Kytarista Milan Bátor vydává písně Beatles v neobvyklých aranžích

I Beatles je název druhého alba kytaristy Milana Bátora, které obsahuje písně legendární kapely v instrumentálních úpravách pro sólovou kytaru. Jejich autorem je proslulý italský kytarista Mario Gangi. „Zvládnout písně The Beatles na sólovou kytaru byla životní výzva. Tuhle kapelu miluju odmalička. Gangi své úpravy okořenil jazzovou harmonií, ale zachoval respekt k originálu. Jakoby jeho kytara zpívala," říká Milan Bátor, jehož album I Beatles vychází digitálně a na vinylu právě dnes. 

Mario Gangi (1923–2010) je považován za jednoho z nejrespektovanějších kytaristů 20. století. Jako jeden z prvních klasických interpretů se věnoval jazzu, folkloru a nejrůznějším fúzím. Jeho univerzální autorsko-interpretační styl je dodnes inspirativní a svěží a má po celém světě své pokračovatele. Název alba I Beatles je inspirován původním vydáním publikace Maria Gangiho se stejným názvem.Cesta vedoucí k vzniku nahrávky nebyla jednoduchá. „Nejdřív jsem neměl vůbec tušení, že Gangi nějaké úpravy Beatles napsal. Upozornila mě na ně náhodou jeho dcera Susanna, která dnes už nedostupné noty nafotila a poslala mi je. Okamžitě jsem se do nich zamiloval. Později mi prozradila, že partitury s nadšením autorizovali samotní členové The Beatles," uvedl Bátor o genezi svého alba, které navíc vychází přesně v roce stého výročí narození Gangiho. 

Bátor na nahrávce ztvárňuje osmnáct písní The Beatles. Nechybí mezi nimi hity jako Hey Jude, Let It Be, Peny Lane a Yesterday. Součástí jsou také málo známé písně Johna Lennona a Paula McCartneyho jako From a Window, které nevyšly na žádné z desek kapely. 

Nahrávka I Beatles byla pořízena v Českém rozhlase Ostrava pod vedením mistra zvuku Marka Hoblíka. Originální grafiku a poutavé barevné ilustrace připravil opavský výtvarník Jura Bosák, který se podílel už na Milanově prvním albu s autorskou tvorbou Maria Gangiho (Ragtime, 2020). Fotografie obstaral ostravský umělec Tomáš Rossi

Slavnostní uvedení alba proběhne 13. listopadu na koncertě v Českém rozhlase Ostrava, kde nahrávku oficiálně uvede vedoucí programu ostravského rozhlasu Richard Piskala. Následovat budou koncerty v Brně, Opavě a dalších městech. Dalšími kmotry alba jsou přední čeští kytaristé Vladislav Bláha, Ondřej Gillig a Štěpán Rak, který o Milanu Bátorovi uvedl: „Zhostil se nelehkého úkolu s elegancí a uměleckým vkusem. Musím vyzdvihnout jeho hráčskou a uměleckou zkušenost." 

Milan Bátor se narodil v Opavě. Hru na klasickou kytaru vystudoval na Ostravské konzervatoři u profesora Ondřeje Gilliga. Působil v rockových i nadžánrových kapelách a je vyhledávaným kytarovým lektorem a publicistou. V roce 2020 Bátor vydal debutovou desku s autorskými skladbami Maria Gangiho. Jako uznávaný hudební a divadelní kritik Bátor reflektuje hudbu různých žánrů v regionálních a celostátních médiích.

Koncerty k novému albu: 

Ostrava: 13. listopadu, Český rozhlas Ostrava, 19.00 
Brno: 20. listopadu, Vila Löw-Beer, 19.00 
Opava: 28. listopadu, Kulturní prostor Kupé, 19.00
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour
07.12.

Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour

Cenami ověnčená rocková kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour 2024, na kterých...


Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi
06.12.

Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi

Zajímavé koncertní zážitky nabídl plzeňský klub Bílej Medvěd hostům v pátek 1.12.2023. Na místních...


Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně
06.12.

Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně

V posledních letech se v hardrockovém světě rozmohl velmi sympatický nešvar. Na live turné nevyrazí...


Simple Plan oslaví na tour jubileum. Praha bude součástí
06.12.

Simple Plan oslaví na tour jubileum. Praha bude součástí

Dvacet pět let na scéně. Kanadská punk-rocková kapela Simple Plan vyráží s začátkem nového roku oslavit...


Pet Shop Boys se vrací do Prahy se svým turné Dreamworld
06.12.

Pet Shop Boys se vrací do Prahy se svým turné Dreamworld

Pet Shop Boys (Neil Tennant a Chris Lowe) jsou zapsáni v Guinnessově knize rekordů jako nejúspěšnější duo v historii...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru