ABBA hlásí návrat po čtyřiceti letech

Švédská popová legenda ABBA oznámila, že se poprvé po čtyřiceti letech vrací se sérií koncertů, na které fanoušci uvidí digitální Agnethu, Björna, Bennyho a Anni-Frid s desetičlennou kapelou v londýnské ABBA aréně postavené pouze pro tento účel. První koncert se uskuteční 27. května 2022, a před ním vyjde 5.listopadu 2021 zbrusu nové studiové album.    

Digitální verze členů skupiny ABBA byly vytvořeny po týdnech a měsících práce pomocí techniky snímání pohybu (tzv. motion-capture) ve spolupráci všech čtyř členů kapely a 850členného týmu Industrial Light & Magic, společnosti založené Georgem Lucasem, pro něž je to první vstup do hudebního průmyslu.    

Nyní, 40 let od jejich posledního studiového alba The Visitors, nahrála ABBA nejen dvě nové písně I Still Have Faith In You a Don´t Shut Me Down, které obě zazní na koncertech, ale i celé nové album. Deska Voyage, kterou společně nahráli v Bennyho studiu Riksmixningsverket ve Stockholmu, bude celosvětově vydána 5. listopadu pod Universal Music Group.    Koncerty projektu ABBA Voyage budou slavnostně zahájeny 27. května 2022 v ABBA Arena, nejmodernější aréně o kapacitě 3000 osob, která se nachází v olympijském parku Queen Elizabeth Olympic Park v Londýně. Předběžná registrace ke koupi se otevřela už 2. září v šest večer na abbavoyage.com s tím, že hlavní prodej lístků začne v úterý 7. září.      

Svana Gisla, producent a Ludvig Andersson, producent:

„Kouzlo ABBA a herkulovské úsilí celého tohoto sbového týmu dnes dosahuje dlouho očekávaného milníku. Je to pro nás velmi důležitý okamžik, že můžeme toto úsilí konečně sdílet se světem a nemůžeme se dočkat, až vás přivítáme v naší aréně ve východním Londýně, na místě, kde jsme tak šťastní."  

Baillie Walsh, režisér:

„Sledoval jsem, jak ABBA vyhrála v roce 1974 Eurovision song contest a nikdy by mě nenapadlo, že o 47 let později budu s nimi na této mimořádné plavbě. Život je někdy divný a nádherný.”   

Wayne McGregor, choreograf:

„Představte si to: vyrůstat v severní Anglii v 70. letech a učit se společenské, latinské a disco tance na neuvěřitelné písně skupiny ABBA. Bylo mi osm a byl jsem úplně fascinován. Ale rychle zpět do roku 2020: jsem ve Švédsku a tančím s ABBA - v reálném životě! Bylo mi asi 50 a byl jsem znovu nadšený jako před tím. V tom je kouzlo ABBA. S odvážným týmem jsme sdíleli mnoho kreativních a radostných dobrodružství, abychom ABBA Voyage umožnili nemožné: technologické kouzlo, nejmodernější ponoření do jejich hudby a zábavní inovace. A stále v srdci máme nové písně, nové pohyby, klasické písně, klasické pohyby: ABBA je TANEC a vždy bude. Uvidíme se na tanečním parketu."   

Sir Lucian Grainge, CEO Universal Music Group:

„Od samého začátku své kariéry a poté, co jsem měl tu čest s nimi pracovat mnoho let, byla obrovská radost být obklopen skupinou ABBA a jejich hudbou. Jejich neomezená kreativita a nadčasové melodie nás nutí chtít se s nimi spojit ve všem co dělají, protože víme, že to bude prostě skvělé."    VZKAZ KAPELY FANOUŠKŮM   

Už je to nějaký čas, co jsme spolu dělali hudbu. Vlastně skoro 40 let. Na jaře 1982 jsme si udělali přestávku a teď jsme se rozhodli, že je čas ji ukončit. Říká se, že bylo bláznivé čekat více než 40 let mezi alby, ale i tak jsme prostě navázali na album „The Visitors". Abychom řekli pravdu, hlavní inspirace k opětovnému nahrávání pochází z naší účasti na vytvoření toho nejpodivnějšího a nejvelkolepějšího koncertu o jakém jste kdy mohli snít. Příští jaro budeme moci sedět v publiku a sledovat, jak naše digitální já předvádějí naše písně na pódiu ve vlastní aréně postavené v Londýně. Divné a úžasné!    Všem z vás, kteří nás v posledních desetiletích trpělivě sledovali:  

 Děkujeme, že jste čekali – je čas začít novou cestu.    „Říkáme tomu jednoduše „Voyage" a skutečně plujeme v nezmapovaných vodách. S pomocí našich mladších já cestujeme do budoucnosti. Není snadné to vysvětlit, ale tohle se ještě prostě v minulosti nestalo."    

(Benny)Je těžké říci, co mě na tomto projektu nejvíce bavilo. Jestli je to vytváření koncertu společně se všemi nebo to, že jsme mohli být spolu po čtyřiceti letech zase ve studiu. Myslím, že slyšet znovu zpívat Fridu a Agnethu je těžké něčím překonat. Když přijdete do arény, budete mít všechny čtyři společně s naprosto dokonalou desetičlennou kapelou. A i když ne v lidském těle, budeme díky práci kreativního týmu a ILM právě tam s vámi."   

(Anni-Frid)Ty první sessions v roce 2018 byly taková zábava, a když Benny zavolal a zeptal se, jestli bych ještě nezpívala, skočila jsem na to! A ty písničky! Můj respekt a láska patří těmto výjimečně talentovaným, skutečně geniálním skladatelům! Byla to radost znovu pracovat jako kapela. Jsem tak nadšená z toho, co jsme udělali, a doufám, že to stejně budou cítit i naši fanoušci."   (Agnetha) „Když jsme se dali dohromady ve studiu, neměla jsem tušení, co očekávat ... Ale Bennyho nahrávací studio je tak přátelské a bezpečné prostředí, a než jsem se nadála, opravdu jsem si to užívala! Těžko uvěřit, že konečně nadešel okamžik podělit se o to se světem!"   

(Björn) „Ty dvě jsou tak úžasné zpěvačky. Totálně mě dostalo, jak ty písně přednesly. Jsou to opravdové hudebnice, naprosto nezaujaté kouzlem popových hvězd, a přitom se skvěle baví svou kreativitou v nahrávacím studiu. Projekt „Voyage" do nás vložil nový život více než jedním způsobem.”    
Foto: Baillie Walsh
GALERIE

Související obsah:

» Waterloo se po čtyřiceti letech vrací v deluxe edici   (Karel Souček, 14. 01. 2014)
» Jakže to ABBA hrála před pětatřiceti lety ve Wembley?   (Karel Souček, 10. 08. 2014)
» Dočkáme se comebacku švédské legendy ABBA?   (David Malý, 27. 11. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert
24.09.

Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert

Kulturní centrum Labuť Říčany 15. října otevře své pomyslné brány pro všechny fanoušky, kteří si rozhodně...


Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu
24.09.

Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu

Múza je název debutového alba osobité zpěvačky Lary Morr (Veroniky Morávkové). Křest proběhne 5. října...


Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz
24.09.

Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz

Dnes, tedy 24. září 2021, vychází u nezávislého českého hudebního vydavatelství Animal Music nové...


Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně
24.09.

Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně

V pražském Lucerna Music Bar se 5. října uskuteční netrpělivě očekávaný koncert, který má naplánovaný začátek...


Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí
23.09.

Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí

Park Psychiatrické nemocnice Bohnice patřil festivalu Mezi ploty tradičně poslední květnový víkend. Letos se však...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru