Lucerna v moři Martina Hrubého láká milovníky pestré hudby

Recenze alba : Lucerna v moři

Interpret: Hrubý Martin
Celkový čas: 00:43:29
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Máte rádi posluchačsky vstřícné, ale nápadité a propracované písničky? A stylově velice barevné desky, které však drží pohromadě? Tak to se Vám určitě bude líbit nové album zpěváka, skladatele a textaře Martina Hrubého s názvem Lucerna v moři. A jako lucerna v moři, ten maják života, který lampář rozsvěcí a zháší, láká poutníky, tak stejně přitažlivé je nové Hrubého album.  

Martin Hrubý je perfekcionista. Nepustí skladbu, dokud s ní není absolutně spokojený. Proto jsou jeho písničky vystavěny na silné, autentické atmosféře, výrazných melodiích, zpěvných, nikoli však vlezlých refrénech, invenčních aranžích a inteligentních textech (někdy rozverných, jindy vážnějších), o něž se podělil s Vojtěchem Prostem. Většina skladeb působí vzdušně, lehce, hravě, ale skladatel se nebrání ani posmutnělé, melancholické náladě.  Lucerna v moři je stylově velice pestrým albem, Martin Hrubý skladatelsky, aranžérsky i pěvecky s přehledem a citem zvládá nejen dominantní rock a pop, ale také folk, swing, klasický rock’n’roll, reggae, jive, tango či latinu. Vše působí naprosto přirozeně a i přes tento velký rozptyl je nahrávka homogenní.  

Martinův perfekcionalismus se projevil i při výběru muzikantů, kteří s ním ve studiu nahrávali. Co jméno, to osobnost, technicky dokonalí instrumentalisté, kteří navíc přidávají srdce a nadšení. Yarda Helešic, Josef Štěpánek, Jan Steinsdörfer, Jakub Vejnar a David Landštof. To je sestava, co? A komu to nestačí, tak mezi hosty nechybí Barbora Šedivá, Bharata Rajnošek, Karel Mařík či Karel Holas. Radost poslouchat.  

Album otevírá Kosmická, křehká, jemná skladba o svobodě a naději. „Kašlu vám na rozkaz, nevrátím se na Zem, poletím tam, kam stačí mi dech." Nápaditě zapojený sbor, který vhodně doplňuje Martinův zpěv, je typický pro celou nahrávku. Trochu do jive směřuje energičtější, vzdušná Zlatá mládež, popisující jeden její večírek a jeho dojezd. Skladbu zdobí jak humor, tak funkční zapojení dechů. Nevšední setkání v kupé zachycuje melodická a vypointovaná píseň Železniční, které nechybí chytlavý refrén. Název Tango v Paříži definuje hudební styl této na silné atmosféře vystavěné skladbě s náladotvorným akordeonem a klavírem. Stejně tak by to ale mohl být šanson o lásce a důvěře. Melodická latina určuje Bar národů, mezi námořníky někam do Španělska vede zpěvná, temperamentní hitovka Pašeráci z Camilo, v níž kromě klasických nástrojů dostávají prostor marakas, darbuka nebo ukulele.  

Vzdušný swing, odkazující na zlatou éru Semaforu, přináší Nadosmrti lhář. Hravý, vtipný duet s Barborou Šedivou domalovávají housle hostujícího Karla Holase z Čechomoru. Písnička navíc dokazuje, jak skvělou zpěvačkou Bára je a jak výborně si s Martinovým zpěvem rozumí. Ve Ztrátě věrnosti střídá swing klasický, elvisovský rock’n’roll. I díky třem elektrickým kytarám, saxofonu a klavíru skvěle šlapající, roztančený song, který si na první poslech všichni zúčastnění užili.  

Reggae provzdušňuje Zahradu, jemný, postupně rozkvétající valčík nabízí Konec masopustu s přesně vystiženou atmosférou této slavnosti. Podzim přináší zhudebněnou báseň Borise Pasternaka, hořkou, posmutnělou, ale velice silnou. Navíc hledající radost i v těžkých chvílích: „Nám bude blaze v plískanici". Titulní skladba střídá jemné (ale vnitřně velice energické) pasáže s temperamentnějšími a píseň Vrátit se na Zem navazuje na začátek desky. „Je konec mé průzkumné mise a nejvyšší čas vrátit se na Zem," zpívá rezignovaně Martin Hrubý. Příběh se uzavírá (nebo začíná?).  Deska však ještě nekončí, jako bonus je zařazena balada Betlámská. Na akustické kytaře vystavěná křehká a velice pozitivní píseň nahlédne do Betléma, opět upozorní na pěvecké kvality Barbory Šedivé a hlavně přináší naději. „Do vší lidské zkázy přinese novou naději...". Jak aktuální.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Trojku Martina Hrubého provází inteligentní humor, hravost a nadhled

Trojku Martina Hrubého provází inteligentní humor, hravost a nadhled

Kapela Bůhví, jejímž zakladatelem a frontmanem je Martin Hrubý, má na svém kontě tři alba....
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů
28.11.

Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů

Pro připomenutí alba Svět Hledačů z roku 1979 je letošní rok velmi významný Zásadní jubileum jsou pětasedmdesátiny...


Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek
28.11.

Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek

Společnosti Ameba Production se po letech působení v areálu královéhradeckého festivalparku se podařilo scelit...


Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost
26.11.

Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost

Magický, něžný, uhrančivý. Takový je nový singl zpěvačky a pianistky Barbory Mochowé s názvem Wait for Life....


Rock for People Concerts přivezou The Plot in You
25.11.

Rock for People Concerts přivezou The Plot in You

Svůj koncertní line up rozšířila série Rock for People Concerts o další zajímavé jméno. Pořádnou...


Trojice nových vánočních singlů a klipů
25.11.

Trojice nových vánočních singlů a klipů

Pavel Callta, Radek Banga, Cocotte Minute. Co mají tito značně rozdílní muzikanti společného? Natočili novou vánoční písničku...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Tokyo Jukebox 3
25.11.

Tokyo Jukebox 3

» Friedman Marty

Marty Freidman, bývalý kytarista slavné thrashmetalové formace Megadeth,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru