„Teď to začne mít spád, teď se to rozjede,“ věří písničkář Tomáš Boček.

Tomáš Boček je charismatickým muzikantem s výrazným hlasem. Právě nyní přichází se svojí prvotinou – singlem You Are, který vychází na labelu Tranzistor. Tomáš je dalším objevem generace mladých písničkářů, kteří vyrůstali s kytarou v ruce na chodnících tuzemských i zahraničních měst. Za sebou má hraní ve více než třiceti evropských městech, jeho hudebním domovem je ulice, kde se pomocí svých textů nejlépe konfrontuje s posluchači. Nejen o tom si Hudební knihovna s Tomášem Bočkem povídala.

Hudební knihovna: Hudbě se věnujete jako busker. Představte nám tuto formu umění.
Tomáš Boček:
„Busking je jakákoliv hudební produkce na ulici. Je to vlastně forma umění za nějaké dobrovolné odměny kolemjdoucích."
HK: Jak jste se k této formě dostal?
TB:
„Úplně jednoduše, přes kamarády. Poznal jsem pár buskerů, umělců. Jedni žijou v Londýně, jeden kamarád tady v Česku. Ti mě k tomu vlastně spontánně přivedli. Teď se tím dokážu i uživit a baví mě to. Takto funguju už asi přes rok."

Při buskingu nikomu nic nevnucuji

HK: Jak vnímáte reakce kolemjdoucích, když vlastně vystupujete na ulici? Vnímáte rozdíly mezi Českem a zahraničím? Kde se Vám vystupuje nejlíp?
TB:
„Určitě, v každé zemi, v každém městě je to svým způsobem jiné a většinou je to moc fajn. Je na tom fajn, že ti lidi, kteří se chtějí zastavit, tak se zastaví a baví je to. Ti, které to nabaví,  jdou dál, mohou se svobodně rozhodnout, nikdo jim nic nevnucuje. Z hlediska atmosféry mám rád například Švýcarsko, kde občas zahraju. Skvělé jsou skandinávské země. Česko je taky hrozně fajn, akorát se teď v Praze už moc nedá hrát, kvůli vyhlášce jsou zde možnosti velmi omezené a nové regulace pro mě znamenají, že zde prakticky vystupovat nemůžu. Za zmínku stojí také Brno, to mám ještě moc rád."HK: Necítíte tam napětí mezi svobodou a existencí? Jestli budete mít na živobytí nebo ne?
TB:
„Určitě to nechci dělat do konce života, ale zatím je to příjemné, baví mě to. Jsem nastavený tak, že často ani nevím, kde budu hrát příští den. Moc to neřeším a zatím to vychází."
HK: Do jaké míry odráží Vaše tvorba Vaše momentální rozpoložení?
TB:
„Umělecká tvorba je to pro mě hodně zásadní. Jsem člověk, který hodně přemýšlí ... a nejsem za to moc rád (smích). Takhle to nějakým způsobem filtruju ven a pomáhá mi to. Moc mi záleží také na tvorbě textů, aby to vše dávalo  smysl, přinejmenším pro mě samotného."

HK: Kdy máte pocit, že je hotovo, skladba je na světě?
TB:
„Někdy se vracím k rozdělaným skladbám, ale ty nejlepší kousky vznikají tak, že si sednu a napíšu je za velmi krátkou dobu, třeba v řádu hodin, někdy i minut. Je to většinou takové cinknutí, tomu moc nejde poručit. Někdo to tak možná má, že si večer sedne a jde skládat. To já bohužel nedokážu. Někdy jdu ven na pivo, abych se třeba dostal do tvůrčí nálady s tím, že po příchodu domů budu skládat. Pak ale přijdu domů a usnu…(smích)"

HK: Jak jste se dostal ke spolupráci s Tranzistorem a co si od toho slibujete?
TB: 
„K Tranzistoru jsem se dostal přes mého producenta, Borise Carloffa, který se zná s Davidem Landštofem. Chtěli jsme nějaké malé vydavatelství, víceméně kvůli distribuci a částečné propagaci. Já jsem ani nechtěl podepisovat nějaký větší label, na to je ještě čas, navíc v Česku bych o tom ani nepřemýšlel. Samozřejmě bych rád celý ten hudební projekt konstruktivně rozvíjel a momentálně se pro to snažím dělat maximum. Pod Tranzistorem mám dále naplánovaný singl a EP, buď na podzim tohoto roku, nebo ze začátku roku příštího, spolupráce je mi zatím sympatická, zejména kvůli Davidovi, je to skvělý a optimistický člověk, dodává mi hodně energie a motivace, navíc je skvělý hudebník a začal mě v kapele doprovázet na bicí. "


Chtěl bych jenom zpívat

HK: Jak byste svou tvorbu charakterizoval?
TB:
„ I když jsou mi škatulky všeobecně proti srsti, tak bych řekl, že se to blíží k soulu, alespoň melodicky. Nejsem vlastně ani moc dobrý hudebník, dělám to nějak tak od ruky, a snad i od srdce. Do budoucna už ani nechci tolik hrát na kytaru a přenechat ji v kapele schopnějším muzikantům, já bych chtěl jenom zpívat."
HK: Co teď aktuálně připravujete?
TB:
„Teď vyšel můj singl, takže mám v plánu vydat ještě před létem další písničku, nesjpíš v live verzi, potom další singl s klipem snad na podzim, a se zmíněným EPčkem uvidíme, jak se všechno stihne a jak se to bude vyvíjet. To je teď takový rámcový plán na nejbližší období, plus budeme samozřejmě hrát s kapelou co nejvíc to půjde… Když nad tím přemýšlím, tak jsem vlastně původně chtěl vydávat už před rokem, to jsem tehdy netušil, kolik věcí se musí sejít, aby vše vyšlo pořádně. Věřím, že teď to začne mít spád, že se to nějakým způsobem rozjede…"
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na konci dubna přiletí mimozemšťané s britským přízvukem
18.04.

Na konci dubna přiletí mimozemšťané s britským přízvukem

V pátek 26. dubna v pražském klubu Bike Jesus a o den později v brněnském Kabinetu Múz budeme moci sledovat...


Hudba a tanec opět zaplní pražské ulice a náměstí
18.04.

Hudba a tanec opět zaplní pražské ulice a náměstí

Více než dvě desítky veřejných prostranství v centru i přilehlém okolí hlavního města opět po roce...


Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou
18.04.

Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou

Pod Radhoštěm stále vznikají jedny z nejzajímavějších nahrávek domácí nezávislé scény. Jedním z důkazů je...


První Máj je lásky čas. A mou láskou je core
18.04.

První Máj je lásky čas. A mou láskou je core

Do Prahy přijíždění Francouzi. Vytáhněte bílé vlajky a všechny kroasánty, kvíče a eklíry. Když si to tak vezmeme,...


Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café
17.04.

Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café

Sedmačtyřicetiletý zpěvák a skladatel Samu Haber je mistrem poprockových balad, někdejším frontmanem úspěšné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru