Hozier; nové album Unreal Unearth, jeho počátky a hudební inspirace

Celým jménem Andrew Hozier-Byrne, celosvětově známý právě pod jménem Hozier, přijíždí 6. 12. do Prahy v rámci své Unreal Unearth Tour, která se váže k vydání jeho nejnovějšího stejnojmenného alba z letošního srpna.

Hozier pochází z irského hrabství Wicklow, přičemž se narodil v přímořském městečku Bray, které leží jižně od Dublinu. Už od dětství měl spojení s hudbou – jeho otec byl bubeníkem a věnoval se blues. Andrew si za svůj hudební nástroj vybral kytaru, prvky blues mu ale v jeho stylu hudby zůstaly. K nim ještě přidal i rock, soul a folk.

Jeho počátky se vážou na jeho studia na Vysoké škole Trinity v Dublinu, během kterých se přidal do orchestru, kde byl členem sborového souboru Anúna. V něm působil v letech 2007-2012 a v jeho rámci se vydával i na různé koncerty. Pak přišel rok 2013 a vydání jeho celosvětově uznávaného a pro jeho kariéru průlomového hitu Take Me To Church.

Jeho hudba se hodně váže se sociálními, náboženskými a politickými tématy a často je i velice emotivní. I to se dá přičítat tomu, že se tato píseň uchytila na nejvyšších příčkách mnoha hitparád a byla i v roce 2015 nominována na Grammy Award v kategorii „nejlepší píseň roku". Tato píseň mu otevřela dveře do vyšší hudební sféry a své fanoušky si získal nejen jejím textem, který kritizuje náboženství jakožto instituci a bojuje za LGBT práva, ale i svým specifickým hlasem a stylem hudby.

Videoklip k této písni měl „omezený rozpočet" a byl točen černo-bíle. V něm je právě naráženo na téma homofobie ve společnosti a původní píseň je tak vtělena do obrazu. Po jeho vydání ho přesdílel britský herec Stephen Fry, který mu tím napomohl dosáhnout mnohem větší množství lidí tím, že video bylo přidáno i na Reddit a stalo se virálním.

A zbytek je historií. Mimo hudební dráhu se také věnuje různé dobročinné aktivitě – je členem organizace „Home Sweet Home", která je vedena irskými celebritami a která se v Irsku snaží přimět vládu k ukončení bezdomovectví. Projevil podporu hnutí Black Lives Matter a dlouhodobě je hlasitým zastáncem trans komunity. Jako malý byl Andrew vychováván jako katolík a chodil i do katolické školy, avšak teď o sobě říká, že je agnostik a mezi fanoušky je znám i díky své kritice katolické víry, zejména právě jejích názorů o sexuální orientaci. Od svého prvního hitu Hozier vydal již několik EP a alb. Za zmínku určitě stojí jeho debutové album Hozier z roku 2014, které se umístilo na prvním místě v britských hudebních žebříčcích a v USA pak na místě druhém. Jedná se o dvakrát platinové album a Hozier pro jeho sepsání čerpal inspiraci právě z blues, folku a R&B. Zpěvák také uvedl, že tato první deska obsahovala "pohádkový obsah" inspirovaný Oscarem Wildem. Andrew často inspiraci hledá právě v irském folkloru nebo u irských básníků. 

V roce 2019 vydává album Wasteland, Baby! Ze kterého určitě stojí za zmínku píseň Would That I a letošní rok nám přinesl nové album Unreal Unearth, které odstartoval v březnu vydáním EP Eat Your Young, který obsahoval i stejnojmenný track, který obletěl svět a znovu se umístil na vysokých příčkách hudebních žebříčků.

Hozier se dá považovat za jednoho z nejznámějších hudebníků své generace a jeho talent jde znát napříč celou jeho doposud vydanou tvorbou – o tom svědčí právě i nové album, které jistě není výjimkou. Od doby, co vyšlo se umístilo na první příčce jak irských, tak i britských hitparád a od kritiků si získalo také převážně pozitivní zpětnou vazbu. Třeba Rolling Stone, americký hudební měsíčník, o něm napsalo: "Hozierovi se nejen daří prozkoumávat onen temný emocionální svět, ale jeho bolestný výstup posluchače okamžitě přiměje, aby stoupal s ním. O to těžší je, že úspěšně přináší třetí album, které se nevyhýbá žádnému tématu, i když na ně nezná odpovědi."

Celé album bylo inspirováno Danteho Peklem, které Andrew četl v době, kdy na novém albu začal pracovat, což bylo v období covidové pandemie. Celé albu vystavěl právě na principu Danteho pekla, které je v Božské komedii popisováno jako devět soustředěných kruhů. Sám zpěvák řekl, že jeho cílem během psaní bylo dát smysl zkušenostem z posledních dvou let.

Úplně poprvé se v jeho tvorbě objevuje i irština, kterou zakomponoval do několika písní. Sám Andrew se k tomu vyjádřil slovy: „Je toho tolik, co nelze vyjádřit mimo tento jazyk – co jazyk může vyjádřit a co si neuvědomujeme." Například píseň Butchered Tongue pojednává o britské snaze vyhladit irský jazyk prostřednictvím kolonialismu.

Na albu také můžeme najít mimo jiné právě píseň Eat Your Young, ale i třeba Francesca nebo Unknown / Nth. Nejen své nové album, ale i své staré hity jistě doveze 6. 12. do Prahy, kde je pro své fanoušky zazpívá ve Sportovní hale Fortuna.

 

Text: Rebeca Navrátilová 


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti
02.03.

Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti

Populární americká zpěvačka, písničkářka a pianistka Norah Jones vydává příští týden své deváté...


Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete
02.03.

Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete

Společné turné kapel Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš se osvědčilo již v dubnu 2022, kdy si populární...


Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku
01.03.

Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku

Twenty One Pilots po třech letech přichází s novou hudbou. Singlem "Overcompensate" tak odstartovali poslední desku,...


The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny
01.03.

The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny

Nejlepší konceptuální show na současné hudební scéně míří do Prahy. Je to tak, britská skupina...


Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy
01.03.

Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy

Britská popová zpěvačka a textařka Sophie Ellis-Bextor přijede premiérově do Prahy, kde již 15. 3. představí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru