Fenomenální Jana Koubková a mezinárodně ceněný soubor Clarinet Factory vzpomínají na časy, které se nezapomínají

V digitální reedici vychází jejich první společné album Tenerife Blues

Již více než dvě dekády zpět byl soubor znám ještě pod názvem České klarinetové kvarteto. Tehdy v roce 1997 vyšlo album Tenerife Blues. Jeho vznikem dala zpěvačka zásadní impuls dalšímu hudebnímu směrování čtyřčlenného ansámblu, výsledkem čehož je například i vřele přijaté album Pipers z loňského roku.

Tenerife Blues nyní vychází v digitální reedici, kterou doprovází dokumentární film Jiřího Skály a Marka Dušáka Senegal, c'est ça! z vystoupení v Africe

„To, že jsme se potkali, byla nádherná náhoda, ze které vznikla nejen originální muzika, ale i přátelství, které trvá dodnes. Vzájemně jsme si předali to, co nás v té době bavilo, a to jsme zúročili na prvním společném albu Tenerife Blues. A taky se nám povedlo koncertování a jamování s místními hudebníky v Senegalu. Tihle mistři klarinetu nejen skvěle hrají, ale i zpívají, a že jsem si s nimi zažila spoustu legrace a oni nejspíš se mnou – na to se nezapomíná!" vyznává se ke společnému souznění Jana Koubková.

„S Janou Koubkovou jsme se poprvé potkali v Paříži roku 1994. My tam s Vojtou Nýdlem studovali na konzervatoři a Jana přijela s představením Těžká Barbora se studenty Pražské konzervatoře. Představení bylo v okolí Crimée, v nějakém divadýlku, v nejvyšším patře jakéhosi paneláku. My vypadli rozjařeně z výtahu rovnou do nějaké řeči velvyslance, vedle kterého stála právě Jana. Myslela si, že jsme nějací veselí Pařížané a hned na nás začala mávat… Sice jsme ji zarazili celkem plynnou češtinou, ale záhy jsme si ťukli vínkem a druhý den už s ní improvizovali na klarinety na pódiu…," popisuje první setkání a začátek pro budoucí vývoj kvarteta zásadní spolupráce, kapelník Clarinet Factory Jindřich Pavliš. Album Tenerife Blues Jana Koubková nazpívala s tehdy ještě Českým klarinetovým kvartetem v roce 1997 v kostele sv. Rocha v Praze, jehož akustika dodala nahrávce velmi autentický, v daném žánru zcela netypický zvuk. Nahrávka, jež čítá široký záběr repertoáru od úprav skladeb George Gershwina a Dave Brubecka, přes hrátky s motivy Antonína Dvořáka až po vlastním skladby, stojí na nezaměnitelném projevu přední české jazzové interpretky a skladatelky a aranžích klarinetového kvarteta. Soubor zde pod vlivem Koubkové poprvé začal směřovat od akademického hudebního smýšlení k experimentální tvorbě, jež je pro něj nyní typická a vynesla mu mezinárodní renomé.

„Nahrávání Tenerife Blues – to byly dva mikrofony a kostelní akustika, prostě jako vážná hudba, ale přitom jinak. Následně jsme společně s Janou vystoupili na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze před Tonym Bennetem a pak už se začalo koncertovat pravidelněji. Jana nás během toho postupně dostala na svou stranu. Kromě aranží jsme začali spontánně improvizovat takříkajíc rovnou na place. Nejdříve jsme si ťukali na čelo – takhle přece nemůže žádná hudba vznikat, teda ta kvalitní... Ale dodalo nám to potřebnou odvahu a Jana má tak lví podíl na našem odklonu od obvyklých akademických postupů, not a dlouhého nazkušování zbytečných detailů…," vyznává se Pavliš.

Na digitální reedici Tenerife Blues najdete několik dosud nevydaných bonusů v podobě skladeb Zasela sem bazaličku, One Two One Two a Pygmejové malí, chystají se k spaní. Ty vznikly v roce 2003, kdy Koubková a Clarinet Factory navázali na předchozí spolupráci, jejímž vyvrcholením byla cesta do Senegalu. „No, vlastně jsme původně měli jet na festival na Kapverdské ostrovy, ten ale na poslední chvíli zrušili a my si pěkně natvrdo nakonec užili realitu opravdické západní Afriky, jednoho z – alespoň tehdy – nejchudších koutů světa. Byl to neuvěřitelný zážitek. Komplexní, se vším všudy, od kulturního šoku po čirou radost z hudby a lidských setkání…," dodává k této etapě kapelník Clarinet Factory.

GALERIE

Související obsah:

» Jana Koubková dnes pokřtí CD i knihu   (Karel Souček, 15. 04. 2014)
» A tak si jde... Kdo? Jana Koubková!   (Karel Souček, 19. 07. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě
17.05.

Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě

Nesmíš mít a nesmíš chtít! Zamračená gorila, proklamace autority přes zvukový efekt, drsný lyrický úvod...


Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty
16.05.

Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty

Pod názvem Láska vydává Nauzea Orchestra novou, v pořadí pátou desku. Obsahuje devět písní a její texty jsou...


Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli
16.05.

Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli

Sváťa Šváb, frontman slánské kapely Totální nasazení, o sobě na koncertech tvrdí, že je, po Ivanu Mládkovi,...


Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné
14.05.

Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné

BRA3 je název charitativního projektu, kterým kapela O5 a Radeček odstartovala letošní rok. BRA3 je název velice úspěšného...


Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu
13.05.

Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu

V pěti turisticky vyhledávaných horských střediscích se během letních prázdnin uskuteční první ročník hudebního...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Věci a sny
08.05.

Věci a sny

» Jelen

Bezmála po pěti letech vydává populární kapela Jelen novou řadovou desku...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru