Divokej Bill trochu posmutněl, ale optimismus neztratil

Recenze alba : Bazilišek

Album: Bazilišek
Interpret: Divokej Bill
Celkový čas: 00:42:47
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Divokej Bill dělá všechno poctivě, upřímně, spontánně a naplno. Již od svých začátků na přelomu tisíciletí, kdy si svoji popularitu musel důkladně odpracovat, tedy odjezdit a odkoncertovat od malých festiválků a klubů až po dnešní O2 arény. Nikdy nedostal nic zadarmo a možná i proto je jeho úspěch trvalý. A výše zmíněné charakteristiky platí i pro novinku, v pořadí osmé studiové album Bazilišek. Je poctivé, upřímné a chlapci z Úvalska do něj šli naplno.  

Naplno v tom smyslu, že se Billové příliš nepiplali s aranžemi či různými vychytávkami a dodělávkami ve studiu, ale vsadili na spontánnost, intuici, živelnost, energii. A vyplatilo se, protože právě pro tyto vlastnosti mají fanoušci rádi koncerty kapely. Ve 12 písních (kromě Procházkova Temného krále je autorem všech frontman Vašek Bláha) dominuje rock s prvky country, folku, popu a trampské hudby, čemuž se u nás říká bigbít. A na tom nic nemění drobné zapojení samplů ani dvě rapové vložky. 

Všechny skladby jsou výrazně melodické, zpěvné, rytmicky výživné, přímočaré, obohacené vícehlasy a disponují hudební pestrostí a chytlavými refrény. S výjimkou jediné čisté balady Lahůdky a několika songů ve středním tempu jim nechybí temperament, tah na branku a nápaditě vystavěná dynamika a gradace. V textech formace mírně posmutněla a zvážněla a kromě lásky (k lidem i strojům) a dalších mezilidských vztahů zachycuje ne vždy radostný stav dnešního světa. Nenásilně, bez frází a moralizování. Hlavním poselstvím je pak svoboda a boj o její zachování.  

Lehká elektronika otevírá Běžící pás, ale po několika vteřinách se přidají kytary, bicí a další nástroje, kterými osmičlenná, výborně sehraná a vyhraná parta disponuje. Skvěle šlapající, energická, hudebně pestrá pecka s chytlavým refrénem a rapovou vložkou. „Já se nebudu postit, když je plnej stůl," prostě si užívat přítomnosti. Nostalgické ohlédnutí ve středním tempu přináší melodická lahůdka Nostalgie. Chlapci si s nadhledem zavzpomínají na své začátky. Dnes sice „jiný věci cení se," ale mám pocit, že muzikanti se ani před padesátkou moc nezměnili a pro bigbít žijí i dneska, což je z celé desky patrné.  Magistrála nabízí hit na první dobrou. Vypalovačka s prvky country, temperamentní, dynamická, která uhání, až koleje Transsibiřské magistrály duní. Lahůdky představují melancholickou baladu, jejíž silnou atmosféru podtrhují výrazné smyčce hostujícího Unique Quarteta, valčíkový rytmus a jemný refrén. Píseň o snech, lásce, nutnosti nevzdávat se a svobodě, která je ústředním motivem celé nahrávky. Díky banju a náladě směřuje Bazilišek k melodické country a trampské hudbě, ale refrén je výsostně rockový a vše prozáří libozvučná trubka.  

Sněžná je klasická billovská vypalovačka, roztančený, dynamický, skvěle šlapající hit, nářez, oslava sněžného skútru a samozřejmě svobody. Pro pohodáře a optimisty je tu jemnější, akustičtější ale náležitě vygradovaná písnička Maraton, optimisticky vyznívá i aktuální Svět. Nechybí v něm víra, že svět se jednou určitě uzdraví a to pak teprve bude jízda. „Až se svět uzdraví, budu si všeho víc dvakrát vážit. Denně pít na zdraví, nic nevzdávat a víc se snažit." Ani teď to sice není špatné, ale pak to bude mít mnohem větší grády. 

Uvolněnou, chytlavou, „pohádkovou", středověkým aranžmá ovlivněnou píseň z pera Romana Procházky Temný král střídá nenásilný protestsong Soudci, brojící proti nesvobodě, manipulaci a novodobému otroctví, které mnohým nevadí, a někteří ho dokonce vítají. „Tak vidíte to, pane Orwell, plní se vaše proroctví." Nejtvrdší skladbu alba představují Dvě kola, oslava, jak název napovídá, motorek, motorkářství a svobody s tím spojené. Hudebně pestrá, syrová, ostré kytarové riffy, důrazná bicí, vše zesílené ještě megafonem.  

Vyklidněný závěr přináší Svoboda. Hravá, přímočará píseň, dialog otce a dcer, pohybující se od jemného folku k říznému rocku. A s vážným, dospělým textem, poselstvím, adresovaným dcerám Vaška Bláhy Aničce a Kačence. Obecnější přesah samozřejmě nechybí.


DISKOGRAFIE

RECENZE
Billové natočili další písně lidem pro radost

Billové natočili další písně lidem pro radost

Od kapely Divokej Bill rozhodně nikdo nečeká žádné hudební experimenty, stylové...


Live album Divokýho Billa zavání novotou, ale přináší i vzpomínky

Live album Divokýho Billa zavání novotou, ale přináší i vzpomínky

Patnáct let je opravdu obdivuhodná doba a to především pro kapelu, která se v našich hudebních vodách...


I sudá je dobrá

I sudá je dobrá

Vašek Bláha, frontman Divokýho Billa, kdysi, pokud si tedy dobře vzpomínám, prohlásil, že jejich...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


Amistat vyprodali pražskou Lucernu
13.04.

Amistat vyprodali pražskou Lucernu

Předskokan, kterým byl australský Kim Churchill, upoutal pozornost posluchačů hlavně tím, že zvládal hrát na tři...


Bratři Orffové potěší fanoušky v šesti městech
13.04.

Bratři Orffové potěší fanoušky v šesti městech

Loni na podzim vydali u labelu Minority Records Bratři Orffové na LP reedice alb Šero a Bingriwingri, nyní kapela...


Nadějný Jan Braun přichází s debutovým EP Růže
13.04.

Nadějný Jan Braun přichází s debutovým EP Růže

Jméno Jan Braun bude pro mnohé hudební posluchače neznámé, i když poprvé ho mohli zaznamenat...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru