Želva vychází po 45 letech – na vinylu

Zítra, tedy 22. března, vtrhne na pulty hudebních obchodů Želva. Jedná se o slavné album slavného Olympicu, které vychází přesně po 45 letech. A vzhledem k rostoucímu zájmu o LP desky bude na vinylu a ještě v originální podobě.
V roce 1967 patřil Olympic, společně s Matadors, k nejúspěšnějším hudebním skupinám v Československu. Po několika singlech a hlavně hitu Dej mi více lásky začala kapela připravovat album Želva, které vyšlo v roce 1968. O texty se postaral Pavel Chrastina (s výjimkou Čechovy písně Nebezpečná postava), hudbu až na Kleinovu Vzpomínku plíživou složil kapelník Petr Janda.

Původní obal navrhl bubeník Olympiku a výtvarník v jedné osobě Jan Antonín Pacák. Z neznámého důvodu byl zvolen velmi nízký náklad a poté se používal tzv. univerzální obal, kde byl pouze dotištěn název alba a interpret. Grafické podklady k obalu se nedochovaly. Ani originální archivní kus neposkytoval dostatečně kvalitní zdroj, protože tiskařské možnosti byly v roce 1968 na výrazně nižší úrovni než dnes. Nabízely se tak dvě možnosti. Buď použít Pacákovu přední kreslenou stranu a zadní vytvořit zcela novou, nebo zachovat obě strany původní, ovšem za cenu zhoršené kvality. Nakonec zvítězilo pietní zachování originálu.

Podobná situace nastala i u zvukových záznamů. Původní záměr pro toto vydání byl takový, že se z originálních pásů vyrobí zcela nový master pro vinyl. Bohužel se ukázalo, že nejsou k dispozici zdrojové stereofonní verze albových pásů, pouze přepsaná kopie z roku 1990. Dostupná byla jen původní monofonní varianta, tu ovšem nebylo možné použít. Jako výchozí materiál tedy posloužil remaster z roku 2004, který prošel drobnou analogovou úpravou.

Skladby na LP Želva:

01 - Želva
02 - Vzpomínka plíživá
03 - Línej skaut
04 - Dám zejtra zas flám
05 - Modravé mámení
06 - Nikdo neotvírá
07 - Nebezpečná postava
08 - Snad jsem to zavinil já
09 - Dědečkův duch
10 - Jen Bůh ví
11 - Telefon
12 - Psychiatrický prášek

Foto: Obal Supraphon, Olympic BestIA

GALERIE

Související obsah:

» Votvírák popáté   (Joe Stramr, 01. 05. 2012)
» Český slavík 2012: Karel Gott poražen!   (David Malý, 25. 11. 2012)
» Koncertní Ježíšek v České televizi přinese Žbirku, Olympic a další   (Petr Škrabánek, 30. 11. 2012)
» Pražský výběr vyučoval v Brně   (Marek Odehnal, 22. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Rapper A$AP Rocky míří do Prahy
02.06.

Rapper A$AP Rocky míří do Prahy

Americký superstar, který stojí za hity jako „Praise The Lord", „Babushka Boi" nebo „HIGHJACK", vystoupí v neděli...


Emoce pod proudem napětí – Culture Wars míří do Prahy
02.06.

Emoce pod proudem napětí – Culture Wars míří do Prahy

Americká alternativně-rocková kapela Culture Wars vystoupí 19. července v pražském klubu Bike Jesus, kde fanouškům...


Beth Hart: „Budu tam, uvnitř tebe…!“
02.06.

Beth Hart: „Budu tam, uvnitř tebe…!“

Sál pražského Kongresového centra se 28. května velmi rychle zaplnil. Však také koncert měl svoje...


Po stovkách písniček připravil Bombarďák na Den dětí pohádku
01.06.

Po stovkách písniček připravil Bombarďák na Den dětí pohádku

Hudební skupina  Bombarďák se zapsala u dětí a jejich rodičů řadou skvělých alb. Nyní přichází s novou autorskou...


Blue October v Praze oslavili dvacet let alba Foiled
01.06.

Blue October v Praze oslavili dvacet let alba Foiled

Blue October se 26. 5. 2026 vrátili do Lucerna Music Baru, aby v rámci svého evropského turné oslavili...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #31: Festivaly 2026
24.05.

Tři Deci #31: Festivaly 2026

V dnešní epizodě se začneme pomaličku připravovat na nadcházející festivalovou...