HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr

U nás i ve světě byste těžko hledali podobně složenou hudební skupinu: čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté. Nyní formace HLASkontraBAS oktet, jak ji pojmenovali zakladatelé - zpěvačka, performerka a také autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý - přichází s prvním videoklipem - k šestiminutové skladbě Following the Wind. Přímo pro HLASkontraBAS oktet ji napsala skladatelka, zpěvačka a klavíristka Beata Hlavenková, která uskupení považuje za unikátní soubor.

„Je to naše kamarádka, souputnice a máme moc rádi její hudbu,” odpovídají Ridina Ahmedová a Petr Tichý na otázku, proč s žádostí o skladbu jako první oslovili právě Beatu Hlavenkovou. „Zajímalo nás, co vytvoří pro sestavu čtyř hlasů a čtyř kontrabasů. Zadání bylo jednoduché - délka do deseti minut, bez textu. Zbytek jsme nechali na ní,” dodávají. „Pro mě jde o návrat k čistě instrumentální skladbě v době, kdy sama kromě zhudebněných básní píšu texty vlastní. Návrat krásný, zábavný, zajímavý, lehce náročný,” říká Beata Hlavenková.

Výsledkem je skladba Following the Wind. „Vítr může znamenat inspiraci nebo pobídku ke směru, kterým se máš vydat. Fouká ti do zad. Nechceš jít proti němu. Chceš běžet s ním. Chceš se jím nechat unášet. Nabídka od Ridiny s Petrem byla právě takovýmto vybídnutím,” vysvětluje Hlavenková.

Oktet vznikl v roce 2019 rozšířením dvojčlenného HLASkontraBASu. „Původně jsme chtěli jen slyšet, jak by to, co smyčkujeme, znělo naživo. Chtěli jsme si naše skladby zahrát s živými muzikanty, kteří do nich vnesou vlastní interpretační duši,” vysvětlují vznik osmičlenné sestavy Ridina a Petr. „Ale se psaním věcí přímo pro oktet přichází možnost jinak aranžovat a hudebně přemýšlet. Přijde nám zajímavé udržovat paralelně jak komorní duo, tak i oktet - každý z projektů má svoji jedinečnost,” říkají oba hudebníci. V plánu jsou v tomto rozšířeném složení i koncerty, které ale vyžadují náročnější přípravu. „Slovo náročnější je v tomto případě eufemismus :-) Je to sakra těžké dát dohromady osm vytížených hudebníků a domlouvat pro ně koncerty. Navíc samozřejmě s takhle velkou sestavou není možné objíždět kluby, které mají možnost zaplatit jen třeba tři nebo čtyři muzikanty za večer. Je to výzva. Ale baví nás to, a tak věříme, že naše nadšení bude silnější než překážky,” uzavírají Ridina a Petr.ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese
22.05.

David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač vydal letos v dubnu u vydavatelství Minority Records své...


FOTOreport: pražská premiéra The smile
22.05.

FOTOreport: pražská premiéra The smile

Boční projekt členů ikonických Radiohead zamířili do Prahy. Jejich debutové album A Light for Attracting Attention...


Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?
21.05.

Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?

Jak jste si jistě všimli, asi největší emo kapela všech dob, My Chemical Romance, vydala singl „The Foundations Of Decay",...


Black Veil Brides vydávají nový videoklip
21.05.

Black Veil Brides vydávají nový videoklip

Američtí rockeři Black Veil Brides své fanoušky poslední dobou hodně napínali, když...


Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás
21.05.

Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás

Je to pár hodin, co světlo světa spatřil nový singl Broken i s čerstvým videoklipem. Po Punching Bag, Paranoid a No Love...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Afterglow
02.05.

Afterglow

» Acid Row

Nové album Afterglow stoner rockových Acid Row zavání odérem smrti,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru