Venues: Máme rádi videoklipy s příběhem

Německá pětice Venues si loni v létě poprvé našla cestu do České republiky, aby zahráli na omezené verzi festivalu Rock for People s podtitulem Hope. Post-hardcorová pětice sbírá ocenění kudy chodí a chystá se pořádně zčeřit hladinu nejen klubové scény. Krátce před vydáním jejich druhé desky „Solace” jsem si příjemně popovídal s oběma vokalisty Robinem Baumanem a Lelou Gruber. Řeč byla o jejich nové desce „Solace”, o významu videoklipů, festivalech i o tom, jak Venues ke zpěvačce přišli. Zrovna se před koncertem osvěžovali pivem a to bylo ideální téma na zahájení rozhovoru.

 
Hudební Knihovna: Ahoj. Díky za váš čas. Jak vám chutná české pivo?
Lela Gruber: Chutná mi, máte dobré pivo.
Robin Bauman: Jo, tohle je lepší než německé pivo.
 
HK: Vždy, když mluvím s přáteli z Německa, debatě o pivu se nikdy nevyhneme. Nikdy jsme se ale nedopracovali k závěru, čí pivo je lepší.
Robin: Vaše pivo mám radši, protože se lépe pije. Není tak silné. Ideální pro takto horké dny.
 
HK: Souhlasím. Ale kvůli pivu tu primárně nejsme. Chtěl bych vás přivítat na Rock for People. Určitě jste rádi, že po dlouhé pauze budete zase na stagi. Jak se cítíte a co to pro vás znamená zase hrát v zahraničí na velkém festivalu?
Robin: Je to rozhodně super, že jsme zase na normálním živém festivalu po tolika měsících bez koncertů. Už jsme hráli asi čtyři koncerty, ale byly tam ještě velká omezení. Na tom největším festivalu jsme hráli asi pro 500 lidí, takže tohle bude určitě ten největší zatím.
 
HK: Vy jste také dělali nějaký živý koncertní stream, je to tak?
Robin: Ano. První akce, kde jsme hráli někdy v červnu nebo červenci byly streamované festivaly a pochopitelně bez diváků. Pak jsme měli dva koncerty, jeden na normálním festivalu na jihu Německa. Tohle je konečně normální festival.

HK: Tak doufejme, že to takto zůstane a už se budou věci vracet k normálu.
Robin: Rozhodně.
 
HK: Asi za dva týdny nás i vás čeká vydání nové desky „Solace”. Už jste vydali pět singlů z této desky, můžete mi o vzniku desky něco říct? Jak probíhalo nahrávání a kolik skladeb se na desku vešlo?
Lela: Určitě. Začali jsme nahrávání během prvního lockdownu v Německu. Jen single „Uncaged Birds” jsme měli nahraný už rok, to jsme byli ve studiu už v roce 2019 jen kvůli tomuto singlu. Chtěli jsme vyzkoušet, jak nám to bude fungovat spolu s Valentinem (kytarista, pozn. red.). Fungovalo to skvěle a o půl roku později jsme začali psát nové věci pro novou desku. Bylo to složité, protože jsme se nemohli potkávat osobně a zkoušet se sladit. Takže každý nahrával samostatně doma a posílal své nahrávky dalším. Potom jsme museli odložit pobyt v nahrávacím studiu, do kterého jsme mohli až v srpnu 2020 a konečně desku nahrát. Bude na ní celkem deset skladeb.

 
HK: Máš mezi těmi pěti singly nějaký oblíbený? Jsou to přeci jen tvé první skladby s Venues, je to tak? První byla „Rite of Passage”?
Lela: Přesně tak.
 
HK: Robine, zajímá mě tvůj názor jako frontmana kapely, jak Lela do Venues. Přeci jen, předchozí zpěvačka Chrisi (Chrisi 'Nyves' Krithinidou, odchod z kapely v roce 2019, pozn. red.) má značně odlišný hlas. Jak moc to změnilo tvář a projev kapely?
Robin: Když jsem do kapely sháněl druhý vokál, díval jsem se i po zpěvácích, netrval jsem tedy znovu na zpěvačce. Měli jsme pár konkurzů, několik lidí jsme měli v hledáčku, ale nakonec jsme našli Lelu, kterou náš kytarista Constantine viděl na pódiu se Steel Panther.
 
HK: Ano, ten příběh znám. Zajímavá shora okolností, vzhledem k výrazným žánrovým rozdílům obou kapel.
Robin: Určitě, je to docela vtipný příběh. Pozvali jsme Lelu na zkoušku, ale stále jsme hledali i další kandidáty. Po zkoušce s Lelou jsme se všichni shodli, že už nikoho hledat nemusíme. Lela je profesionál, ví co dělá a na tom se nic nezměnilo.
 
HK: Určitě se zdá, že to funguje. U zpěvaček ještě zůstaneme. Ženy v metalu a rocku dávno našli své místo a poslední dobou se zdá, že si toho všímají i promotéři. Jen tady na Rock for People Hope jsou kromě vás zpěvačky v Halflives, Ikan Hyu, Skynd nebo baskytaristka v Maneskin. Myslíte si, že je to spíše jen krátkodobý trend nebo se to stane standardem?
Lela: Myslím si, že jsme určitě na dobré cestě, abychom získali příjemný mix jako standard. Určitě se na to nesmí tlačit jako nutnost. Zkrátka pokud je ta kapela dobrá, tak by měla mít možnost hrát na dobrých akcích bez ohledu na to, jaké pohlaví jsou v kapele zastoupeny.

 
HK: Rozhodně. Pojďme zpátky k vaší muzice. Ke všem vaším singlům jste nahráli i videoklipy. Téma všech z nich se točí kolem nemrtvých. Má to nějaký skrytý význam a nebo jste jen fanoušky hororů a podobného nadpřirozena?
Robin: To úplně ne. Není tam ani žádná spojitost mezi klipy a texty. Chtěli jsme udělat videoklipy, které budou trochu bizardní, protože mě nebaví jednoduché klipy, kde jsou prostě jen záběry na kapelu, jak hraje. Takových klipů v tomto žánru je velká spousta. Rád se na videoklipy dívám a líbí se mi, když je tam nějaký příběh. Tak jsme chtěli udělat něco s příběhem a aby to bylo co nejvíce výstřední. S nápadem těchto zombie love stories přišel náš kamarád Marius, který všechny klipy natočil. Nápad se nám líbil, natáčení byla velká zábava a vznikl z toho tento petidílný příběh.
 
HK: Máš pravdu, že videoklipů ve starých továrnách, na pódiu a podobně je hodně. Často nejsou špatné, ale klip s příběhem je určitě zajímavější. Jak si na videoklipech zakládáte ve Venues? Samozřejmě nebude videoklip pro každou skladbu, ale klipy určitě nabízí další pohled na kapelu i daný song a jsou výborným nástrojem pro propagaci. Jak jsou pro vás důležité?
Robin: Obecně bych řekl, že si na videoklipech dáváme dost záležet. Pro skladby z předchozí desky „Aspire” jsme natočily videoklipy, které měly přímou souvislost s významem skladby a jejími texty. V případě „Solace” to tak není. Videoklipy jsou určitě důležité, zvlášť v posledních letech. Jak jsi zmínil, je to nástroj jak o sobě dát více vědět, nejen díky své muzice. Třeba si právě fanoušci hororů najdou naše nové klipy a stanou se z nich fanoušci Venues. Videoklipy jsou určitě důležitým elementem každé kapely.
 
HK: Jste pod křídli Arising Empire, díky kterým jste poměrně v dobré společnosti kapel jako Imminence, Landmvrks nebo While She Sleeps. Spřádáte nějaké plány na společné turné s některou z kapel u Arising Empire?
Robin: Myslím si, že Arising Empire jsou pro nás aktuálně tím nejlepším labelem. Chtěli bychom vyrazit na turné vlastně s kýmkoliv ze seznamu jejich kapel, takže budeme doufat, že se nějaké turné brzy poskládá a my budeme součástí.

 
HK: Možná právě po vydání desky „Solace”. Máte nějaké místo nebo festival, kam byste se chtěli brzy podívat?
Lela: Určitě bychom chtěli hodně hrát v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Následně pak udělat regulérní dlouhé turné po celé Evropě.
Robin: Aktuálně pracujeme na support turné na konci roku, které se doufám odehraje a pak plánujeme další dlouhé turné na rok 2022

HK: Určitě bude fajn vás vidět na nějakém dalším letním festivalu, až se věci dají do pořádku. Multižánrové festivaly jako Rock for People vám mohou pomoct rozšířit základnu vašich fanoušků…
Robin: Určitě. Myslím si, že takovéto festivaly jsou pro nás ideální, protože hrajeme takový mix moderního metalu, post-hardcoru, metalcoru a rocku. Tady můžeme mířit na širší publikum a snad i oslovit více lidí.
 
HK: Souhlasím. Myslím, že vaše hudba je dobře rozpoznatelná a příjemně se poslouchá, tak si k vám fanoušci snad brzy najdou cestu. Když mluvíme o festivalech, máte nějaké vysněné místo, kde byste si chtěli zahrát?
Lela: Asi nemám jen jeden velký festival, kde bych si chtěla zahrát. Chtěla bych se postupně dostat na všechna ta velká pódia, jak v Evropě, tak například i v zámoří.
Robin: Pro mě osobně je to Rock am Ring a Rock im Park. Byl jsem tam jako teenager a tyto festivaly mám velmi rád.
 
HK: Tak přeji ať se vám vaše přání brzy splní. Chtěli byste na závěr něco vzkázat vašim stávajícím fanouškům? Co mohou od koncertu Venues očekávat?
Lela: Určitě velkou párty (smích). Jsme vždy velice natěšení na každý koncert. Budeme na pódiu pobíhat jako šílení a snad se vám náš metalový a rockový mix bude líbit.
 
HK: Děkuji za rozhovor, ať se daří.
Lela & Robin: Díky moc.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo
28.03.

Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo

Do Česka míří americká zpěvačka Teresa Suárez Cosío, lépe známá pod uměleckým jménem Teri Gender Bender,...


Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě
28.03.

Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě

21. června se k nám po čtyřech letech vrátí americká post-hardcorová skupina Touché Amoré. Živě zaduní...


Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim
28.03.

Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim

Rozený rockový bavič, hudební producent, multiinstrumentalista, hvězda YouTube. Tak by se dal popsat Leo Moracchioli, norský...


Rock for People uspořádá warm up party s Less Than Jake
28.03.

Rock for People uspořádá warm up party s Less Than Jake

Stejně jako loni, i letos čekají návštěvníky festivalu Rock for People čtyři plnohodnotné festivalové...


„Vzpomínáme spíš na ty drobné, tiché radosti, ke slavení toho teď moc nebylo,“ říká kapela Mrakoplaš k novému albu Tichá radost.
27.03.

„Vzpomínáme spíš na ty drobné, tiché radosti, ke slavení toho teď moc nebylo,“ říká kapela Mrakoplaš k novému albu Tichá radost.

Novým albem Tichá radost vstupuje hudební skupina Mrakoplaš do druhého čtvrtstoletí svého působení. V jedenácti...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kusy radosti
27.03.

Kusy radosti

» Vypsaná Fixa

Kusy radosti je nové, v pořadí desáté album skupiny Vypsaná fiXa,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru