„Cestu tvoříš tím, že jdeš.“ Něco něco jsou na cestě skvělými průvodci.

Recenze alba : Třetí

Album: Třetí
Interpret: něco něco
Celkový čas: 00:32:14
Vydavatel: Divnosti
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Radost, radost, radost. Tak lze charakterizovat celkový dojem z nového alba kapely něco něco s názvem Třetí. Milé, vstřícné, optimistické, pozitivní pohlazení v dnešní poněkud složité době. Dynamický rytmus vyzývající k tanci, čisté, vzdušné a hravé melodie, na které se budete při opakovaných posleších těšit, a zpěvné refrény, které nebudete chtít vypustit z hlavy. V objetí poetiky dvojice Alžběta Trusinová a Tomáš Tkáč vám bude moc dobře. 

Základem hudební složky desky Třetí je taneční muzika, kombinující osmdesátkový synth pop s modernější elektronikou. Do roztančených popových samplů občas vstupuje ostrá, syrová kytara Tomáše Tkáče, posouvající produkci kamsi k post punku. A energii dodávají skvěle šlapající bicí Václava Švestky nebo Jakuba Švejnara, ta jsou pro celkový zvuk hodně významná. Energické, intenzivní, živelné, temperamentnější pecky se střídají s klidnějšími, jemnějšími, melancholičtějšími, ale všech osm písniček zdobí lehkost, hravost, upřímnost a nápaditá, propracovaná aranžmá. A to všechno vynikne také díky světovému zvuku ze studia Golden Hive.Vstřícná, bezstarostná, přímočará hudba baví, sdělení hledejme v textech Alžběty Trusinové. Ty tak přímočaré a už vůbec ne bezstarostné nejsou, žádnou depresi však nečekejte. Před příběhy dávají prostor pocitům, osobním emocím, před doslovností náznakům, takže nechávají velký prostor posluchačově fantazii. Ta má mi napovídá, že ústředním tématem je hledání ve všech významech toho slova. Hledání cesty, priorit, okamžiku, důvěry, odvahy, smyslu a hlavně sama sebe. 

Věčným hledáním se zabývají hned úvodní Signály. „Pokračuju, nenacházím, pořád hledám zvuk. Plochy, stěny bourám, stavím, opravuju..." Nikdy to nevzdávat. Temperamentní, skvěle šlapající taneční skladba se silnou melodií, výrazným rytmem a výborně zpívající Alžbětou. Vokály jsou vůbec další silnou stránkou alba. Bětčin vyznívá otevřeněji, romantičtěji, místy melancholičtěji a zasněněji, Tomášův pak naléhavěji, syrověji. Oba však zpívají přirozeně a ve všech polohách autenticky. Bez patosu, nikdy netlačí na pilu a nechtějí na sebe strhávat pozornost. 

Oba vokály jsou nejsilnější, když se vzájemně doplňují. Jako v jemnější, křehčí písni (duetu) Chvilka nebo energičtější Co vlastně chceš II. Skvěle šlapající, pestrá, hravá taneční a místy rocková pecka, zaobírající se opět hledáním něčeho podstatného. „Cesta není. Žádná. Cestu tvoříš tím, že jdeš." Vyrovnáváním se sama se sebou, s očekáváními, předsudky se zabývá jemnější, melodicky výživná Sobecká. Píseň Hranice otevírá retro zvuk samplů s pozvolna rozkvétající melodií, křehčí sloky střídá s energickým refrénem a celkově patří, i díky různým rytmickým zvukům v závěru, k nejpestřejším skladbám nahrávky.Syrověji vyznívají Obrysy, které invenčně pracují s dynamikou. Chvílemi se ztiší, aby vzápětí píseň gradovala. Výrazná melodie provází Chyby, v nichž se opět střídá Bětčin jemnější vokál se syrovějším, naléhavějším Tomášovým. Ten si svůj peak schová na závěr skladby, kdy zpívá téměř a´cappella. Závěrečný Letní den je po hudební stránce nejpozitivnější písničkou desky. Vzdušná, hravá, zvonivá, houpavá, opravdu letní hitovka, kdy Alžběta s velkou radostí a lehkostí zpívá, že možná končí svět. „Najdi si svoje místo. Bude se jednou hodit." 

Pokud bych si na to místo mohl vzít gramofon a několik LP desek, určitě by mezi nimi Třetí (mimochodem s krásným obalem Lukáše Franze) byla. Její nakažlivě pozitivní nálada se bude zcela jistě hodit.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti
02.03.

Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti

Populární americká zpěvačka, písničkářka a pianistka Norah Jones vydává příští týden své deváté...


Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete
02.03.

Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete

Společné turné kapel Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš se osvědčilo již v dubnu 2022, kdy si populární...


Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku
01.03.

Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku

Twenty One Pilots po třech letech přichází s novou hudbou. Singlem "Overcompensate" tak odstartovali poslední desku,...


The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny
01.03.

The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny

Nejlepší konceptuální show na současné hudební scéně míří do Prahy. Je to tak, britská skupina...


Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy
01.03.

Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy

Britská popová zpěvačka a textařka Sophie Ellis-Bextor přijede premiérově do Prahy, kde již 15. 3. představí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru