S Pokáčem se nudit rozhodně nebudete

Recenze alba : Antarktida

Album: Antarktida
Interpret: Pokáč
Celkový čas: 00:45:18
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Pokáč je hodně vtipný. A umí složit jednoduchou, ale výraznou, příjemnou a vstřícnou (nikoli však podbízivou) melodii. To jsou dva hlavní důvody, díky nimž patří Jan Pokorný k našim nejpopulárnějším a nejúspěšnějším písničkářům. Hlavní, podotýkám, těch dalších příčin je mnohem více, což jednoznačně dokazuje na novém, v pořadí třetím albu Antarktida.

Pokáč si kreativně a rád hraje s rýmy a nečekanými slovními obraty a jde mu to báječně, cit pro češtinu mu rozhodně nechybí. Originálně nahlíží na věci, city a pocity vezdejší, většině jeho nápaditých, hravých a místy svérázných textů nechybí přesah ani pointa. Nic mu není svaté, padni komu padni, rád střílí i do vlastních řad, ale rozhodně není zlý, spíš milý, chápající a laskavý. Ostatně, smysl pro humor prokazuje již v bookletu, kde děkuje za zakoupení alba. „Snad tě bude bavit. A jestli ne, tak to, prosím, nikomu neříkej."Ač písničkář, zdaleka se Pokáč neopírá jen o folkovou hudbu a akustickou kytaru. Dosti blízké je mu také country a trampská muzika, neopovrhne však ani popem, rock´n´rollem, swingem, latinou a dokonce i dechovkou. Bez ohledu na styl však všechny Pokáčovy písničky staví na výrazných melodiích, chytlavých, lehce zapamatovatelných refrénech, uvolněné atmosféře, originálních tématech a příjemném, civilním zpěvu. Pokáč zpívá naprosto přirozeně, uvěřitelně, bez zbytečného předvádění se.

Šestnáct nových skladeb z alba Antarktida lze s velkou dávkou zjednodušení rozdělit do tři skupin. Do první patří veselé, nic moc neřešící písně k pobavení a radosti, složené s velkou dávkou nadsázky. Například Holky to objektivně lehčí maj, kterou písničkáři pro jeho bezelstnost musí odpustit i ty nejzarytější feministky, roztančené country Cowboy, zachycující věčný Pokáčův svár město-vesnice, aktuální Jsem pozitivní, dechovkový Když je hokej lední nebo temperamentní, k Mexiku směřující latina Kabinka.

Druhou skupinu tvoří také veselé písničky, kterým však nechybí přesah k něčemu vážnějšímu či podstatnějšímu. Skladby vysmívaných lůzrů Chudák Alzák a Dej mi pusu, hravé ekologické „protestsongy" Antarktida a Na pláži, swingový pohled na sociální sítě Děti, hledání Léku na bolest duše, něžná balada Tak tě tu vítám nebo vytváření a obrana osobního prostoru v roztančené popfolkové Nešahej na mě a dřevním rock´n´rollu To si na googlu vyhledejte. Patří sem i vánoční Anděl, trefný to obrázek vánočního trhu.Samostatnou skupinu pak představuje písnička I když jsme plešatý, kterou Pokáč nazpíval s Annou J. Slováčkovou. Se znalostí souvislostí posluchačům tuhne úsměv. Ale i když je skladba nezvykle vážná, nechybí jí pozitivní vyznění. „I když nám osud ránu dal, tak my jsme vstali a jdem dál."

Další pochvala patří producentovi Honzovi Balcárkovi (aka Johny Rainbow, Light & Love), který zajistil, že i takto tematicky různorodá nahrávka drží pohromadě. A poslední pak bookletu s texty, akordy a kresbami Alžběty Göbelové. Jsou stejně hravé, vzdušné a lehké jako Pokáčovy písničky. Při jejich poslechu vám bude dobře.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Veselý kumpán Pokáč umí i zvážnět

Veselý kumpán Pokáč umí i zvážnět

Pokáčova popularita strmě stoupá. Jeho nápadité klipy mají milionová zhlédnutí,...


Bezvlasý Pokáč a jeho Vlasy

Bezvlasý Pokáč a jeho Vlasy

Většina v současné době tak populárních mainstreamových písničkářů má, z mého pohledu,...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!
28.03.

Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!

Girli vystoupí 16. dubna 2023 v Bike Jesus na ostrově Štvanice v Praze. Special Guest: Louis III Tenhle feministický...


Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo
28.03.

Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo

Do Česka míří americká zpěvačka Teresa Suárez Cosío, lépe známá pod uměleckým jménem Teri Gender Bender,...


Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě
28.03.

Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě

21. června se k nám po čtyřech letech vrátí americká post-hardcorová skupina Touché Amoré. Živě zaduní...


Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim
28.03.

Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim

Rozený rockový bavič, hudební producent, multiinstrumentalista, hvězda YouTube. Tak by se dal popsat Leo Moracchioli, norský...


Rock for People uspořádá warm up party s Less Than Jake
28.03.

Rock for People uspořádá warm up party s Less Than Jake

Stejně jako loni, i letos čekají návštěvníky festivalu Rock for People čtyři plnohodnotné festivalové...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kusy radosti
27.03.

Kusy radosti

» Vypsaná Fixa

Kusy radosti je nové, v pořadí desáté album skupiny Vypsaná fiXa,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru