A New Chapter 2020: nová kapitola Dopad-la výtečně

Recenze alba : Dopad

Album: Dopad
Interpret: A New Chapter
Celkový čas: 00:20:33
Vydavatel: Vlastní náklad - studium Zdeňka Šikýře, Hostivař
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Děčínský kvartet A New Chapter se v posledních letech díky intenzivním koncertům, ale i kvalitním písním z EP Kultem a CD Zanechat stopu stal špičkou alternativně metalové scény v tuzemsku. Po dvouleté studiové odmlce vydal konečně 24.9. zbrusu nové EP Dopad, na které fandové kvalitního crossoveru čekali dva roky. Skladby samozřejmě zazněly na živých koncertech v uplynulém létě, pojďme se nyní na ně podívat v hávu kanálu youtube, kde se šestipísňová kolekce nových tracků před pár dny objevila.

 

Největší haló ještě před vydání alba budil dlouho očekávaný klip, který k EP skupina avizovala dlouho dopředu, ale při tom měnila výběr písně. Ještě během krátkém rozhovoru po vystoupení na letošním Zadarmofestu u Máchova jezera byl žhavým adeptem song V ozvěnách, který se na albu nakonec objevuje jako druhý. Dramaturgicky je to chytře zvolený tah, písnička je možná nejchytlavější z celé nahrávky. Když jsem ji poslouchal po třetí, je to prostě hit jako řemen! A při tom zároveň „nejprogresivnější" věc, která nabízí řadu změn tempa i nálad – nechybí řízné přechody, hutný thrashing – tedy song k delšímu objevování, ale tím pádem i k hlubšímu prožitku, jenž posléze zůstává déle v posluchačově paměti.

 

To předchozí, úvodní skladba Samorost, který se nakonec stal „vítězem" klipové diskuse, není v prvním plánu tak hitová skladba, ale na rozjezd je to pořádná nakopávačka. Ze začátku evokuje legendární Linkin Park z prvních desek, především to šlapavé tempo, elektronické efekty; kapela si nemohla vybrat lepší textovou náplň, a i sociální obsah působí více než sympaticky. Je to taková jistota onoho rebelského feelingu, který od kapely prostě máme rádi. Klipové zpracování pod dohledem Rostislava Málka rovněž dopad-lo na jedničku!

 

O songu V ozvěnách jsem se již zmínil výše, tohle bude i tutovka na koncerty a podle mne žhavý adept na další klip anebo aspoň povedený vizuál. Třetí, titulní skladba Dopad mi evokuje svými emocemi i textem song Kdo strach rozsévá z minialba Kultem. Začíná nenápadným, ale melodickým riffem, přidají se groove pasáže a nečekaně vyklidněný vokál.

Mastering alba pod dohledem Zdeňka Šikýře musel být poměrně příjemnou záležitostí, zvuk je totiž velmi dobře vybalancovaný, kytara i basa se umně doplňují. Ze všeho nejvíce však překvapí zpěv Jakuba. Ty tam jsou doby „řvavého" vokálu ze staršího EP Až uvidíš klauna, uteč pryč. Dneska zpívá neuvěřitelně pohodově, až někdy nečekaně klidně, což vytváří zajímavý kontrast k alternativním a rychlejším pasážím, které spíše svádějí k větší dynamice.

 

Možná, že chce usměrnit vyznění skladeb více do uzemňující polohy, možná to bylo jeho rozpoložením. Nicméně nezní vůbec jednotvárně, ve čtvrté skladbě Open-Minded je cítit jeho zapálení pro obsah, text o odpojení se od sociálních sítí a vůbec přístrojů má svou šťávu a opravdu promlouvá k pozornému posluchači. Svým poselstvím připomíná song Internet, letošní živý otevírák českolipských thrasherů T.A.T. z alba Jak se máš, něco? Zatímco tam se pojednávalo o závislosti na sociálních sítích, A New Chapter přímo vzývají k odpojení se. Není opravdu někdy lepší zrušit odběr, vše vypnout a odpoutat se od tohoto uměle virtuálního světa?

 

Blížíme se do závěru Dopadu, který nabídne dvě neméně zajímavé písně: Nesmrtelnej a Kdyby to nebylo jasný. První z nich byl pro zajímavost chvilku taktéž adeptem na první klip k EP, ale i když souboj nevyhrál, je to nesmírně chytlavá věc, která má zase jinou strukturu než ostatní písně na nahrávce, a tak o nudu rozhodně není nouze! Má skvělý klidný úvod s melodickým pozadím, které ale vystřídá refrénová pasáž, kde se objevuje až deathcoreový řev na pozadí nu-metalových tanečků. Grooving pokračuje, Jakub střídá opět vokální polohy, nebojí se opět řádně přitvrdit a podporovaný řevem končí svůj refrén.

 

A je tu poslední track se silným textem, který začíná melodickou, klidnou kytarou a hlasově v pomalejším rapovém duchu. Jakub se ještě více zklidňuje, jeho vokál je úplně nejčitelnější ze všech dosavadních skladeb kapely. Delší pomalejší úvod klade nejvíce důraz na obsah slov, ale pak kolem druhé minuty přichází pořádné kytarové riffy, které doprovodí syntezátory na pozadí – úžasný harmonický prvek na závěr, který tuhle skladbu nádherně vygraduje do epického finále. Tenhle perfektní, intenzivní závěr usadí člověk pořádně na zadek a stvrdí celkový dojem z celého EP. Po čtvrtém poslechu celé nahrávky nelze než zaplesat!

Dopad je výtečná nahrávka, která korunuje stoupající kvalitu hudební produkce A New Chapter i po těch dvou dlouhých letech. Oproti předchozím počinům je opět o chlup zvukově lepší, celkově sevřenější, uzemněnější, ale zároveň s novou energií a nápady, které opravdu stojí za procítění. Nezbývá si přát potkat kluky opět naživo, a i když byl plánovaný křest této novinky odložen z dobře známých důvodů, věřím, že se akci podaří zrealizovat v nejbližším možném termínu!

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry
01.07.

Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry

Leč by některé z nás tahle kombinace nikdy nenapadla, tak se tak stalo. Eva Burešová vydala nový singl s názvem...


Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip
01.07.

Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip

Energická, roztančená, chytlavá, vtipná. Taková je nová písnička Si to udělám sama, kterou natočila zpěvačka...


Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem
30.06.

Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem

Malebná obec u Klatov s názvem Štěpánovice pohostila v pátek 24.6.2022 na soukromě laděné akci hned...


Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy
30.06.

Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy

Only the Poets, britská poprocková kapela, jež vznikla v roce 2017, se do podvědomí fanoušků dostala zejména díky...


Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album
30.06.

Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album

Kapela Support Lesbiens vydává po téměř dvou letech novinku Sins, která je zároveň předzvěstí zbrusu nového...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lidová Redlová
01.06.

Lidová Redlová

» Redlová Lucie

Dvě desetiletí se písničkářka Lucie Redlová bránila naplno navázat na...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru