Kanadská rapperka Backxwash a britské PVA ozdobí BESEDU

Organizátoři 31. ročníku Festivalu BESEDA oznámili desítku dalších jmen, která vystoupí 2. a 3. srpna v moravském Tasově. K vrcholům programu bude patřit radikální zambijsko-kanadská rapperka a producentka Backxwash a energické britské elektronické trio PVA. Dále se přestaví domácí Chorobopop, Krajina Ró, Ida The Young, Reflektor DJs, slovenští God and Eve nebo Horňácká cimbálová muzika Jožky Staši. Už dříve pořadatelé ohlásili účast legendárních Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists, australských Kollaps, Manon Meurt, Petry Hermanove, post-hudby, Vojtika nebo dvojice Mutanti hledaj východisko

Tvorba letos patrně největšího taháku BESEDY, rapperky Backxwash, která v dubnu excelovala na vyhlášeném holandském festivalu Roadburn, kde hrála dva ročníky po sobě, vychází z žánrů jako jsou horrorcore, hip-hop, heavy metal, industriální metal nebo postrock. Hudebnice využívá nejrůznější samply a v jejích skladbách můžeme zaslechnout třeba i legendární Black Sabbath. Její texty jsou průsečíkem zkoumání otázek kolem víry, hledání identity a queer tematiky. „Ashanti Mutinta aka Backxwash loni předvedla jedno z nejsilnějších vystoupení na festivalu Le Guess Who, kam jezdím lovit nové talenty. Patří ke jménům, která pro mě zosobňují směřování světové nezávislé scény," říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.Futurepop, EBM, dance-punk, synthpop. Do těchto žánrů publicisté řadí londýnskou kapelu PVA. Trojčlenná skupina kolem hlavních skladatelů a vokalistů Elly Harris a Joshe Baxtera na sebe výrazně upozornila před dvěma lety debutem Blush, už předtím si ale na ostrovech vysloužila kultovní status. Ne náhodou desku vydali u labelu Ninja Tune a koncertují po boku spřátelených kapel jako Black Midi nebo Black Country, New Road. „Na desce se PVA věnují důležitému tématu duševního zdraví. Současně propojují vlivy, které má v oblibě celý náš dramaturgický tým, namátkou Portishead, Laurie Anderson nebo The Pom-Poms," doplňuje dramaturgyně festivalu Kač Fišer.V posledním várce kapel se kromě už výše uvedených jmen do programu dostali také progrockoví Shatoon, kteří jsou s festivalem spjatí i personálně. Dvojici Reflektor Djs, Vojtěcha Tkáče a Zdeňka Lichnovského, naživo v jejich více než dvouhodinovém tanečním setu doplní producent Martin Nouza alias nevertouch. Letošní finalisté talentové soutěže Startér Radia Wave Ida The Young zastupují nejmladší generaci české nezávislé hudební scény. Chybět nebude ani festivalový inventář DJ Myslivec. Klíčový pro BESEDU je kurátorovaný průřez zejména aktuální českou a slovenskou nezávislou scénou. Tu podle dramaturgů festivalu reprezentují už dříve ohlášení Ametyst, Anki, Bolka, Blue Uandi, BoLs/sLoB, dné, FVLCRVM, Chief Bromden, Iggy Mayerov, Island Mint, Kodiki, Ničiteľ, Oswaldovi, Supaspicybois, Tomáš Palucha, Venktovka nebo whyohwhy. 

Jednatřicátý ročník BESEDY (u Bigbítu) proběhne 2. a 3. srpna 2024 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí na pět desítek účinkujících. Další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy.

Související obsah:

» Na festival BESEDA míří Snõõper, Kollaps i Ecstasy of Saint Theresa   (Karel Souček, 04. 03. 2024)
» Beseda u Bigbítu zveřejnila první zajímavá jména   (Karel Souček, 27. 01. 2022)
» Beseda u Bigbítu se spojila s Fakin Sessions a v létě bude hodně nadupaná   (Karel Souček, 09. 06. 2021)
» BESEDA oslaví třicetiny a hlásí první kapely   (Karel Souček, 08. 12. 2022)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou
22.05.

Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou

Brněnský klub Melodka minulý víkend hostil žánrově nevšední večer. V jeho útrobách vystoupily tři neofolkové...


Alfie Jukes znovu zavítá do Prahy, tentokrát v rámci vlastní headline show
22.05.

Alfie Jukes znovu zavítá do Prahy, tentokrát v rámci vlastní headline show

Britský hudebník Alfie Jukes se znovu podívá do Prahy, kde tentokrát vystoupí na headline show již 7. 6. v Café...


Na křtu v pražském Rock Café si fanoušci poprvé naživo vychutnali všechny skladby z nového alba Tomodachi od Mirai
22.05.

Na křtu v pražském Rock Café si fanoušci poprvé naživo vychutnali všechny skladby z nového alba Tomodachi od Mirai

Mirai, známá česká popová hudební skupina, přinesla svým fanouškům 12. dubna tohoto roku dlouho očekávané...


Putovní ČEZfest nabídne hudbu, film i sport, vše zdarma
21.05.

Putovní ČEZfest nabídne hudbu, film i sport, vše zdarma

Na konci května startuje rodinný festival ČEZfest, který zve na populární české kapely, filmové projekce...


V plzeňském Medvědovi to opět žilo – trojice kapel představila autorskou tvorbu s punkrockovým přídomkem
21.05.

V plzeňském Medvědovi to opět žilo – trojice kapel představila autorskou tvorbu s punkrockovým přídomkem

Páteční večer 17.5.2024 nabídl hostům Bílýho Medvěda trojici formací, jejichž autorská dílna již nalezla místo...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru