S Pokáčem se nudit rozhodně nebudete

Recenze alba : Antarktida

Album: Antarktida
Interpret: Pokáč
Celkový čas: 00:45:18
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Pokáč je hodně vtipný. A umí složit jednoduchou, ale výraznou, příjemnou a vstřícnou (nikoli však podbízivou) melodii. To jsou dva hlavní důvody, díky nimž patří Jan Pokorný k našim nejpopulárnějším a nejúspěšnějším písničkářům. Hlavní, podotýkám, těch dalších příčin je mnohem více, což jednoznačně dokazuje na novém, v pořadí třetím albu Antarktida.

Pokáč si kreativně a rád hraje s rýmy a nečekanými slovními obraty a jde mu to báječně, cit pro češtinu mu rozhodně nechybí. Originálně nahlíží na věci, city a pocity vezdejší, většině jeho nápaditých, hravých a místy svérázných textů nechybí přesah ani pointa. Nic mu není svaté, padni komu padni, rád střílí i do vlastních řad, ale rozhodně není zlý, spíš milý, chápající a laskavý. Ostatně, smysl pro humor prokazuje již v bookletu, kde děkuje za zakoupení alba. „Snad tě bude bavit. A jestli ne, tak to, prosím, nikomu neříkej."Ač písničkář, zdaleka se Pokáč neopírá jen o folkovou hudbu a akustickou kytaru. Dosti blízké je mu také country a trampská muzika, neopovrhne však ani popem, rock´n´rollem, swingem, latinou a dokonce i dechovkou. Bez ohledu na styl však všechny Pokáčovy písničky staví na výrazných melodiích, chytlavých, lehce zapamatovatelných refrénech, uvolněné atmosféře, originálních tématech a příjemném, civilním zpěvu. Pokáč zpívá naprosto přirozeně, uvěřitelně, bez zbytečného předvádění se.

Šestnáct nových skladeb z alba Antarktida lze s velkou dávkou zjednodušení rozdělit do tři skupin. Do první patří veselé, nic moc neřešící písně k pobavení a radosti, složené s velkou dávkou nadsázky. Například Holky to objektivně lehčí maj, kterou písničkáři pro jeho bezelstnost musí odpustit i ty nejzarytější feministky, roztančené country Cowboy, zachycující věčný Pokáčův svár město-vesnice, aktuální Jsem pozitivní, dechovkový Když je hokej lední nebo temperamentní, k Mexiku směřující latina Kabinka.

Druhou skupinu tvoří také veselé písničky, kterým však nechybí přesah k něčemu vážnějšímu či podstatnějšímu. Skladby vysmívaných lůzrů Chudák Alzák a Dej mi pusu, hravé ekologické „protestsongy" Antarktida a Na pláži, swingový pohled na sociální sítě Děti, hledání Léku na bolest duše, něžná balada Tak tě tu vítám nebo vytváření a obrana osobního prostoru v roztančené popfolkové Nešahej na mě a dřevním rock´n´rollu To si na googlu vyhledejte. Patří sem i vánoční Anděl, trefný to obrázek vánočního trhu.Samostatnou skupinu pak představuje písnička I když jsme plešatý, kterou Pokáč nazpíval s Annou J. Slováčkovou. Se znalostí souvislostí posluchačům tuhne úsměv. Ale i když je skladba nezvykle vážná, nechybí jí pozitivní vyznění. „I když nám osud ránu dal, tak my jsme vstali a jdem dál."

Další pochvala patří producentovi Honzovi Balcárkovi (aka Johny Rainbow, Light & Love), který zajistil, že i takto tematicky různorodá nahrávka drží pohromadě. A poslední pak bookletu s texty, akordy a kresbami Alžběty Göbelové. Jsou stejně hravé, vzdušné a lehké jako Pokáčovy písničky. Při jejich poslechu vám bude dobře.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Veselý kumpán Pokáč umí i zvážnět

Veselý kumpán Pokáč umí i zvážnět

Pokáčova popularita strmě stoupá. Jeho nápadité klipy mají milionová zhlédnutí,...


Bezvlasý Pokáč a jeho Vlasy

Bezvlasý Pokáč a jeho Vlasy

Většina v současné době tak populárních mainstreamových písničkářů má, z mého pohledu,...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert
24.09.

Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert

Kulturní centrum Labuť Říčany 15. října otevře své pomyslné brány pro všechny fanoušky, kteří si rozhodně...


Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu
24.09.

Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu

Múza je název debutového alba osobité zpěvačky Lary Morr (Veroniky Morávkové). Křest proběhne 5. října...


Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz
24.09.

Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz

Dnes, tedy 24. září 2021, vychází u nezávislého českého hudebního vydavatelství Animal Music nové...


Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně
24.09.

Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně

V pražském Lucerna Music Bar se 5. října uskuteční netrpělivě očekávaný koncert, který má naplánovaný začátek...


Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí
23.09.

Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí

Park Psychiatrické nemocnice Bohnice patřil festivalu Mezi ploty tradičně poslední květnový víkend. Letos se však...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru