„Kde je vůle, tam je cesta,“ tvrdí hudebník David Elis.

David Elis je hudebník, songwriter a tzv. "Bedroom producer". Je to bývalý frontman kapely Snap Call, nyní to zkouší na sólové dráze. Na kontě má pár singlů, na podzim chystá debutovou desku. Rodák z Českého Ráje kombinuje ve své originální acoustic-country tvorbě kytaru se stomp boxem a looperem. S písní Midnight Rider se dostal mezi devítku finalistů v REC.stage, kde bojuje účast na velkých festivalech. Autorkou rozhovoru je Hanka Bukáčková

Hanka Bukáčková: David Elis. Proč právě tenhle pseudonym? David Hlůže tolik nezní?
David Elis: „Když pominu fakt, že Hlůže není tak zapamatovatelné jméno, které mi stále někdo komolí, tak Elis má pro mě především osobní význam. Tak se jmenovala moje žena Vendy za svobodna. Ta je pro mě dodnes jistotou, přístavem, kam se vracím ze svých dobrodružství. Takže pro mě je David snílek s hlavou v oblacích a Elis zase stojí pevně nohama na zemi." 

HB: Tvůj sólo projekt je sice nový, ale na hudební scéně se už nějakou dobu pohybuješ, je to tak?
DE: „Asi jako každý teenager, co je dneska muzikantem, jsem se zapletl do různých kapel hlavně z Turnovska. Tenkrát jsem začínal na basu a hrál jsem metloš s kapelou Rubbish. Pak jsem přidal trochu progresivního hraní s Clockwork Ceremony. No a předposlední etapa byla s kapelou Snap Call, která dodnes aktivně hraje a kluci do toho pořád šlapou. Tam jsem přidal k base zpěv a víc se profiloval jako frontman. Takže už asi celkem 18 let se potloukám po pódiích s basou nebo kytarou v ruce.„ 


HB: Co tě vedlo k tomu dát se na sólovou dráhu?
DE: „Po odchodu ze Snap Call jsem cítil, že potřebuju menší pauzu. Mezitím jsem dodělal školu, založil rodinu a přestěhoval se z Prahy zpátky na Turnovsko. Po nějaký době začaly svrbět prsty a pustil jsem se do skládání. Chtěl jsem tvořit muziku bez kompromisů a bez limitů. Jediný limit byl v mojí hlavě. V té chvíli jsem objevil živáky Jake Bugga, Eda Sheerena nebo Bernhofta a zjistil jsem, že se dá dělat show i bez kapely. Tak jsem se seznámil s looperem a vyrážím sólo směrem. Neříkám ale, že v budoucnu se nebudu chtít o kapelu opřít, protože mi někde uvnitř pořád chybí dunivý zvuk kopáku, basy a elektrické kytary. " HB: Právě teď probíhá finálové kolo soutěže Čistý Festival, kde bojuješ o hlasy. Co tě přimělo přihlásit se do soutěže a co si od toho slibuješ?
DE: „Do soutěže jsem se přihlásil hlavně ze zvědavosti, jak moje písnička obstojí v dnešní tuzemské konkurenci. Nějaké songy jsem už vypustil, ale stále cítím, že potřebuju zpětnou vazbu, která mě nějak usměrní. A soutěže typu Čistý festival jsou pro tyhle potřeby perfektní. Písnička se dostane mezi lidi, kteří na to nějak reagují. A že jsem se probojoval do finále a teď bojuju o bednu, tak je to pro mě skvělá zpětná vazba. Jinak od téhle soutěže očekávám, že mě samotného namotivuje pokračovat v tvorbě dál, vypilovat písničky na živé hraní a hlavně před festivalovým publikem, které je jiné oproti tomu v kavárnách a na ulici. Stále to beru tak, že jedna zkušenost vede k druhé, takže pevně věřím, že budu za rok stát rozhodně jinde, než kdybych se do soutěže nepřihlásil.  

HB: Veřejnosti jsi už představil pár singlů, ten první ti produkoval Thom Artway. Jak jste k sobě našli cestu?
DE: „Mám zatím na internetu vydané tři písničky, je to takový žánrový průřez toho, co právě skládám. Trochu country, trochu rocku a taky té modernější produkce. První ze singlů je vlastně love song, který mi pomáhal dotvořit a nahrát Thom. Seznámení s ním je vlastně vtipná historka. V den, kdy jsem si šel na fakultu vyzvednout diplom a završil jsem tak svoji strastiplnou studijní etapu, jsem navštívil Thoma, abych si od něj pořídil jednu kabelovou propojku za pár kaček. Nevěděl jsem předtím, že se jedná přímo o něj a pak když jsem ho uviděl, hned mi docvaklo, že ho musím oslovit. Ten den byl pro mě symbolický a byl to perfektní start další etapy."  

HB: U ostatních písniček už není spolupráce žádná?
DE: „V té době jsem postupně prohluboval znalosti know-how hudební produkce, kdy jsem začal zajímat o nahrávání, mix nebo master. A tak jsem se už na ostatních singlech podílel jen sám, protože mě to neskutečně pohltilo. Při dnešních možnostech dostupné technicky, softwaru nebo digitálních kurzech na dálku je opravdu možné při troše vůle tvořit muziku úplně sám. Tam kde je vůle je i cesta a dneska to platí dvojnásob." 

HB: Tři vydané singly napovídají, že se chystá něco většího jako deska?
DE: „Je to tak. Chystám větší celek, i když to přeci jen trochu déle trvá. Práce na jedné písničce ve formátu, jak jsem popisoval, trvá při mých možnostech minimálně měsíc. Proto chystám desku až na podzim, a to po dvou letech konstantní práce. Do té doby bych ale rád vydal ještě nějaký ten singl s klipem."  

HB: Jak se tvoří muzika, když se člověk může nebo chce spolehnout jen sám na sebe?
DE: „Jako každá mince má dvě strany i tenhle způsob svoje pro i proti. Sice je člověk svým pánem, který nemá odpovědnost za větší celek lidí, nemusí řešit tvůrčí neshody a je pánem svého času. Na druhou stranu je třeba pohltit znalosti spousty jiných nástrojů nebo profesí jako je producent nebo zvukový inženýr. Celý proces je pak ještě o to delší, než se z toho něco vykrystalizuje. Je to ale vzrušující cesta poznání a rozšíření obzorů, takže stále si nemůžu na nic stěžovat, takhle mi to vyhovuje."  HB: Má připravovaná deska už nějaký název nebo formuluje nějakou myšlenku, kterou se snažíš do práce promítnout?
DE: „Název oficiálně ještě nemám rozmyšlený, ale už vím, že se to bude točit kolem myšlenky nebo fráze „kde je vůle, tam je cesta". Kterou mám koneckonců vytetovanou na pravačce v podobě řeckých run, takže je to vlastně i osobní krédo. A to, kdyby někoho alespoň inspirovalo, tak celá ta práce splnila svůj účel."  

HB: Chystá se před deskou vydání ještě něčeho dalšího nebo si všechno schováváš až na podzim?
DE: „Už jsem avizoval, že chci vydat minimálně jeden další singl. K tomu už máme natočený klip ve spolupráci se sportovním týmem Natálie Nejedlové a.k.a. Natanashi, liberecké reprezentantce ve skocích na lyžích za dorost. Je to talentovaná mladá holka, která si usilovně jde za svým cílem. Natka je už teď velký talent a neustále se snaží být každý den lepší než ten předchozí. Mě to inspirovalo k motivačnímu songu, který bude paradoxně v létě už za pár týdnů vypuštěn do éteru. Tak snad někoho osvěží."
Foto: archiv interpreta
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry
01.07.

Překvapivé spojení krásy a metalu v podání Evy Burešové a Dymytry

Leč by některé z nás tahle kombinace nikdy nenapadla, tak se tak stalo. Eva Burešová vydala nový singl s názvem...


Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip
01.07.

Sladbu Martiny Pártlové Si to udělám sama doprovází vtipný klip

Energická, roztančená, chytlavá, vtipná. Taková je nová písnička Si to udělám sama, kterou natočila zpěvačka...


Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem
30.06.

Štěpánovický koncert nabídl tři formace s hardrockovým finišem

Malebná obec u Klatov s názvem Štěpánovice pohostila v pátek 24.6.2022 na soukromě laděné akci hned...


Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy
30.06.

Only the Poets zavítají v srpnu do Prahy

Only the Poets, britská poprocková kapela, jež vznikla v roce 2017, se do podvědomí fanoušků dostala zejména díky...


Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album
30.06.

Singl Sins je jen začátek, Support Lesbiens slibují nové album

Kapela Support Lesbiens vydává po téměř dvou letech novinku Sins, která je zároveň předzvěstí zbrusu nového...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lidová Redlová
01.06.

Lidová Redlová

» Redlová Lucie

Dvě desetiletí se písničkářka Lucie Redlová bránila naplno navázat na...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru