotřídní láska s hostujícím Petrem FialouMňágy a Žďorp,Druhá skupina skladeb vyznívá energičtěji s výrazným, vygradovaným, občas magickým, jindy řízným rockovým rytmem (Brundibár, Nikdo se ti nebude smát, Láska není švédský stůl, Beran, Kožich, Papá, Bonbony a klid), v nichž to kapele obdivuhodně šlape a má obrovský drive.

A pak tu máme syrovější, naléhavější, alternativnější skladby. Reportáž psaná samoplátcem, magický, vskutku vesmírný Asteroid, uhrančivý Chopok, který na ploše bezmála osmnácti minut ani vteřinku nenudí, nebo potemnělý a hypnotický Les. Písničky plné dobrodružství, kdy nikdy nemůžete vědět, čím vás muzikanti v následující vteřině překvapí.

Další silnou stránkou Midi Lidi jsou texty. Některé plné slovních hříček a originálních obratů čistě ve stylu dada („Přišel jsem s problémem/Za zlatým doktorem/Nejdřív mi nabídnul/Bužírku s bramborem"), jiné přímočařejší, angažovanější, s přesahem. A samozřejmě plné popkulturních odkazů od Ventolina přes Emmu Smetanu, Cure, Prousta, Lennona až po SpongeBoba. Invenčně a hravě se Markovy texty zabývají tématy jako touha, únava, láska, hledání a celkem věrně se jim daří zachytit náladu v současné společnosti. Včetně neschopnosti komunikovat a vyjadřovat city.

„Ty trapnej nejsi jen když umíš mít rád. Přestaň se konečně těch správných slov bát." Že by motto těchto parádních nahrávek?


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert
24.09.

Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert

Kulturní centrum Labuť Říčany 15. října otevře své pomyslné brány pro všechny fanoušky, kteří si rozhodně...


Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu
24.09.

Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu

Múza je název debutového alba osobité zpěvačky Lary Morr (Veroniky Morávkové). Křest proběhne 5. října...


Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz
24.09.

Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz

Dnes, tedy 24. září 2021, vychází u nezávislého českého hudebního vydavatelství Animal Music nové...


Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně
24.09.

Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně

V pražském Lucerna Music Bar se 5. října uskuteční netrpělivě očekávaný koncert, který má naplánovaný začátek...


Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí
23.09.

Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí

Park Psychiatrické nemocnice Bohnice patřil festivalu Mezi ploty tradičně poslední květnový víkend. Letos se však...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru