Líná hudba od Tří sester není holý neštěstí

Recenze alba : Líná hudba holý neštěstí

Interpret: Tři sestry
Celkový čas:
Vydavatel: EMI
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Ratatá, a je to tady! Ve znamení třináctky vydávají Tři sestry nové album Líná hudba holý neštěstí. 13 jako cifra znamená 1 album a 3 sestry, 13+2 je na něm válů, 13+8 písmen obsahuje název a třinácté si lebedí v pořadí všech regulérních řadovek skupiny. Jen jestli mu ta třináctka přináší také nějaké štěstí…

Tenhle úvod parodováním prastaré Tramvaje vzdává hold sesterskému smyslu pro humor a zároveň trochu zlehčuje poněkud šroubované promo čerstvě vylíhnuté desky, v němž Fanánek říká „Zjistili jsme, že neumíme vytvořit a hrát ploužák – sestrovské ´pomalé´ písně převyšují průměrné střední tempo většiny rádií a ty rychlé jsou fakt rychlé, tak jsme se s tím smířili a název tomu odpovídá." Veselý a občas křečovitý, takový totiž nejnovější počin pražské pubrockové legendy je.

Školka má video, slušelo by i Kalhotkám

Tři sestry ve svých textech neztrácejí vtip a inteligentní, šťavnatý, byť lehce obhroublý humor. Nepřináší sice nic zásadně nového a stále se točí kolem oblíbených témat, ovšem Fanánek je zpracovává s nadhledem sobě vlastním. Nejsou to sice žádná básnická veledíla, ale kdo by o ně stál. Proto ve skočné úchylárně Kalhotky ze Lhotky s gustem (že by z vlastní zkušenosti?) vykřikuje „Já jsem úchyl fetišista a žádná není jistá, kdy objevím se v parku a hrábnu do rozparku, pak rázně prádlo strhnu a nocí domů zdrhnu, kde nasávám si vůni z těch ukrejvanejch tůní."

To by byl panečku videoklip! Ne že by ten, co kapela natočila pro popinu Školka s úvodním pochodem a la Holidays in the Sun od Pistolí a se skvělým kytarovým riffem, byl špatný. Jenže pomsta Gabrielovi na pískovišti za příkoří způsobené ve výchovném ústavu je na skupinu takového kalibru přece jen slabý vaječňák.

 

Lázničky inspirující, Lázničky brzdící

Jakmile je tedy tempo rychlé a rychlejší a texty veselé a legrační, úspěch je zaručen. V tomhle stylu se nese ještě titulní vypalovačka Líná hudba holý neštěstí, hardcorem olíznutý Otčenáš věnovaný Frantovi Sahulovi, řeznická oslava vepřových hodů Das Ist Ein Salamek či puberťácká pařba Poprvé na Sestrách připomínající Něco se musí stát z Lázniček.

Pozor na ty Lázničky! Líná hudba evidentně pokračuje v jejich stylu, jenže ho moc nerozvíjí, spíše okatě zneužívá. Několik písniček proto působí uměle, šroubovaně. Naštěstí na pomoc většinou přispěchá Fanánek, třeba v hardrockové vzpomínce Masky sádrový se dozvídáme, že „V hotelu ležím na Haiti a mám celkem velkej strach, nosiči venku tahaj´ty bedny, na který sedal prach... Kůži mám husí na údu, není kdo by to posoudil, vzpomínám, co vím o voodoo, komu kdo cestu překřížil."

Sesterský průměr to na pohled

Když však Bítlsáci, Cepelíni, Párplové a Kvíni zalezou, zůstává jenom milostná pivařská balada Desítka (podobná lázničkovému Stroji), porozchodové Saky paky s propracovanou kytarou či folková Osada havranů marně volající kultovní Sovy v mazutu a skvělého Vandráka Joea.

Líná hudba holý neštěstí je prostě docela průměrné sesterské album, nijak zvlášť vybočující z řady. Po skvělé trojce Na eXXMydlovaryLázničky se také skupině odliv nápadů ani nedá vyčítat. V řadě motivů se proto opakuje a úderných, nenáročných, ale zapamatovatelných melodií je méně než obvykle.

Dobré ráno s játrovým knedlíčkem

Naštěstí skóre celé desky nečekaně a výrazně vylepšuje její úplný závěr. Paradoxně navzdory naší rovnici „kvalita písně stoupá s její rychlostí" a prohlášení souboru o neschopnosti dělat pomalé, radio-friendly songy, kupodivu právě dva závěrečné, zvolněné kousky jsou skutečným vyvrcholením.

Duo Játrový knedlíčku, kolem se toč a Dobré ráno ještě o dva stupně převyšuje solidní Školku, o níž již byla řeč. První z něj je (snad) pokračováním osm let staré dvojskladby Ahoj. Tentokráte nepopisuje pohřeb, nýbrž svatbu (nevyjde to snad z pohledu chlapa nastejno?:-)) Ve druhém zpívající Supice jenom podtrhuje pohodovou, až melancholickou atmosféru obou válů.

Líná hudba holý neštěstí občas působí jako takové Baroko, v jehož hudebním stylu Tři sestry nazpívaly intro o kapele vracející se ze světa. Najdeme tu spoustu motivů a kudrlinek, snaha o líbivost je zřejmá, jenže to celé nedrží úplně pohromadě. Jak se zkrátka říká v poslední hlášce (jichž je tu z několika filmů vypůjčena opět celá povedená řada), hlavní atrakcí byla zpěvačka, co dokázala zatlučený hřebík vytáhnout vlastní prdelí…

DISKOGRAFIE

RECENZE
Punk nebo Kristus? Tři sestry ambiciózně vzpomínají na Františka Sahulu

Punk nebo Kristus? Tři sestry ambiciózně vzpomínají na Františka Sahulu

Méně je více, tohle známé univerzální přísloví rozhodně neplatí u nového...


Na novince daly Tři sestry prostor i melancholii a romantice

Na novince daly Tři sestry prostor i melancholii a romantice

Na novém albu !Svobodu ředkvičkám!, které vychází tři roky po Fernet Undergroundu,...


Tři sestry se svým Fernet Undergroundem pořád ještě chlastají první ligu

Tři sestry se svým Fernet Undergroundem pořád ještě chlastají první ligu

Splnily povinnost a ke kulatému jubileu vydaly album, tak by se dalo charakterizovat nové...


Deskografie Tří sester

Deskografie Tří sester

Tři Sestry patří mezi přední české kapely a jejich písně zná kdejaký mladý...


Deset, dvacet, třicet a Tři sestry si Na eXX jedou v klidu dál

Deset, dvacet, třicet a Tři sestry si Na eXX jedou v klidu dál

Desátá řadovka Na eXX pubrockových bouráků Tři sestry nenudí a kapela má i po dvaceti letech...


Z garáže - recenze

Z garáže - recenze

Neházej tuhle desku hned do koše, chtělo by se poradit zarytým fandům souboru kreténů po prvním...


Mydlovary - recenze

Mydlovary - recenze

Hodně dlouhé, ale také hodně dobré je album Mydlovary od Tří sester. Stylově...


Průša se vrací – recenze

Průša se vrací – recenze

Z alba Průša se vrací zcela evidentně čiší tvůrčí (a možná i existenční) krize. Pokud...


Lázničky

Lázničky

Lázničky jsou jedna z nejkompaktnějších, stylově, hudebně i zvukově nejvyrovnanějších desek...Související obsah:

» Tři sestry v létě dražily a už začínají připravovat nové album   (Joe Stramr, 20. 09. 2012)
» Tři sestry mají ve studiu Kalhotky ze Lhotky   (Joe Stramr, 12. 03. 2013)
» Tři sestry mají název pro nové album   (Joe Stramr, 08. 03. 2013)
» Tři sestry ulovily pro svůj večírek Cockney Rejects a pokřtí novou desku   (Jiří Klecan, 18. 02. 2013)
» Tři sestry tvrdí, že je Líná hudba holý neštěstí   (Joe Stramr, 27. 04. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna
20.06.

Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna

Britská alternativně rocková, metalová, elektronická (vyberte si) kapela se na festival Rock for People vrátila podruhé,...


Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně
20.06.

Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně

Avril Lavigne vystoupila na Rock for People a jestliže před koncertem mezi fanoušky budila zvědavost, či snad obavy, po koncertě...


Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo
20.06.

Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo

Třetí den na festivalu Rock for People byl opět prodloužen a ti nejvytrvalejší vydrželi až do tří ráno. Počasí konečně...


Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru