Jakub Čermák bojuje s démony v sobě

Recenze alba : Démon v Paříži

Interpret: Čermák Jakub
Celkový čas: 00:53:54
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Album Démon v Paříži písničkáře Jakuba Čermáka (aka Cermaque) patří mezi ty nahrávky, kterým buď propadnete nebo je po prvním poslechu odvrhnete. Každopádně vám nebude lhostejná. Do druhé skupiny budou patřit zejména konzumenti bezproblémové mainstreamové hudby, do první pak posluchači, kteří neberou hudbu jen jako kulisu a kteří od ni čekají něco víc.

Z prvního odstavce by se mohlo zdát, že Démon v Paříži je určen pouze hrstce vyvolených. Ale tak tomu rozhodně není, jen to chce od posluchače trochu spolupracovat, vyjít vstříc, zvyknout si na hodně syrový zvuk některých písní, expresivní Čermákův zpěv, dramatické texty či různé autentické zvuky přimíchané mezi písně či přímo do jednotlivých skladeb.

Autentičnost na prvním místě

Odměnou za posluchačovu vstřícnost mu bude nezvykle autentické album s velice sugestivní atmosférou, v němž se drsné a syrové písně střídají s jemnými, křehkými takřka baladami. Dále pak úžasné prolnutí Jakubovy divoké kytary s poetickou kytarou excelentního muzikanta z Francie Rémyho Rebera a stejně vhodně sladěný expresivní Čermákův vokál s lehkým a vzdušným zpěvem francouzsko-brazilské zpěvačky Raisy França Bastos.

Jak známo, cestování inspiruje. Platí to i pro Jakuba Čermáka, který celé album napsal během svého tříměsíčního pobytu v Paříži na jaře 2012. A odraz města nad Seinou je na desce jasně patrný. Nejen v textech, ale především v celkové náladě nahrávky, která je někdy syrově rozervaná, jindy zase poeticky plynoucí.

Písničkář se tentokrát obešel bez své kapely Cirkus Cermaque, jejíž členy nahradil výše zmíněnými zahraničními muzikanty. A byla to volba výborná, neboť kytarista Reber i zpěvačka Bastos vhodně vyvažují Čermákovo expresivní pojetí hudby. Svým nasazením má blízko například k Vladimíru Mertovi, ve vrcholných okamžicích pak i ke Karlu Krylovi.

Ale už je nejvyšší čas na jednotlivé songy. Již v úvodní syrové písni Pendulum bojuje písničkář se svými démony, což je typické pro většinu skladeb. Uvědomuje si, že proti nim nemá moc šancí, ale vzdát to rozhodně nechce. Následná Agitka je klasickým protestsongem právě v Krylově duchu. Jakub hraje a zpívá jako o život, potřebuje to všechno ze sebe vykřičet, mění tempo i rytmus. „Vyměňme korektnost za slušnost a legalitu za to, co je správné." Ač agitka, zručně se vyhýbá laciným heslům a sloganům. Lepší generační výpověď jsem už dlouho neslyšel.

Hudebně klidnější svědectví o návštěvě pekla (zase ti démoni) přináší píseň Do pekel! „Když jsem šel do pekel/nic jsem tam nenašel/jen řady zrcadel." Se skladbou Entre Chien Et Loup, zpívanou ve francouzštině i češtině, vtrhne na desku romantika, i rozervaný Jakub Čermák umí být něžný, možná ho k tomu přinutila jemně zpívající Raisa França Bastos.

Účtování s Jakubovými démony

Ve skladbě Ofélie buduje dramatickou atmosféru i pomocí smyčců, Zahradník a Evžénie patří k nejpoetičtějším a nejkřehčím písním desky. Opasek je naléhavou skladbou o víře, v Pitbullovi opět dává vzpomenout na Krylovu poetiku. Lítost prodchnul písničkář melancholií, Sylvia P. je vygradovanější variantou Zahradníka a Evžénie, Raisa Bastos je vskutku vynikající zpěvačkou, rád bych se někdy dočkal její samostatné desky.

Hypertextu vévodí expresívnost a naléhavost, Paris je křišťálově čistou, melodickou folkovou písní se silným textem, v němž autor účtuje se svými démony. „Vím, že své démony nerozženu/aspoň jim pokojně žehnám/dívám se z mostu na vzbouřenou Seinu/ještě ne, říkám si/ještě buď co k čemu …." Závěrečná Il Est Encore La je pak křehkým dojezdem, kdy posluchač pozvolna opouští Paříž.

Démon v Paříži je po všech stránkách intenzivní deskou. Některé její písničky se vám zadřou pod kůži, s jinými vám bude příjemně. Přejme Jakubovi Čermákovi úspěšný boj s démony a těšme se, čím nás překvapí příště.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Cermaque vydává desku plnou démonů   (Karel Souček, 28. 12. 2012)
» Čermák Jakub   (Karel Souček, 07. 02. 2013)
» Démon v Paříži   (Karel Souček, 07. 02. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Novinkový Prague Music Week zve na první část svého letošního programu
28.09.

Novinkový Prague Music Week zve na první část svého letošního programu

Nová hudební událost Prague Music Week, která navazuje na úspěšnou konferenci a showcase festival Nouvelle Prague,...


Podzimní šňůra koncertů v RC Prdel Beroun začíná nabírat na obrátkách
28.09.

Podzimní šňůra koncertů v RC Prdel Beroun začíná nabírat na obrátkách

Po prologu minulý víkend čekala na hosty berounského RC Prdel další hudební nálož, tentokrát v heavy-metalovém...


Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show
27.09.

Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show

Člověk si jen těžko umí představit, jak by asi jako hudební fanoušek fungoval s omezeným sluchem. A teď...


První jména Brutal Assaultu 2024
27.09.

První jména Brutal Assaultu 2024

Ve čtvrtek v 11:00 pořadatelé Brutal Assaultu oznámili první jména na nadcházející 27. ročník, který...


Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV
27.09.

Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV

Skotská alternativní čtveřice DAYTIME TV 25. 9. 2023 vystoupila v Cross Clubu v Praze. Kapela se skládá z členů...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru