S Pokáčem se nudit rozhodně nebudete

Recenze alba : Antarktida

Album: Antarktida
Interpret: Pokáč
Celkový čas: 00:45:18
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Pokáč je hodně vtipný. A umí složit jednoduchou, ale výraznou, příjemnou a vstřícnou (nikoli však podbízivou) melodii. To jsou dva hlavní důvody, díky nimž patří Jan Pokorný k našim nejpopulárnějším a nejúspěšnějším písničkářům. Hlavní, podotýkám, těch dalších příčin je mnohem více, což jednoznačně dokazuje na novém, v pořadí třetím albu Antarktida.

Pokáč si kreativně a rád hraje s rýmy a nečekanými slovními obraty a jde mu to báječně, cit pro češtinu mu rozhodně nechybí. Originálně nahlíží na věci, city a pocity vezdejší, většině jeho nápaditých, hravých a místy svérázných textů nechybí přesah ani pointa. Nic mu není svaté, padni komu padni, rád střílí i do vlastních řad, ale rozhodně není zlý, spíš milý, chápající a laskavý. Ostatně, smysl pro humor prokazuje již v bookletu, kde děkuje za zakoupení alba. „Snad tě bude bavit. A jestli ne, tak to, prosím, nikomu neříkej."Ač písničkář, zdaleka se Pokáč neopírá jen o folkovou hudbu a akustickou kytaru. Dosti blízké je mu také country a trampská muzika, neopovrhne však ani popem, rock´n´rollem, swingem, latinou a dokonce i dechovkou. Bez ohledu na styl však všechny Pokáčovy písničky staví na výrazných melodiích, chytlavých, lehce zapamatovatelných refrénech, uvolněné atmosféře, originálních tématech a příjemném, civilním zpěvu. Pokáč zpívá naprosto přirozeně, uvěřitelně, bez zbytečného předvádění se.

Šestnáct nových skladeb z alba Antarktida lze s velkou dávkou zjednodušení rozdělit do tři skupin. Do první patří veselé, nic moc neřešící písně k pobavení a radosti, složené s velkou dávkou nadsázky. Například Holky to objektivně lehčí maj, kterou písničkáři pro jeho bezelstnost musí odpustit i ty nejzarytější feministky, roztančené country Cowboy, zachycující věčný Pokáčův svár město-vesnice, aktuální Jsem pozitivní, dechovkový Když je hokej lední nebo temperamentní, k Mexiku směřující latina Kabinka.

Druhou skupinu tvoří také veselé písničky, kterým však nechybí přesah k něčemu vážnějšímu či podstatnějšímu. Skladby vysmívaných lůzrů Chudák Alzák a Dej mi pusu, hravé ekologické „protestsongy" Antarktida a Na pláži, swingový pohled na sociální sítě Děti, hledání Léku na bolest duše, něžná balada Tak tě tu vítám nebo vytváření a obrana osobního prostoru v roztančené popfolkové Nešahej na mě a dřevním rock´n´rollu To si na googlu vyhledejte. Patří sem i vánoční Anděl, trefný to obrázek vánočního trhu.Samostatnou skupinu pak představuje písnička I když jsme plešatý, kterou Pokáč nazpíval s Annou J. Slováčkovou. Se znalostí souvislostí posluchačům tuhne úsměv. Ale i když je skladba nezvykle vážná, nechybí jí pozitivní vyznění. „I když nám osud ránu dal, tak my jsme vstali a jdem dál."

Další pochvala patří producentovi Honzovi Balcárkovi (aka Johny Rainbow, Light & Love), který zajistil, že i takto tematicky různorodá nahrávka drží pohromadě. A poslední pak bookletu s texty, akordy a kresbami Alžběty Göbelové. Jsou stejně hravé, vzdušné a lehké jako Pokáčovy písničky. Při jejich poslechu vám bude dobře.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Veselý kumpán Pokáč umí i zvážnět

Veselý kumpán Pokáč umí i zvážnět

Pokáčova popularita strmě stoupá. Jeho nápadité klipy mají milionová zhlédnutí,...


Bezvlasý Pokáč a jeho Vlasy

Bezvlasý Pokáč a jeho Vlasy

Většina v současné době tak populárních mainstreamových písničkářů má, z mého pohledu,...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show
27.09.

Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show

Člověk si jen těžko umí představit, jak by asi jako hudební fanoušek fungoval s omezeným sluchem. A teď...


První jména Brutal Assaultu 2024
27.09.

První jména Brutal Assaultu 2024

Ve čtvrtek v 11:00 pořadatelé Brutal Assaultu oznámili první jména na nadcházející 27. ročník, který...


Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV
27.09.

Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV

Skotská alternativní čtveřice DAYTIME TV 25. 9. 2023 vystoupila v Cross Clubu v Praze. Kapela se skládá z členů...


Progresivní i melodický metalcore ovládne Modrou Vopici
26.09.

Progresivní i melodický metalcore ovládne Modrou Vopici

Dvě britské a jedna dánská kapela zavítají ve čtvrtek 5. října do Modré Vopice. Obscure Promotion přivezou...


Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon
26.09.

Prvním headlinerem festivalu Rock for People jsou Bring Me The Horizon

I organizátoři královéhradeckého festivalu Rock for People odehráli svůj první tah při podzimním odhalování...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru