Radek Banga mění hudební styl, vydává sólové album, ale i knihu

Album i kniha jsou osobní zpovědí a tematicky spolu souvisí

Na české hudební scéně působí Radek Banga už třináct let jako frontman skupiny Gipsy.cz. Získal řadu ocenění a vystupoval po celém světě včetně slavného festivalu v britském Glastonbury. Jako první vznikala hudební tvorba, ale nad sepsáním knihy pomýšlel již mnoho let. Nakonec se vše tak hezky potkalo a knihu (Ne)pošli to dál vydává ve čtvrtek 15. dubna 2021 nakladatelství XYZ (Albatros Media) a album Věci jinak vychází u vydavatelství Supraphon na CD i v digitálních formátech v pátek 16. dubna.

Album Věci jinak vznikalo ve vlastní produkci, kde Radek Banga po vzoru jedné ze svých hudebních ikon – Prince –natočil vše zcela sám. „Pro mě to byla výzva, protože jsem chtěl už dávno dělat pop. Lidi si myslí, že je to jednoduchá hudba, ale to je velký omyl. Je to neskutečná magie. Nejde tam o to, jaké akordy zrovna hrajete, ale především jde o emoce. Abyste je v posluchači vyvolali, potřebujete upřímnost, cit pro melodii, jednoduchost i složitost zároveň. Kapela Gipsy.cz funguje samozřejmě dál, nemá ale s mou novou tvorbou – kromě mé osoby – nic společného. World music mě baví, ale pop mě teď baví víc. Bylo načase udělat něco jako Radek Banga bez Gipsy.cz,” upřesňuje Radek Banga.

I když je velkým obdivovatelem amerického soulu, rhytm´n´blues a funky 60.–70. let, měl vždycky blízko i k melodičnosti popových legend, jakými byli kromě například Bee Gees, Earth, Wind & Fire třeba i Michael Jackson, George Michael či již zmíněný Prince. „Nechávám se ovlivňovat opravdu vším napříč žánry, klidně i Beethovenem," dodává s nadhledem. Od roku 2000 je aktivním producentem a stál za desítkami alb od hip-hopu po tradiční popové projekty. Napsal řadu hitů dalším interpretům, včetně Karla Gotta. Vybudoval si svoje vlastní studio Bangatone. Mezi patnácti skladbami na albu Věci jinak je i song, který nese stejný název jako kniha.

Skladba Nepošli to dál vznikla právě z inspirace chystané knihy a vyjadřuje, jak důležité je uvědomit si rodinnou zátěž a nepokračovat v ní, aby další generace nemusely bojovat se stejnými démony. Písně, které tvoří novinkové album, vyjadřují vše, co právě jejich autor prožívá – lásku, radost, ale i bolest a smutek. „Jsem to já v takovém kompletním balíčku," říká s úsměvem a těší se na dobu, až mu ochranná opatření proti koronaviru umožní i koncertně představit album, kde ke každé písni cítí velmi osobní vztah, protože odráží všechny dosavadní proměny jeho života. „Pro mě má hudba stejnou váhu jako kyslík – jede mi v hlavě 24 hodin, promítá se mi do snů, prostě do všeho. Nevím, jak to mají jiní lidé, ale já přežil ty nejhorší věci především díky hudbě, ať už jsem byl na ulici a neměl kde spát, nebo jako dítě prožíval domácí násilí, stačilo si dát sluchátka a pustit hudbu. Měl jsem najednou pocit, že zvládnu cokoliv," uzavírá své úvahy Radek Banga s nadějí, že album Věci jinak stejně jako kniha Nepošli to dál jeho příznivce v této složité době potěší a nabijou optimismem v očekávání nadějných vyhlídek.

S tím vším souvisí i nový klip Nepošli to dál, který vznikl v režii Radka Bangy. O kameru se postaral Pavel Konopík ve spolupráci s Radkem Tupým. Vedle hlavního protagonisty si zahrál i Jan Nunvář a o kaskadérské kousky se postaral jeden z nejznámějších a nejsledovanějších českých youtuberů Tary, vlastním jménem Taras Povoroznyk, jenž se již mnoho let úspěšně zabývá parkourem.

GALERIE

Související obsah:

» Radek Banga se vydává jiným směrem a chystá sólový debut   (Karel Souček, 04. 05. 2020)
» Gipsy.cz a jejich Upgrade   (Jan Vavřík, 13. 10. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě
17.05.

Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě

Nesmíš mít a nesmíš chtít! Zamračená gorila, proklamace autority přes zvukový efekt, drsný lyrický úvod...


Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty
16.05.

Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty

Pod názvem Láska vydává Nauzea Orchestra novou, v pořadí pátou desku. Obsahuje devět písní a její texty jsou...


Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli
16.05.

Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli

Sváťa Šváb, frontman slánské kapely Totální nasazení, o sobě na koncertech tvrdí, že je, po Ivanu Mládkovi,...


Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné
14.05.

Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné

BRA3 je název charitativního projektu, kterým kapela O5 a Radeček odstartovala letošní rok. BRA3 je název velice úspěšného...


Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu
13.05.

Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu

V pěti turisticky vyhledávaných horských střediscích se během letních prázdnin uskuteční první ročník hudebního...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Věci a sny
08.05.

Věci a sny

» Jelen

Bezmála po pěti letech vydává populární kapela Jelen novou řadovou desku...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru