Lucerna v moři Martina Hrubého láká milovníky pestré hudby

Recenze alba : Lucerna v moři

Interpret: Hrubý Martin
Celkový čas: 00:43:29
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Máte rádi posluchačsky vstřícné, ale nápadité a propracované písničky? A stylově velice barevné desky, které však drží pohromadě? Tak to se Vám určitě bude líbit nové album zpěváka, skladatele a textaře Martina Hrubého s názvem Lucerna v moři. A jako lucerna v moři, ten maják života, který lampář rozsvěcí a zháší, láká poutníky, tak stejně přitažlivé je nové Hrubého album.  

Martin Hrubý je perfekcionista. Nepustí skladbu, dokud s ní není absolutně spokojený. Proto jsou jeho písničky vystavěny na silné, autentické atmosféře, výrazných melodiích, zpěvných, nikoli však vlezlých refrénech, invenčních aranžích a inteligentních textech (někdy rozverných, jindy vážnějších), o něž se podělil s Vojtěchem Prostem. Většina skladeb působí vzdušně, lehce, hravě, ale skladatel se nebrání ani posmutnělé, melancholické náladě.  Lucerna v moři je stylově velice pestrým albem, Martin Hrubý skladatelsky, aranžérsky i pěvecky s přehledem a citem zvládá nejen dominantní rock a pop, ale také folk, swing, klasický rock’n’roll, reggae, jive, tango či latinu. Vše působí naprosto přirozeně a i přes tento velký rozptyl je nahrávka homogenní.  

Martinův perfekcionalismus se projevil i při výběru muzikantů, kteří s ním ve studiu nahrávali. Co jméno, to osobnost, technicky dokonalí instrumentalisté, kteří navíc přidávají srdce a nadšení. Yarda Helešic, Josef Štěpánek, Jan Steinsdörfer, Jakub Vejnar a David Landštof. To je sestava, co? A komu to nestačí, tak mezi hosty nechybí Barbora Šedivá, Bharata Rajnošek, Karel Mařík či Karel Holas. Radost poslouchat.  

Album otevírá Kosmická, křehká, jemná skladba o svobodě a naději. „Kašlu vám na rozkaz, nevrátím se na Zem, poletím tam, kam stačí mi dech." Nápaditě zapojený sbor, který vhodně doplňuje Martinův zpěv, je typický pro celou nahrávku. Trochu do jive směřuje energičtější, vzdušná Zlatá mládež, popisující jeden její večírek a jeho dojezd. Skladbu zdobí jak humor, tak funkční zapojení dechů. Nevšední setkání v kupé zachycuje melodická a vypointovaná píseň Železniční, které nechybí chytlavý refrén. Název Tango v Paříži definuje hudební styl této na silné atmosféře vystavěné skladbě s náladotvorným akordeonem a klavírem. Stejně tak by to ale mohl být šanson o lásce a důvěře. Melodická latina určuje Bar národů, mezi námořníky někam do Španělska vede zpěvná, temperamentní hitovka Pašeráci z Camilo, v níž kromě klasických nástrojů dostávají prostor marakas, darbuka nebo ukulele.  

Vzdušný swing, odkazující na zlatou éru Semaforu, přináší Nadosmrti lhář. Hravý, vtipný duet s Barborou Šedivou domalovávají housle hostujícího Karla Holase z Čechomoru. Písnička navíc dokazuje, jak skvělou zpěvačkou Bára je a jak výborně si s Martinovým zpěvem rozumí. Ve Ztrátě věrnosti střídá swing klasický, elvisovský rock’n’roll. I díky třem elektrickým kytarám, saxofonu a klavíru skvěle šlapající, roztančený song, který si na první poslech všichni zúčastnění užili.  

Reggae provzdušňuje Zahradu, jemný, postupně rozkvétající valčík nabízí Konec masopustu s přesně vystiženou atmosférou této slavnosti. Podzim přináší zhudebněnou báseň Borise Pasternaka, hořkou, posmutnělou, ale velice silnou. Navíc hledající radost i v těžkých chvílích: „Nám bude blaze v plískanici". Titulní skladba střídá jemné (ale vnitřně velice energické) pasáže s temperamentnějšími a píseň Vrátit se na Zem navazuje na začátek desky. „Je konec mé průzkumné mise a nejvyšší čas vrátit se na Zem," zpívá rezignovaně Martin Hrubý. Příběh se uzavírá (nebo začíná?).  Deska však ještě nekončí, jako bonus je zařazena balada Betlámská. Na akustické kytaře vystavěná křehká a velice pozitivní píseň nahlédne do Betléma, opět upozorní na pěvecké kvality Barbory Šedivé a hlavně přináší naději. „Do vší lidské zkázy přinese novou naději...". Jak aktuální.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Trojku Martina Hrubého provází inteligentní humor, hravost a nadhled

Trojku Martina Hrubého provází inteligentní humor, hravost a nadhled

Kapela Bůhví, jejímž zakladatelem a frontmanem je Martin Hrubý, má na svém kontě tři alba....
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru