vypsaná fiXa si žije Absolutní sen a chystá oslavy narozenin

Absolutní sen patří mezi nejstarší písničky vypsané fiXy. Na obrazové ztvárnění čekala bezmála třicet let. Úplně první kapelní auto ve videoklipu Absolutní sen proveze diváka ve třech minutách historií a všemi změnami, kterými si pardubická skupina za tři desítky let nikdy nepřerušené existence prošla. Toto výročí oslaví rovnou na třikrát.   

„Doma jsem po mnoha letech otevřel krabici s nejstaršíma fotkama naší kapely v úplně původní sestavě. Byla tam i fotografie polskýho fiata mýho dědy, kterým jsme na konci devadesátých let jezdili do klubů. Společně s výtvarnicí Kvídou jsme vymysleli scénář animovanýho klipu, kde projíždíme San Piegem (rozuměj Pardubicemi), což je hlavní město našich písní, a potkáváme různý odkazy a postavy z textů. Ve druhé polovině klipu pak divák chronologicky sleduje personální změny a důvody těch změn," vysvětluje frontman Vypsané fiXy, zpívající kytarista Márdi. Klip připomene i méně známý moment, že Fixa měla jeden čas v sestavě také zpěvačku!  Osudem písně Absolutní sen bylo dlouhé čekání. Kdyby ale tenkrát v roce 1996 nebyla napsána, Vypsaná fiXa by možná ani nebyla. Takhle Márdi vzpomíná na dobu po jejím složení: "Poprvé jsem měl pocit, že to je něco víc než jenom pařba a legrace. Nyní po dlouhých letech přichází její čas, vrací se z vyhnanství, stává se naším narozeninovým singlem, je na ni klip a míří na všechny streamingové služby, o kterých v době jejího vzniku nikdo neměl ani ponětí. Je to cestovatel z devadesátých let, který přiletěl strojem času do naší doby. Když Absolutní sen poslouchám, vidím nejstarší verzi klubu Žlutý pes v Pardubicích a v něm sebe, svý spoluhráče z kapely a naše tehdejší kámoše. Vidím všechny tyhle lidi, jak v tom klubu paříme a náš svět voní čerstvou svobodou. Ta vůně je silná, všeobjímající a absolutní."      

„Vypsaná fiXa byla před třiceti lety kapela s jedinou ambicí – společně si v létě zapařit a při tom něco nahrát. Všichni jsme působili v jiných skupinách, který ambice měly, a FiXa byla naopak pomyslnou dovolenou od ambic. Nakonec to ale tahle parta s prapodivným názvem a s počátečními miniaturními technickými dovednostmi na rozdíl od jiných kapel z našeho města přežila," dodává Márdi.   

Oslavy třicátin mají tři důležité pilíře   

Začnou 13. června originálním vystoupením na Rock for People. Na tomto kultovním festivalu Vypsaná fiXa hraje každé léto a pokaždé vymyslí něco exkluzivního a jedinečného. Letos budou při jejím vystoupení přítomní gratulanti z nejbližších: Petr FialaMňágy & Žďorp, Xavier Baumaxa, členové Znouzectnosti, Supice ze Tří sester, ředitel festivalu Michal Thomes a Jirka Hrdina, který na kapelu chodí jako divák. Tentokrát Márdimu slíbil, že přijde za skupinou i na pódium.   

Pomyslná hlavní narozeninová oslava proběhne 21. srpna v Praze na Střeleckém ostrově, tedy přesně 30 let a jeden den poté, kdy FiXa vydala první demo No Burp! Na "Střeláku" soubor odehraje po všech stránkách výjimečný koncert daný už jen samotným místem jeho konání – z jedné strany Karlův most, z druhé Národní divadlo. Kde jinde uspořádat ojedinělý výroční koncert, který se kapela rozhodla udělat po svém, aniž by se podřizovala zajetým pořádkům? Součástí odpoledne a večera v areálu Střeleckého ostrova bude také výstava unikátních fotografií mapujících celou historii skupiny.  Kamarádské XXX Tour pak na podzim zamíří do českých a moravských měst a ani na něm nebudou chybět různí hosté jako Wohnout, Znouzectnost, Tři sestry, Xavier Baumaxa a další. Finále kapelu čeká 16. prosince v pražském Paláci Lucerna.   

Třicítka si oslavu zaslouží, zvláště když Vypsanou fiXu, která má ve svém středu jednoho z nejosobitějších domácích textařů, zastihla v životní formě. Jak se zpívá v jedné z písniček FiXy, hrdinové nekecaj a jdou do tmy. A trvá to už neuvěřitelných 30 let! Snad nejlépe to vystihl Márdi sám: „Teď se těším, že to na Střeláku zvládneme, pak pojedeme domů, dám si na benzínce drink a budu v dodávce nadšenej a spokojenej, že to bylo dobrý. Ten moment, kdy cejtíš, že to fakt bylo dobrý, je ale neuvěřitelně krátkej proti tomu, jak dlouho se snažíš, aby proběhl. Takže je fajn vyrejt si to do paměti a pokračovat dál."
Foto: Michaela Fousková, archiv
GALERIE

Související obsah:

» Vypsaná fixa přináší další tucet kusů radosti   (Karel Souček, 29. 03. 2023)
» Krásný smutný den Vypsané fixy je tady!   (Ondra Kocáb, 05. 04. 2014)
» Vypsaná fiXa se na "Tady to někde je" vrací do undergroundových let   (Ondra Kocáb, 04. 03. 2017)
» Vypsaná fiXa spolu s dětmi z Montessori zhudebnila Malého prince   (Ondra Kocáb, 17. 01. 2016)
» Vypsaná fiXa pojmenovala svoji novinku velice trefně   (Karel Souček, 12. 11. 2019)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru