Vychází posmrtné Stypkovo album Dýchej. David v něm zpívá o naději.

Život písničkáře Davida Stypky se završil nespravedlivě brzy, zemřel 10. ledna 2021 ve věku 41 let. Jeho hudební cestu završuje album Dýchej, které vyšlo 3. září 2021 u vydavatelství SinglTon. Charismatický písničkář ze severu Moravy připravil jedenáct autorských písní, z nichž čiší naděje a chuť do života. Dokončili ho zpěvákovi spoluhráči a přátelé ze skupiny Bandjeez s producentem Martinem Ledvinou.

Tvorba Davida Stypky se v posledních letech stala naprostým zjevením české hudební scény. Za své druhé album neboj., které vydal se skupinou Bandjeez v roce 2017, obdržel Cenu Anděl v kategorii Sólový interpret roku. Především si však zcela přesvědčivým a nezpochybnitelným způsobem získal přízeň a respekt posluchačů, odborné kritiky i kolegů z branže.

Nové album Dýchej vznikalo tři roky. Stypka na něm začal pracovat již v roce 2018 a nepřestal ani poté, když v létě roku 2019 onemocněl. Naopak, některé skladby poté přepsal, aby více odrážely jeho aktuální životní rozpoložení.

Jestliže předchozí deska neboj. byla o všemožných formách strachu, tak Dýchej je především o naději," říkají členové jeho skupiny Bandjeez - Matěj Drabina, Pavel Sotoniak a Maro Zeman. Právě oni spolu s producentem Martinem Ledvinou citlivě uchopili jím rozpracované písně a dokončili je tak, aby zůstala zachována jejich autentická atmosféra.Pozitivnější vyznění nahrávky potvrzuje první singl Farmářům, který byl v srpnu uveden do rádiového éteru. Stypka se v odlehčené milostné písni znovu představuje jako nezaměnitelný autor a interpret s mimořádnou dávkou talentu, citu a vkusu. Po naléhavých vztahových výpovědích Dobré ráno, milá s hostující Ewou Farnou nebo jímavé baladě Jericho z předešlé řadovky zde zpívá o lásce s nadhledem a nenucenou samozřejmostí.

„David byl nový archetyp umělce, samorost a originál, jeden z největších svojí generace. Když mi hrál a zpíval svoje nápady, věděl jsem, že je to úplně nové, čerstvé a objevné, ale pocitově jako bych ty písně dávno znal." říká producent Martin Ledvina a upozorňuje na to, že Stypkovy texty mají mnoho významových rovin. 

Za zvláštní pozornost stojí obal novinky. Grafický návrh zpracovali hudebníkovi přátelé – ostravští výtvarníci Jan Kulich a Georgi Stojkov. „Odrazili jsme se od poslechu alba Dýchej. Je to základní a nezbytná životní funkce ohraničená hvězdičkou jako dnem narození a křížkem jako dnem odchodu. To, co je mezi tím, je jeden samotný život, který v případě našeho loga spojuje úsměv. Myslím, že se nám podařilo vytvořit symbol života. Uvnitř navíc fanoušci najdou zadýchaná skla na fotkách všech hudebníků," vysvětlují tvůrci. O fotografie se postarali Tanasis Andoniadis, Darina Kubíková a Radek Drbohlav.

„Davidovy písničky zobrazují život a svět kolem nás tak přesvědčivě a emotivně, že je téměř jisté, že stopa, kterou zanechají, je nesmazatelná.  Je zázrak, že i v dnešní době se najdou originální tvůrci, kteří drží svůj pomyslný palec na tepu doby. Nové album Dýchej to jenom potvrzuje," shrnuje Martin Červinka, kreativní ředitel vydavatelství SinglTon a Stypkův objevitel.
GALERIE

Související obsah:

» Tak jak, Davide Stypko? Je láska, nebo není?   (Karel Souček, 02. 08. 2017)
» David Stypka a Debbi společně zakončili úspěšný rok 2018   (Karel Souček, 12. 12. 2018)
» David Stypka píše o tom, co prožívá a řeší   (Karel Souček, 24. 05. 2017)
» Naléhavost Stypkových písní nesklouzává k patosu či kýči   (Karel Souček, 02. 06. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
The Dead South v Praze potvrdili, že bluegrass je pro všechny
04.12.

The Dead South v Praze potvrdili, že bluegrass je pro všechny

Koncert okamžitě vyprodaný, odložený, přidaný druhý, vyprodaný, odložený, dva koncerty spojené v jeden, přesunutý,...


Nové album zpěvačky LP představuje sladké uvolnění po době temna
04.12.

Nové album zpěvačky LP představuje sladké uvolnění po době temna

Patnáct písniček obsahuje nové, v pořadí šesté album americké zpěvačky a skladatelky LP s názvem...


Australští The Rumjacks cestovali Českem
03.12.

Australští The Rumjacks cestovali Českem

Podzimní evropské turné australské celtic-punkové party The Rumjacks se odehrávalo v době, kdy agentury...


Zpěvačka Giudi láká diváky svého klipu do lesa magie
03.12.

Zpěvačka Giudi láká diváky svého klipu do lesa magie

Česká zpěvačka Giudi, které není cizí současná elektronická hudba ani nádech spirituality, natočila nový...


První interprety odhaluje i západočeský festival Basinfirefest
03.12.

První interprety odhaluje i západočeský festival Basinfirefest

Organizátoři festivalu Basinfirefest připravovali na rok 2020 velký comeback se zástupem jak moderních metalových kapel...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Poesis Beat
02.12.

Poesis Beat

» Pospíšil Luboš

Písničkář Luboš Pospíšil, který loni oslavil sedmdesátku LP reedicí kultovky...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru