Bratři rozezněli skalní hrad Sloup, vizuální i zvukové orgie

Milovníkům elektronické hudby a romantických zákoutí naší vlasti by rozhodně nemělo uniknout druhé pokračování série Hotspot. V jeho rámci dvojice Bratři zahrála pod širým nebem na nejvyšší terase skalního hradu Sloup v Čechách, který se tyčí nedaleko Nového Boru. Hodinové video, které potěší zrak i sluch, spojuje živě zahranou elektronickou hudbu s působivými blízkými i vzdušnými záběry muzikantů, strmých pískovcových skal, starých kamenných staveb i hru slunce a mraků.  

Hotspot uvádí výjimečná koncertní vystoupení na unikátních místech České republiky, její první díl nabídl v únoru záznam koncertu DJ Floexe doprovázeného robotickým bubeníkem Josefem na tribuně Strahovského stadionu.    

Sérii Hotspot připravuje agentura SMART Production ve spolupráci s festivalem Colours of Ostrava. „Naším cílem je propojit živá hudební vystoupení s místy, která jsou vizuálně zajímavá. A díky působivě natočenému záznamu s prvotřídním zvukem k nim přitáhnout pozornost mladých diváků, kteří by si jich třeba jinak nevšimli. Při přípravě vždy pečlivě plánujeme vhodný čas na rozhraní dne a noci, ladíme záběry z kamer a dronů nebo postavení muzikantů, aby kromě hudby ´hrálo´ i dané prostředí,” zdůrazňuje Josef Ženíšek z agentury SMART Production.  „Snažíme se vybírat umělce, kteří jsou něčím výjimeční a dokáží reagovat na místo vystoupení. Do budoucna se nechceme omezit pouze na elektronickou hudbu a česká jména. Chtěli bychom díky účasti zahraničních umělců propagovat krásy České republiky i za našimi hranicemi,” říká Filip Košťálek z festivalu Colours of Ostrava.  

Formaci Bratři tvoří dvojčata Jiří a Ondřej Veselí. Jejich hudební projekt žánrově kombinuje chytlavou taneční elektroniku a techno. Hlavním hnacím motorem jsou Jiřím hrané živé bicí a melodické motivy, sekvence pak vytváří Ondřej na analogové a modulární syntezátory. Před nedávnem vydali singl Running a na podzim vychází jejich debutové album. 

I když Bratři hrají na svých koncertech podobné věci, při vystoupení na hradě Sloup došlo ke změnám. „Do našeho setu jsme zařadili nové skladby z připravované desky, která vyjde na podzim. Takže jsme jej trošku oprášili a přidali jsme pár nových synťáků. Celkově si myslím, že to prokouklo,” popisuje Jiří Veselý. Ondřej ho doplňuje: „Je to víc live, než kdy předtím.” Po koncertu pak z obou bratrů vyzařovalo nadšení: „Bylo to úplně úžasný. Chtěli jsme velmi poděkovat, protože to byl fakt zážitek,” uvádí Jiří. A Ondřej dodává: „Skvělá lokace, mělo to velkou energii a my jsme si hraní maximálně užili.”  

Oba zdůrazňují, že místo i prostředí pod širým nebem se do jejich koncertu otisklo: „Určitě, rozhodně. Ty skály tady a celkový vibe.... V jednu chvíli bylo úplně temno a sedlo to na danou skladbu. Fakt paráda,” zdůrazňují. K nejsilnějším zážitkům pak pro oba patřilo nestálé počasí. „Když jsem si v jednu chvilku myslel, že bude pršet, ale naštěstí nezačalo,” říká Ondřej. Vystoupení proběhlo bez diváků pouze pro kamery. „Hrát bez lidí je dost těžké. My jsme si to mohli minulý rok vyzkoušet několikrát a je to vlastně o nás dvou. Důležitá je komunikace. Je těžké udržet energii, ale baví nás to i takhle,” vysvětluje Jiří, zatímco Ondřej podotýká: „Nemáme zpětnou vazbu od diváků. Ale dá se to. Člověk se musí občas přizpůsobit a hecnout.”  Na otázku, zda mohou být netradiční místa zdrojem inspirace pro hudební tvorbu, oba jednohlasně odpovídají: „Každopádně!”, s tím, že Ondřej dodává: „Akorát by tedy na tom místě chtělo být déle. Že bychom si tady dali týdenní soustředění.” 

Celé natáčení by nebylo možné bez velké vstřícnosti a spolupráce Ivana Volmana, kastelána hradu Sloup v Čechách. „První reakce na nápad byla skeptická až odmítavá. Hrad chci zachovat jako klidné místo k rozjímaní a jsem odpůrcem přemíry akcí na památkách,” říká. „Když jsem po zhlédnutí videa ze Strahova zjistil, že se nejedná o žádnou divočinu, ale naopak o zajímavé spojení zvuku a skvělého obrazu, přestal jsem se toho obávat. Celkový dojem není žádný odstředivý odvaz, to bych tu nechtěl, ale naopak je dostředný, koncentrující. V takovém případě nezáleží na tom, zda je zvuk vytvářen konzervativně, nebo elektronicky. Zaujal mě právě ten kontrast mezi starobylostí a současnou zvukovou a světelnou technikou,” vysvětluje. "Věřím, že mladé lidi videa Hotspot zaujmou. Doufám, že je neuspokojí pouze virtuální zážitek, ale že se zvednou a navštíví nás i fyzicky,” uzavírá kastelán.  

První hudební video série Hotspot uvedlo v únoru vystoupení jednoho z nejoriginálnějších českých elektronických hudebníků a skladatelů DJ Floexe doprovázeného robotickým bubeníkem Josefem na tribuně Strahovského stadionu.


 
V plánu je natáčení na dalších zajímavých místech České republiky, dle aktuálních protikoronavirových opatření vystoupení zahraničních hudebníků i případná účast omezeného počtu diváků.
GALERIE

Související obsah:

» Bratři nabízejí útěk z lockdownové pasti   (Karel Souček, 26. 03. 2021)
» Elektronické duo Bratři ve finále evropské soutěže   (Ondra Kocáb, 05. 01. 2021)
» Bratři získali nominaci na MME awards   (Ondra Kocáb, 08. 10. 2020)
» Tomáš Dvořák aka Floex přichází s dalším herním soundtrackem   (Karel Souček, 09. 04. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku
24.01.

Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku

Doba je taková, jaká je. Spousta koncertů a vystoupení se kvůli neúplným kapelám v karanténách ruší,...


V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici
24.01.

V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici

O ženě, která najde a uvědomí si svoji sílu a sebelásku akceptováním vlastního těla, vypráví nový singl Gentle...


The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena
22.01.

The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena

Velkou novinkou je změna v sestavě kapely. Kytaristka a zpěvačka Emppu Suhonen střídá zakládajícího kytaristu Pauliho...


HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr
21.01.

HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr

U nás i ve světě byste těžko hledali podobně složenou hudební skupinu: čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté....


Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku
21.01.

Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku

Kytarová legenda Slash již za necelý měsíc vydá své nové sólové album pod vlajkou SLASH FT. MYLES...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Lockdown Sessions
22.01.

The Lockdown Sessions

» Elton John

V březnu 2020 byl Elton John nucen přerušit své turné Farewell...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru