Midi Lidi přinášejí dvě hodiny čisté radosti

Recenze alba : Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád/Heal The World

Interpret: Midi Lidi
Celkový čas: 02:01:57
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Elektropopová kapela Midi Lidi strávila pandemii tím nejlepším možným způsobem. Měla hodně času na skládání, dotváření a ladění nových písní a hlavně nahrávání, a protože jsou frontmani Petr Marek a Prokop Holoubek, Magdalena Hrubá, Markéta Lisá a Tomáš Kelar velice pracovití, vzniklo hned dvacet písniček. Na jednu desku se nevešly, a tak Midi Lidi přicházejí, s jednodenním rozestupem, rovnou s nahrávkami dvěma.

Desky s vtipnými názvy Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád a Heal The World přinášejí dvě hodiny čisté radosti. Muzikantům, kteří si nahrávání vyloženě užívali, a na první poslech je jasné, jak rádi spolu jsou. A samozřejmě také posluchačům. Tedy v tomto případě milovníkům hravé, pestré, propracované, jemně alternativní a melodické hudby s inteligentními a mnohdy veselými texty.Podle členů skupiny se první deska textově odehrává více „ve společnosti", druhá je o něco osobnější. Možná, ale myslím, že nemá smysl hledat nějaké odlišnosti, protože v případě kapely se společenské a osobní přirozeně prolíná snad v každé písničce. Obě alba tudíž považuji za rovnocenná, samostatná, dramaturgicky uzavřená. Takže je úplně jedno, v jakém pořadí je posloucháte a určitě není problém dát obě najednou.

Samozřejmě je spojuje to, čím jsou Midi Lidi výjimeční, tedy invenční, hravá, vzdušná, zdánlivě bezstarostná hudba založená na syntezátorech, do jejichž zvuku vstupují či vystřelují podle potřeby další zvuky a klasické nástroje. Tu kytara, jindy banjo, bicí nebo housle. Tato spojení působí naprosto přirozeně a umožňují velkou hudební barevnost. Dalšími poznávacími znameními jsou výrazná melodičnost, chytlavé, nikoli však vlezlé refrény, nápaditá práce s dynamikou a gradací, nakažlivá energie a výše zmíněná „všeobjímající" radost.

Se značnou dávkou zjednodušení lze dvacet písniček rozdělit do tří skupin. První tvoří klidnější, výrazně melodické skladby, kam patří například Král půjček, Dům se zahradou s náladotvorným zvukem houslí, šanson s akordeonem Lázeňský švihák, skvěle odzpívaný bubeníkem Kelarem, takřka folkový Hrníček a ještě folkovější, na akustické kytaře založená Píseň pro komára z chatičky, poetický Táborák nebo zvukově bohatá milostná a dojemná balada Prvotřídní láska s hostujícím Petrem FialouMňágy a Žďorp,Druhá skupina skladeb vyznívá energičtěji s výrazným, vygradovaným, občas magickým, jindy řízným rockovým rytmem (Brundibár, Nikdo se ti nebude smát, Láska není švédský stůl, Beran, Kožich, Papá, Bonbony a klid), v nichž to kapele obdivuhodně šlape a má obrovský drive.

A pak tu máme syrovější, naléhavější, alternativnější skladby. Reportáž psaná samoplátcem, magický, vskutku vesmírný Asteroid, uhrančivý Chopok, který na ploše bezmála osmnácti minut ani vteřinku nenudí, nebo potemnělý a hypnotický Les. Písničky plné dobrodružství, kdy nikdy nemůžete vědět, čím vás muzikanti v následující vteřině překvapí.

Další silnou stránkou Midi Lidi jsou texty. Některé plné slovních hříček a originálních obratů čistě ve stylu dada („Přišel jsem s problémem/Za zlatým doktorem/Nejdřív mi nabídnul/Bužírku s bramborem"), jiné přímočařejší, angažovanější, s přesahem. A samozřejmě plné popkulturních odkazů od Ventolina přes Emmu Smetanu, Cure, Prousta, Lennona až po SpongeBoba. Invenčně a hravě se Markovy texty zabývají tématy jako touha, únava, láska, hledání a celkem věrně se jim daří zachytit náladu v současné společnosti. Včetně neschopnosti komunikovat a vyjadřovat city.

„Ty trapnej nejsi jen když umíš mít rád. Přestaň se konečně těch správných slov bát." Že by motto těchto parádních nahrávek?


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
The Dead South v Praze potvrdili, že bluegrass je pro všechny
04.12.

The Dead South v Praze potvrdili, že bluegrass je pro všechny

Koncert okamžitě vyprodaný, odložený, přidaný druhý, vyprodaný, odložený, dva koncerty spojené v jeden, přesunutý,...


Nové album zpěvačky LP představuje sladké uvolnění po době temna
04.12.

Nové album zpěvačky LP představuje sladké uvolnění po době temna

Patnáct písniček obsahuje nové, v pořadí šesté album americké zpěvačky a skladatelky LP s názvem...


Australští The Rumjacks cestovali Českem
03.12.

Australští The Rumjacks cestovali Českem

Podzimní evropské turné australské celtic-punkové party The Rumjacks se odehrávalo v době, kdy agentury...


Zpěvačka Giudi láká diváky svého klipu do lesa magie
03.12.

Zpěvačka Giudi láká diváky svého klipu do lesa magie

Česká zpěvačka Giudi, které není cizí současná elektronická hudba ani nádech spirituality, natočila nový...


První interprety odhaluje i západočeský festival Basinfirefest
03.12.

První interprety odhaluje i západočeský festival Basinfirefest

Organizátoři festivalu Basinfirefest připravovali na rok 2020 velký comeback se zástupem jak moderních metalových kapel...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Poesis Beat
02.12.

Poesis Beat

» Pospíšil Luboš

Písničkář Luboš Pospíšil, který loni oslavil sedmdesátku LP reedicí kultovky...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru