Koňe a prase přicházejí s nahrávkou, kterou teď potřebujeme jako prase drbání

Recenze alba : Bramborové hity

Interpret: Koňe a Prase
Celkový čas: 00:39:20
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP
Pokud se chcete v současné potemnělé době pobavit, rozveselit či alespoň osvěžit, pusťte si Bramborové hity kapely Koňe a prase. Její lehké, hravé, vzdušné, vtipné, nezaměnitelné, rozpustilé a přiznaně naivní písničky vás zbaví jakýchkoli chmurných myšlenek. Disponují bezprostřední a nakažlivou energií a její chytlavé songy si budete pobrukovat ještě dlouho po pandemii. Navíc hity typu Fízli, Vysavač nebo Žvýkačka budou jistě ozdobou nejednoho mejdanu. Zítra se bude tančit všude.

Svoji muziku označuje trojice Martin Janírek, Viktor Mikulášek a Lenka Halová za eko-disco-punkovou. Jasně, to všechno v ní je, navíc ještě melodický pop či osmdesátkové elektro. Důležité je, že to všechno drží krásně pohromadě. Díky humoru a nadhledu v hudbě, textech i instrumentálních a pěveckých výkonech. Rytmiku drží bicí a basa a do toho prakticky permanentně vstupují klávesy, odkazující na trochu směšný zvuk 80. let. Někdy doprovázejí další nástroje, jindy jdou proti nim, jsou harmonické, ale také disharmonické, jemně hladí i vystřelují své jedovaté šípy. Každopádně poslech je velice dobrodružný, protože nikdy nevíte, co si právě klávesistka Lenka Halová usmyslí.Bicí a baskytara otevírají Kovo a hned je milovníkům začátkem 80. let populární nové vlny jasné, kde se to ocitli. Uvědomělou píseň o významu kovoobrábění provází sladěný mužský a ženský vokál, pozvolný rytmus a výše zmíněné zvuky kláves. Dynamičtěji vyznívá další uvědomělá skladba Eko. Vzdušná, hravá, přitažlivá a Lenčinu hlášku „Mikroten, mikroten" z hlavy jen tak nedostanete. Další bramborový hit o buzeraci policajtů nabízejí Fízli. Taneční song plný výstřelů kláves do rockové rytmiky a lahodných veršů typu „Nikdy mě nechytli při činu, já totiž vím, kdy fízli mají svačinu".

Jemnější příběh celoživotního a osudového stěhováka přináší melodický Stěhovák, dokazující, že kapela se dokáže i ztišit a vystřihnout v závěru krásnou instrumentální pasáž. Energičtější návštěvu lesa prostřednictvím uší zajíce nabízí Les. Další ekologické varování, kdy vetřelcem je myslivec. Ale také: „Dej si pozor, co vypouštíš z domu." Jemný rozjezd skladbě Peníze zajišťují tlumená bicí, ztišená basa, náladotvorné klávesy a křehký zpěv. Píseň však pozvolna rozkvétá, graduje a nabírá na naléhavosti. Temperamentní punkrocková vypalovačka s prvky disca – to je Vysavač, pojednávající o zbytečných věcech vně i uvnitř sebe.V písni Žvýkačka se ze syrovějšího začátku vyloupne melodická lahůdka o strašlivé události. Její hrůzné vyznění ještě podtrhuje místy hodně zběsilá hudba, kdy se metalové pasáže střídají s disco soundem a popovou jednoduchostí a přehledností. Do Prasečínské čtvrti zve závěrečná skladba, pozvolná, s naléhavým zpěvem a ze řetězu utrženými klávesami. A jak se tam žije? Je v ní hodně zbytečných, nadbytečných věcí a musí se tam makat až se z tebe kouří.

Bramborové hity jsou velice radostnou, autentickou nahrávkou, z níž je na první poslech patrné, s jakou radostí ba rozkoší muzikanti hrají, jak si to parádně užívají. Veselé a hravé texty se skvěle hodí k hudbě. Především baví, ale zda obsahují hlubší podtext či uvědomělost, to asi ví jen Koňe a prase. Každopádně takové nahrávky teď potřebujeme jako prase drbání.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Další pozvánka do Modré Vopice nejen na legendární Punk Fest, ale na i pořádný death metal
21.06.

Další pozvánka do Modré Vopice nejen na legendární Punk Fest, ale na i pořádný death metal

Tento týden jsou pro fanoušky naplánované další čtyři super akce. Vše odstartují ve středu 23. 6. kapely...


Do Poličky na Colour Meeting míří umělci z 11 zemí
21.06.

Do Poličky na Colour Meeting míří umělci z 11 zemí

Ve dnech 23. a 24. července se v krásném městečku Polička uskuteční osmnáctý ročník mezinárodního...


Syrový neokoukaný underground – takový byl Festival Odpadních Vod ve Starém Plzenci
19.06.

Syrový neokoukaný underground – takový byl Festival Odpadních Vod ve Starém Plzenci

Dva dny koncertů, dva dny undergroundu místy obnaženého na kost. V rámci Festivalu Odpadních Vod se v Lidovém...


Lipského knihu doprovází 2CD s Bláhou, Hlasem nebo Caisem
19.06.

Lipského knihu doprovází 2CD s Bláhou, Hlasem nebo Caisem

Matěj Lipský je nejen vnuk Lubomíra Lipského, ale především muzikoterapeut, hudebník, skladatel a ředitel Centra sociálních...


Jubilejní brněnský Studentský Majáles bude čtyřdenní
19.06.

Jubilejní brněnský Studentský Majáles bude čtyřdenní

Jubilejní 10. ročník brněnského Studentského Majálesu přivede během čtyřdenního žánrového programu...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Mohlo by to bejt nebe...
15.06.

Mohlo by to bejt nebe...

» Prokop Michal

Mohlo by to bejt nebe... je název nového alba Michala Prokopa & Framus...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru