Vychází posmrtné Stypkovo album Dýchej. David v něm zpívá o naději.

Život písničkáře Davida Stypky se završil nespravedlivě brzy, zemřel 10. ledna 2021 ve věku 41 let. Jeho hudební cestu završuje album Dýchej, které vyšlo 3. září 2021 u vydavatelství SinglTon. Charismatický písničkář ze severu Moravy připravil jedenáct autorských písní, z nichž čiší naděje a chuť do života. Dokončili ho zpěvákovi spoluhráči a přátelé ze skupiny Bandjeez s producentem Martinem Ledvinou.

Tvorba Davida Stypky se v posledních letech stala naprostým zjevením české hudební scény. Za své druhé album neboj., které vydal se skupinou Bandjeez v roce 2017, obdržel Cenu Anděl v kategorii Sólový interpret roku. Především si však zcela přesvědčivým a nezpochybnitelným způsobem získal přízeň a respekt posluchačů, odborné kritiky i kolegů z branže.

Nové album Dýchej vznikalo tři roky. Stypka na něm začal pracovat již v roce 2018 a nepřestal ani poté, když v létě roku 2019 onemocněl. Naopak, některé skladby poté přepsal, aby více odrážely jeho aktuální životní rozpoložení.

Jestliže předchozí deska neboj. byla o všemožných formách strachu, tak Dýchej je především o naději," říkají členové jeho skupiny Bandjeez - Matěj Drabina, Pavel Sotoniak a Maro Zeman. Právě oni spolu s producentem Martinem Ledvinou citlivě uchopili jím rozpracované písně a dokončili je tak, aby zůstala zachována jejich autentická atmosféra.Pozitivnější vyznění nahrávky potvrzuje první singl Farmářům, který byl v srpnu uveden do rádiového éteru. Stypka se v odlehčené milostné písni znovu představuje jako nezaměnitelný autor a interpret s mimořádnou dávkou talentu, citu a vkusu. Po naléhavých vztahových výpovědích Dobré ráno, milá s hostující Ewou Farnou nebo jímavé baladě Jericho z předešlé řadovky zde zpívá o lásce s nadhledem a nenucenou samozřejmostí.

„David byl nový archetyp umělce, samorost a originál, jeden z největších svojí generace. Když mi hrál a zpíval svoje nápady, věděl jsem, že je to úplně nové, čerstvé a objevné, ale pocitově jako bych ty písně dávno znal." říká producent Martin Ledvina a upozorňuje na to, že Stypkovy texty mají mnoho významových rovin. 

Za zvláštní pozornost stojí obal novinky. Grafický návrh zpracovali hudebníkovi přátelé – ostravští výtvarníci Jan Kulich a Georgi Stojkov. „Odrazili jsme se od poslechu alba Dýchej. Je to základní a nezbytná životní funkce ohraničená hvězdičkou jako dnem narození a křížkem jako dnem odchodu. To, co je mezi tím, je jeden samotný život, který v případě našeho loga spojuje úsměv. Myslím, že se nám podařilo vytvořit symbol života. Uvnitř navíc fanoušci najdou zadýchaná skla na fotkách všech hudebníků," vysvětlují tvůrci. O fotografie se postarali Tanasis Andoniadis, Darina Kubíková a Radek Drbohlav.

„Davidovy písničky zobrazují život a svět kolem nás tak přesvědčivě a emotivně, že je téměř jisté, že stopa, kterou zanechají, je nesmazatelná.  Je zázrak, že i v dnešní době se najdou originální tvůrci, kteří drží svůj pomyslný palec na tepu doby. Nové album Dýchej to jenom potvrzuje," shrnuje Martin Červinka, kreativní ředitel vydavatelství SinglTon a Stypkův objevitel.
GALERIE

Související obsah:

» Tak jak, Davide Stypko? Je láska, nebo není?   (Karel Souček, 02. 08. 2017)
» David Stypka a Debbi společně zakončili úspěšný rok 2018   (Karel Souček, 12. 12. 2018)
» David Stypka píše o tom, co prožívá a řeší   (Karel Souček, 24. 05. 2017)
» Naléhavost Stypkových písní nesklouzává k patosu či kýči   (Karel Souček, 02. 06. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert
24.09.

Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert

Kulturní centrum Labuť Říčany 15. října otevře své pomyslné brány pro všechny fanoušky, kteří si rozhodně...


Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu
24.09.

Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu

Múza je název debutového alba osobité zpěvačky Lary Morr (Veroniky Morávkové). Křest proběhne 5. října...


Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz
24.09.

Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz

Dnes, tedy 24. září 2021, vychází u nezávislého českého hudebního vydavatelství Animal Music nové...


Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně
24.09.

Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně

V pražském Lucerna Music Bar se 5. října uskuteční netrpělivě očekávaný koncert, který má naplánovaný začátek...


Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí
23.09.

Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí

Park Psychiatrické nemocnice Bohnice patřil festivalu Mezi ploty tradičně poslední květnový víkend. Letos se však...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru