Gramoarchiv Popmuzea představuje zhruba 7 TB nahrávek

Popmuseum je nezávislým spolkem občanů, provozujícím stálou expozici s informačním centrem v Praze. Sdružuje členy na základě společného zájmu o českou a slovenskou populární hudbu, o věcné, zvukové, písemné, obrazové a audiovizuální archiválie a další dokumenty, vypovídající o její historii. Muzeum spravuje depozitář v Praze – Horních Počernicích, kde shromažďuje a archivuje písemné dokumenty, nahrávky a audiovizuální záznamy, hudební nástroje a přístroje, stejně jako memorabilie, vztahující se k důležitým osobnostem či událostem populární hudby. Tyto materiály jsou badatelům k dispozici v sídle Popmusea v kulturním centru Kaštan. Více již v rozhovoru s ředitelem muzea Alešem Opekarem.  

Hudební knihovna: Jak dlouho Popmuseum na scéně působí? A jaké byly první předměty ve sbírce?
Aleš Opekar: „Popmuseum je tu již téměř čtvrtstoletí, během něhož připravilo přes stovku původních výstav. K prvním předmětům sbírky patřily ty, které jsme získali již pro natáčení dokumentu Bigbít. Například podomácku zhotovené aparáty skupiny Plastic People of the Universe. Mezi pilíře sbírek patří knihovna. Popmuseum vlastní na 1600 specializovaných publikací a každým rokem přibude zhruba 80 nových titulů. Sbírka časopisů je v celorepublikovém kontextu jedinečná a využívají ji badatelé vědeckých institucí a univerzit. Zaměřuje se na oficiální i polooficiální produkci v bývalém Československu, okrajově též na produkci samizdatovou. Badatelé či novináři mají u nás k dispozici kompletní řady základních periodik o populární hudbě od konce 2. světové války (Jazz, Rytmus, Melodie, Gramorevue, Populár, Aktuality Melodie, Pop Music Express, Rock & Pop) a větší část dalších důležitých periodik (Taneční hudba a jazz, Jazzbulletin, Kruh). Žádaná je i sbírka zahraničních časopisů z 60. - 90. let minulého století. Vedle periodik z Polska a východního i západního Německa jsou to zejména Rolling Stone, New Musical Express, Melody Maker nebo vědecký časopis Popular Music, který od roku 1981 vydává prestižní vydavatelství Cambridge University Press).  

Stále též rozšiřujeme sbírku digitalizovaných nahrávek včetně historických koncertních či demo nahrávek a tvz. bootlegů. Celkem se jedná o více než 2 000 digitalizovaných koncertů, roční přírůstek je zhruba 200 kusů. Hlavní část gramoarchivu Popmusea je v brněnské pobočce a čítá na 3 000 LP desek, 5 000 SP nebo EP desek, 100 středně velkých desek a přes 100 hrajících pohlednic a fólií. Ve zdigitalizované podobě představuje gramoarchiv zhruba 7 TB nahrávek včetně naskenovaných obalů. Podobným tempem roste i archiv digitalizovaných videokazet, fotografického a dalšího obrazového materiálu."  

HK: Jaká část sbírky Popmusea vás osobně baví nejvíce?
AO: „To se časem proměňuje. Třeba prehistorické elektrofonické klávesy ionika východoněmecké výroby nebo zesilovač Samuel, který si koncem 50. let podomácku sestrojili Pete Kaplan a Pavel Chrastina. Nedávno jsme přestavěli naše původně strohé pódium a vyzdobili jej v duchu depozitáře – zde začala vznikat naše krátká videa. Velmi zábavný projekt Popmuseum Stage! Ale dobrodružné je i začíst se do prastarých hudebních časopisů. Stejně mě nejvíc baví vždycky to, co právě připravujeme. Z digitálních i fyzických archivů vytahujeme, co je k tématu potřeba a studujeme k tomu další souvislosti. Spoustu exponátů si samozřejmě i jednorázově půjčujeme nebo poptáváme z existujících archivů a knihoven. Dobrou spolupráci máme s knihovnou Libri prohibiti nebo s Českým muzeem hudby.  

HK: Máte rozsáhlou sbírku kytar. Jaké kousky mohou návštěvníci Popmusea vidět?
AO: Mohou vidět kytary české výroby z různých časových období a mezi nimi i velmi unikátní kousky. Třeba českou kytaru Big beat z roku 1963, jejíž součástí byl zesilovač i reproduktor, nebo nástroje, které si někteří fanoušci vyrobili sami. Vrcholem jsou kytary, na kterých se psala historie: Gibsonka Petra Jandy, na níž skládal Želvu, Dej mi víc své lásky a další nebo španělku Pavola Hammela."  HK: V současné době probíhá v Popmuseu výstava k 80. narozeninám Marty Kubišové. Co dále chystáte?
AO: „V příštím roce chystáme jako první výstavu o vinylech, na které proběhne předpremiéra dokumentu České televize Brno Vinyl. Dokument i výstava chtějí divákovi přiblížit mimořádnou tradici kulturního fenoménu vinylových gramodesek v Československu. Zaměříme se nejen na obrazovou dokumentaci základních fakt (fonograf, válečky, jukeboxy, Supraphon, Artia, Panton, Opus, Diskant a Ariston), ale také – a na to se těšíme nejvíc – na různé špeky a úchylky, jako jsou barevné vinyly, ediční řady, reklamky a účelovky, neobvyklé tvary a materiály nebo desky pro panenky. Nechte se překvapit! Pak bude následovat výstava s pracovním názvem „Bedna od whisky". Každému Čechovi, který alespoň v mládí zpívával u táboráků, jistě hned naskočí souvislosti – moderní trampská hudba, skupina Hoboes, od jejíhož založení uběhne 60 let, a bratři Wabi a Miki Ryvolové. A zatímco Muzeum české hudby plánuje výstavu Světoběžníci, pojednávající o českých hudebnících v zahraničí, Popmuseum se zamyslí nad obráceně položenou otázkou: kteří zahraniční hudebníci v oblasti populární hudby se výrazně uplatnili v Československu, respektive v České republice?"  

HK: Zahraniční muzikanti žijící u nás, to je poměrně široké téma. Jak hudebníky vybíráte? Propojování českých a zahraničních umělců žijících v ČR se věnují třeba Konektiv Nights, Žižkovská noc měla kdysi také pro prezentaci zde usazených umělců stage. Mapujete i tyto projekty?
 AO: „Výstava bude především historická, nevynechá obskurní angažmá typu Američanů Herberta Warda nebo Deana Reeda, kteří sympatizovali s komunistickým režimem, a dotkne si i situace v meziválečném období. Zejména ale představí rozmanité osudy osobností alternativní hudby, jaké po listopadu 1989 představují jména Brad Stratton, Phil Shoenfelt, James Harries, Adrian T. Bell, Fredrik Janáček a další. Současné aktivity na tomto poli pak budou logickým vyústěním zmíněných historických peripetií." 

HK: V těchto dnech vychází druhé video vaší nové koncertní youtube série Popmuseum Stage, po Lence Dusilové vystoupili Kill the Dandies. V čem je jejich set unikátní?
AO: Kill The Dandies přijali naší výzvu k odehrání poloakustického setu naprosto bezvýhradně. Z výsledku máme velkou radost. Je to vůbec poprvé, co se Hank s KTD! objevil na pódiu se španělkou." 

  

HK: Koho dalšího v rámci Popmuseum Stage přivítáte a jak umělce vybíráte?
AO: „Asi bychom nepozvali metalovou kapelu, jinak se nijak nevymezujeme. Jediným kritériem je, že se nám hudba dané kapely nebo umělce musí líbit. Jsme úplně na začátku, ještě přesně nevíme, nakolik budou pozvaní ochotní svůj set přizpůsobit našim podmínkám. Často to může znamenat nazkoušet úplně nový set, jako v případě Kill The Dandies! Máme rozjednané vystoupení Tata Bojs s vozembouchem. Na to se moc těšíme a neradi bychom to zakřikli. Naše pozvání také přijali Vašek Havelka se svými projekty, Kalle, Nauzea Orchestra, Arleta, Rány těla a další. Teď už se můžeme těšit na Vladimíra Mertu, se kterým jsme natočili nezvykle dlouhý díl a neměli to srdce ho zkracovat. Nechtěli jsme diváky připravit o neobyčejnou porci lidskosti, obzvlášť o svátcích."     

HK: Kdy mohou zájemci do Popmusea, které sídlí v pražském Kaštanu, vyrazit? A je možné navštívit třeba komentované prohlídky?
AO: „Pro komentované prohlídky je zapotřebí sledovat náš facebook a www. Stejně tak s pozvánkami k natáčení dalších dílů Popmuseum Stage. Běžnou otevírací dobu máme ve středy a ve čtvrtky od 16:00-20:00 a o sobotách mezi 14:00-18:00. Mezi svátky je zavřeno, otevřeno bude od 11. 1. 2023."
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Joost Klein přijede i k nám v rámci Europapa Tour (2025)
17.06.

Joost Klein přijede i k nám v rámci Europapa Tour (2025)

Holandská star Joost Klein vyprodal svůj první koncert v České republice během několika minut od zahájení...


Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994
16.06.

Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994

Kapela Prouza se ohlíží do své minulosti a vydává pětipísňové EP s prozaickým názvem "demo 1994”....


Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku
16.06.

Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku

Multiplatinový rapper Russ šel vždy vlastní cestou a vlastním tempem. Průlomové album na hraně klasického...


Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru