„Hezké to bylo / moc hezké to bylo.“ Děkujeme, Bratři Ebenové.

Recenze alba : Co my víme

Interpret: Bratři Ebenové
Celkový čas: 00:43:50
Vydavatel: 100PROmotion
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
V souvislosti s písničkami kapely Bratři Ebenové se většinou vyzdvihují Markovy hravé texty a jejich schopnost s lehkostí a vlídným humorem (případně krutou ironií) pojmenovat skrze drobné postřehy, nálady a pocity zásadní věci. Ne, že by takové jeho texty nebyly, ale občas se neprávem zapomíná na skvělé a invenční muzikanty, kteří ve skupině působí. A na nové desce Co my víme právě instrumentální složka dostává velký prostor. 

Třeba hned v úvodní skladbě je radost poslouchat souhru saxofonu Davida Ebena, Kryštofových hammondek, kytar Pavla Skály, Honzákovy baskytary a bicích Jiřího Zelenky. Jindy se David chopí klarinetu, Jaromír Honzák kontrabasu, Kryštof klavíru, ale vždy to jsou bravurní a nápadité instrumentální výkony, které ale současně slouží vyznění jednotlivých písní. A když dostanou volnost, jako například v instrumentálce Clafoutis, to je pak teprve jízda.Album zahajuje hravá, vzdušná písnička Co my víme, kterou kromě výše zmíněné instrumentální parády zdobí aktuální (věčně) text o nejistotě všech ve všem a civilní, přirozený zpěv Marka Ebena, tak typický pro celou nahrávku. „Co my víme, co my víme / Řešíme a houby vyřešíme…" Klavír otevírá jemné, křehké Samohlásky, v nichž si Marek v součinnosti s Davidovým klarinetem nápaditě hraje s písmeny, slovy a sází jednu originální slovní hříčku za druhou. 

Jarní atmosféru navodí lehká píseň Jarní s hravým saxofonem, řízné rockové pasáže se střídají s jemně folkovými v písničce Na šňůře. Zdánlivě banální povzdech nad hotelovými a restauračními službami nese výrazný přesah do společnosti. „Všichni sloužíme / tak jak nejlíp umíme… Až pokojská vytře / budu napospas / Restauraci Zítřek / v městě Čas." Menuet není jen názvem následující skladby, ale i její hudební forma, směřující kamsi k baroku. Báječný život jezevčíka u Ebenů zdobí hravost, provázená flétnou a klarinetem. 

Skutečnou lahůdkou je energická, jazzrocková instrumentálka Clafoutis, která invenčně pracuje s dynamikou a gradací. Další aktuální téma zachycuje country-folk-popová skladba Bez komentáře s krásným saxofonem a osvěžujícími houslemi. Každý má dnes názor na všechno, proto je občas dobré se vůbec nevyjadřovat. Prostě Bez komentáře, což by mělo platit pro celou řadu nejen celebrit. Své si ale odskáčou i arogantní média. V Procházce se vrací Ebenův jezevčík, absurditu potrhlého textu ještě podtrhuje dětský pěvecký sbor Radost Praha

Naléhavá hudba i text provází folkrockové zamyšlení nad budoucností Kam to ještě pude. Hravé, ale hluboké zároveň. „Kam se ubíráme, když cestu neznáme." Kontrast přináší veselá, bezstarostná, melodicky vstřícná skladba o lidské hlouposti Tý jo. Život v oblastním divadle, samozřejmě opět s náležitým přesahem do života a současného stavu naší společnosti, zobrazuje volná, pomalejší písnička Divadlo.Snad každá kapela musí mít vánoční písničku, oslava Ježíška a zatracení Santy i Dědy Mráze je tedy i u Ebenů. Osobně bych se ale bez ní obešel. To ale určitě neplatí o folkovém ohlédnutí, možná dokonce i rekapitulaci Hezké to bylo. Jemně nostalgické, sebekritické (i sebeironické), opět plné nadhledu. „Myslím, že z toho, co jsem předvedl / si nikdo na zadnici nesedl. I když z těch velkých cílů toho moc nezbylo / stejně vám řeknu, hezké to bylo." 

Slovy „ hezké to bylo / moc hezké to bylo" končí album Co my víme a lze je vztáhnout i na jeho poslech. Moc hezké jsou Markovy nápadité a barevné melodie i texty, v nichž sice stále více přibývá temnějších poloh, ale podaných s velkým nadhledem a šarmem. Moc hezká je souhra vynikajících muzikantů, moc hezký je i booklet z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka.


DISKOGRAFIE

RECENZE
Bratři Ebenové ještě nejsou plešatí, Čas holin chmury nepřipomíná, ale léčí

Bratři Ebenové ještě nejsou plešatí, Čas holin chmury nepřipomíná, ale léčí

Ať už za to může cokoliv, sveďme to třeba na to, že letos v televizi neprobíhá oblíbená taneční...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou
22.05.

Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou

Brněnský klub Melodka minulý víkend hostil žánrově nevšední večer. V jeho útrobách vystoupily tři neofolkové...


Alfie Jukes znovu zavítá do Prahy, tentokrát v rámci vlastní headline show
22.05.

Alfie Jukes znovu zavítá do Prahy, tentokrát v rámci vlastní headline show

Britský hudebník Alfie Jukes se znovu podívá do Prahy, kde tentokrát vystoupí na headline show již 7. 6. v Café...


Na křtu v pražském Rock Café si fanoušci poprvé naživo vychutnali všechny skladby z nového alba Tomodachi od Mirai
22.05.

Na křtu v pražském Rock Café si fanoušci poprvé naživo vychutnali všechny skladby z nového alba Tomodachi od Mirai

Mirai, známá česká popová hudební skupina, přinesla svým fanouškům 12. dubna tohoto roku dlouho očekávané...


Putovní ČEZfest nabídne hudbu, film i sport, vše zdarma
21.05.

Putovní ČEZfest nabídne hudbu, film i sport, vše zdarma

Na konci května startuje rodinný festival ČEZfest, který zve na populární české kapely, filmové projekce...


V plzeňském Medvědovi to opět žilo – trojice kapel představila autorskou tvorbu s punkrockovým přídomkem
21.05.

V plzeňském Medvědovi to opět žilo – trojice kapel představila autorskou tvorbu s punkrockovým přídomkem

Páteční večer 17.5.2024 nabídl hostům Bílýho Medvěda trojici formací, jejichž autorská dílna již nalezla místo...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru