Lucie jednoznačně potvrdila, že Redlům jdou vlastní lidovky nejlíp

Recenze alba : Lidová Redlová

Interpret: Redlová Lucie
Celkový čas: 00:30:24
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Písničkářka Lucie Redlová měla k lidové hudbě vždy blízko. Nejen prostřednictvím svého tatínka, Vlasty Redla, ale také díky působení ve skupinách Docuku a Garde. Odvahu na samostatné, k folkloru směřující a navíc z poloviny autorské album však našla až nyní a její láska k lidové hudbě deskou Lidová Redlová prostupuje a současně ji rozsvěcuje. Její láska a cit se promítají do autenticity celého alba, je nesmírně ryzí, upřímné, osvěžující, poctivé a přitom lehké, vzdušné a hravé.  

Na nahrávce se Lucie Redlová obklopila řadou zkušených muzikantů se širokým stylovým záběrem, i proto Lidová Redlová vyznívá velice pestře. Zásadní podíl na celkovém barevném zvuku má díky nápaditým aranžím hudebník a producent Jiří Hradil (Tata Bojs, Lesní zvěř, Hrubá Hudba). Na housle a ve zpěvu písničkářku podpořil horňácký primáš Petr Mička a jeho muzika, nepřeslechnutelný je baskytarista Petr Vavřík, bubeník Marcel Gabriel, kytarista Rudy Horvat, klávesista Pavel Sotoniak nebo houslistka Eva Ludvík Kudrnová.  Na desce se střídají posmutnělé, silně emotivní písně s veselými, bezstarostnými, přímočarými. V obou polohách je Lucie Redlová přirozená, věrohodná, autentická. Dokáže píseň náležitě prožít a předat posluchačům výraznou emoci, stejně jako se svobodně uvolnit, rozparádit a lidi pobavit, potěšit a roztančit. A je jedno, zda zpívá „folklorně" nebo civilně, Lucie dnes jednoznačně patří k našim nejlepším a nejosobitějším zpěvačkám.  

Od akustické kytary se odpíchne křehká, posmutnělá Voda moja. Postupně se přidávají další nástroje (celkem osm), ale každý z nich je naprosto funkční, slouží vyznění písně. Jemný povzdech nad osudem Bečvy se mění v hlasitou obžalobu člověka a jeho chování k přírodě. Známá valašská lidovka Já su od Lidečka se díky bubnům a perkusím posouvá kamsi k šamanské world music, Lucie vyměnila kytaru za mandolínu a tato melodická lahůdka je zahraná a zazpívaná s velkou chutí, nasazením a energií.  

Folkrockový rytmus pohání temperamentní a vtipnou (s prvky sebeironie) písničku Za co, Bože, za co. Její autorkou je Lucie Redlová a může jí sloužit ke cti, že bez nahlížení do bookletu by ji nikdo od lidovky nerozeznal. Skladba Kamarádko moje, připomínající předčasně zesnulou houslistku Jitku Šuranskou, je sice dojemná, ale tak nějak nenásilně. Zpěvačka rozhodně netlačí na pilu a neždíme emoce, naopak tragiku zjemňuje, hledá smíření. „Už ti, kamarádko, už ti špatně není, už je tvá dušička s Pánembohem v nebi". Jinak se jedná o velice pestrou píseň, kde se jemné, lyrické pasáže střídají s téměř rockovými, skvělou práci odvádí čtyřčlenný dámský sbor a poslouchat souhru baskytary, elektrické kytary, kláves a bicích je radost.  Jemný začátek zdobí Fialečku, která rozkvétá s dalšími nástroji. Postupně se navíc přidávají zpěváci Ivo Viktorin a Jiří Hradil, na silné atmosféře vystavěná skladba má melancholický nádech. Kontrast přináší veselá, roztančená, rozpustilá lidovka plná tradičních výkřiků a sborového juchání Poďme spať, kterou si všichni náležitě užijí a to včetně posluchačů, neboť její energie je hodně nakažlivá. Změnu nálady představuje poetická, osudová písnička Prší déšť s určujícím piánem, i když také v ní tvůrci nápaditě pracují s dynamikou a gradací.  

Ke smutnějším písním patří křehká, folkově sevřená balada Rozmilý, Vdávala bych sa naopak srší punkovou energií. Téměř a´cappella úvod se za doprovodu houslí a violy Petra Mičky mění ve strhující vypalovačku. Stejně silná a osobní, jako vzpomínka na Jitku Šuranskou, je  i další píseň o předčasně zemřelém muzikantovi. Hudci připomínají Davida Stypku a opět bez zbytečného patosu. Naléhavá písnička se skvělým zpěvem Petra Mičky (výborně mu to s Lucií ladí), který chytne za srdce. „Hudci moji, hudci/zahrajte tú moju, že ta moja duša/už došla pokoju". A protože se má končit zvesela, o závěr se postará další vypalovačka s punkovou energií, slovenská lidovka Horehronka. Jen mandolína, housle, buben, nasamplovaný zvuk bouřky - a kolik parády nadělají. Tuhle desku si zamilujete.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Devadesátkový punkrock se vrací! Zebrahead si zabírají Futurum Music Bar
03.02.

Devadesátkový punkrock se vrací! Zebrahead si zabírají Futurum Music Bar

Opakované volání po kalifornském devadesátkovém punkrocku bylo vyslyšeno a tady je! Koncem února, konkrétně...


Respekt vinyl tour 2023 zahájené, místem první zastávky hardrockové Dogy se staly Hořovice
02.02.

Respekt vinyl tour 2023 zahájené, místem první zastávky hardrockové Dogy se staly Hořovice

České hudební mapy jsou opět o několik pevných termínů velkých koncertů bohatší. Karvinská Doga odstartovala...


Let It Roll Winter se vrací po třech letech, Karlín vymění za Letňany
02.02.

Let It Roll Winter se vrací po třech letech, Karlín vymění za Letňany

Milovníci elektronické taneční hudby se po tříleté pauze letos dočkají. Poslední únorový víkend...


Isaac Anderson vyprodal Rock Café!
02.02.

Isaac Anderson vyprodal Rock Café!

V pondělí 30. ledna bylo v Rock Café vyprodáno díky zpěvákovi Isaacu Andersonovi, který je momentálně...


Andělé mají za sebou 1. kolo hlasování, uspěl Calin i Žbirka
01.02.

Andělé mají za sebou 1. kolo hlasování, uspěl Calin i Žbirka

Ceny Anděl Coca-Cola 2022 zveřejnily výsledky prvního kola hlasování České hudební akademie. Ty nastiňují, jak by mohly...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Alchymie D.N.A.
21.01.

Alchymie D.N.A.

» Bastard

Alchymie D.N.A. je třetí studiové album havířovské hard´n´...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru