Bezvlasý Pokáč a jeho Vlasy

Recenze alba : Vlasy

Album: Vlasy
Interpret: Pokáč
Celkový čas: 00:59:41
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Většina v současné době tak populárních mainstreamových písničkářů má, z mého pohledu, jeden problém. Chybí jim nadhled, schopnost udělat si sami ze sebe legraci. Berou se příliš vážně, a proto jejich písničky postrádají humor, lehkost, hravost, zábavnost. Kromě Xindla X to neplatí pro Pokáče, což jasně dokazuje na svém debutovém albu Vlasy.  

Ne že by deska byla složena výhradně z vtipných písní, ale ty převažují. Vlasy, Rád chodím na poštu (u každého, kdo tuto instituci někdy navštívil, určitě vyvolá salvy smíchu), Mám doma kočku (něco pro milovníky zvířat), sentimentální songy 26 a Vymlácený entry, nahořklá skladba Padá hvězda nebo sonda do světa dnešního internetu Porno.  



Škála Pokáčova humoru je hodně pestrá a pohybuje se od čisté, nikoli však laciné legrace (Vlasy, Mám doma kočku) přes ironii, sebeironii a parodii až k sarkasmu. A většině vtipných skladeb, což je důležité, nechybí přesah. K vážnějším písním patří melancholická Nikde žádnej sníh, Lovesongy (krásný duet s Kateřinou Marií Tichou), vypointovaná Kdybych dneska nevstal, Holky, Stereotypy. Ani tyto písničky však neztrácejí nadhled a lehkost, navíc vytvářejí příjemný protipól k písničkářovým legráckám.  

Z hudebního hlediska přináší album Vlasy jednoduché, přehledné, melodicky i rytmicky vstřícné a chytlavé písničky, které však v žádném případě nejsou vlezlé. Působí přirozeně, nenuceně, samozřejmě, staví na příjemných a lehce zapamatovatelných melodiích, takže klidně mohou znít i u táboráků. Také proto, že jim dominuje akustická kytara.  

Stejně lehce a hravě vyznívají i Pokáčovy texty, které však nejsou vůbec banální. Naopak, inteligentní a chytré, neboť písničkář si výborně rozumí s češtinou a má talent sázet trefné rýmy a asociace. Stačí si poslechnout skladbu Padá hvězda. Pokáč naprosto civilním a uvěřitelným způsobem vypráví prostřednictvím všedních životních situací o ambicích, lásce, smyslu i pomíjivosti života, vypočítavosti, technologiích a závislosti na nich. Moderním, přitom však výrazově bohatým jazykem.  



Album Vlasy je příjemným překvapením. Samozřejmě nepřináší nic revolučního, ale příjemných, pohodových písniček, které se hned tak neoposlouchají, nabízí dost.
DISKOGRAFIE

RECENZE
S Pokáčem se nudit rozhodně nebudete

S Pokáčem se nudit rozhodně nebudete

Pokáč je hodně vtipný. A umí složit jednoduchou, ale výraznou, příjemnou a vstřícnou (nikoli...


Veselý kumpán Pokáč umí i zvážnět

Veselý kumpán Pokáč umí i zvážnět

Pokáčova popularita strmě stoupá. Jeho nápadité klipy mají milionová zhlédnutí,...



Související obsah:

» Na debutu Vlasy vsází Pokáč na prostý zvuk založený na akustické kytaře a zpěvu   (Karel Souček, 17. 05. 2017)
» Pokáč hrdinou!?   (Jitka Fialková, 09. 04. 2017)
» Pokáč nostalgicky vzpomíná na počítačové začátky své generace   (Karel Souček, 01. 12. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Psychedelický večer s Tame Impala
26.04.

Psychedelický večer s Tame Impala

Nejlépe se týden odstartuje pořádným koncertem a shodou okolností v pondělí večer 20.4.2026  jeden takový...


Energie bez hranic - Natalie Jane
26.04.

Energie bez hranic - Natalie Jane

Pražské Rock Café se 24. dubna zaplnilo fanoušky, kteří přišli zažít večer plný emocí, silných vokálů...


Dva dny v pekle jménem Hard Karpaty Fest
26.04.

Dva dny v pekle jménem Hard Karpaty Fest

Hard Karpaty fest se vrací se svým druhým ročníkem a navazuje na úspěšnou premiéru z minulého roku, která položila...


Klip k novému singlu natáčeli UDG mezi palmami a kaktusy
25.04.

Klip k novému singlu natáčeli UDG mezi palmami a kaktusy

Bezejmenná je název nového singlu kapely UDG. Novinku s letním vibem doprovází videoklip, který vznikal v liberecké...


Tři Deci #29: Humor v hudbě
25.04.

Tři Deci #29: Humor v hudbě

V aktuálním díle se pobavíme o kapelách, které ve své tvorbě nějakým způsobem začleňují humor, vtípky...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třísky
19.04.

Třísky

» Nanday

Třísky je název druhého studiového alba pražsko-liberecké...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta