Priessnitz mají stále schopnost uhranout a ohromit

Recenze alba : Beztíže

Album: Beztíže
Interpret: Priessnitz
Celkový čas: 00:53:08
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Snad žádná tuzemská kapela nedokáže díky své hudbě navodit tak silnou, autentickou atmosféru jako Priessnitz. Posmutnělou, místy syrovou, zádumčivou, melancholickou, nikoli však ufňukanou. Jejich poetika je nezaměnitelná, což dokazuje novinkové album Beztíže. A řekněme si rovnou, že v mých očích se jedná o horkého kandidáta na desku roku.  

Jedenáct nových písní působí velice sugestivně, uhrančivě, naléhavě, až magicky. A je jedno, zda jde o křehkou baladu nebo rockovou pecku. Pomalejší tempo převládá, ale kapela původem z Jeseníků to umí i pořádně rozbalit a zahrát pěkně špinavý rock. A v čem spočívá její výjimečnost? V dokonalé symbióze po všech stránkách dotažené hudby a textů, naléhavém zpěvu Jaromíra Švejdíka, svobodném vyznění, ukázkové práci s dynamikou a gradací a jakémsi tajemném oparu, který se nad její hudbou vznáší.  



Album otevírá energická, dynamická skladba Na kraji města, kterou střídá lyrická, sugestivní balada plná vnitřní energie a emocí Kdosi mi říkal. Tam na poli představuje první vrchol nahrávky, magická písnička plná napětí, jemné melancholie a báječných instrumentálních pasáží. Pánové nikam nespěchají a užívají si každý tón, přičemž ani vteřinku nenudí.  

Rocková energie pohání barevný song Mrzáci, nálady i tempo mění také magická titulní skladba. Za další vrchol lze považovat naléhavou a zároveň i rozpustilou Ženu s úderným refrénem a mistrovskou prací s dynamikou a gradací. Melancholická balada Daleko dokazuje, jak silnou atmosféru lze vykouzlit pouze s pomocí akustické kytary a Švejdíkova zpěvu. A i když se postupně přidávají další nástroje a píseň tím rozkvétá, intimní nálada zůstane zachována. To ale máme vrcholů.  

Kontrast přináší „zdravě" alternativní rocková vypalovačka s punkovou energií Kdo seje vítr, v níž dostanou náležitý prostor všechny nástroje. K silné atmosféře se vrací jemnější Ponedělí a rozvláčná (to neznamená, že by jí chyběla energie) Až se probudíš. O sugestivní, hodně naléhavý závěr se postará uhrančivý Blikající dům.  



Jak uvedeno výše, náladotvorné texty tvoří dokonalou symbiózu s poetikou hudby. Zavádí posluchače do magických, i když poněkud ponurých Sudet („ani město, ani vesnice, ani hlína, ani kamení"), zachycují obrazy krajiny ale také osobní pocity. Únavu, smíření, odcizení, osamění, ale ne beznadějnou rezignaci. „Ještě je co pít a o čem mluvit". Třeba o desce Beztíže, která má schopnost uhranout a ohromit. A při opakovaných posleších neustále nabízet nové zážitky.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Priessnitz mají nový singl Mrzáci   (Jiří Hroněk, 22. 09. 2016)
» Do Brna zavane čerstvý vítr z Jeseníků   (Karel Souček, 14. 12. 2012)
» „Končíme s nahráváním studiových alb, hrát budeme dál“, říkají Priessnitz   (Jitka Fialková, 18. 10. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Pale Blue Eyes poprvé v Česku: zasněná noc v Café V lese
16.09.

Pale Blue Eyes poprvé v Česku: zasněná noc v Café V lese

Britská kapela Pale Blue Eyes je indie-popová kapela z Velké Británie, která uchvátila fanoušky svým zasněným...


Kalifornský surf-rock v Praze: The Buttertones míří do Café V lese
16.09.

Kalifornský surf-rock v Praze: The Buttertones míří do Café V lese

The Buttertones jsou rocková kapela z Los Angeles, která se vůbec poprvé představí v Praze. Získali si fanouškovskou...


Alice Cooper se vrací po dvou letech do ČR
15.09.

Alice Cooper se vrací po dvou letech do ČR

Legendární rockový hudebník Alice Cooper, který v loňském roce nadchl fanoušky svým nezapomenutelným koncertem...


Pro Cocotte Minute je Lucerna srdeční záležitost
14.09.

Pro Cocotte Minute je Lucerna srdeční záležitost

Cocotte Minute odpočívat neumějí. Po vydařené letní festivalové sezóně zavítají na podzim do klubů v rámci...


Dojemné vítězství a slzy, do Prahy dorazí Cian Ducrot
14.09.

Dojemné vítězství a slzy, do Prahy dorazí Cian Ducrot

Irský zpěvák a skladatel Cian Ducrot se proslavil svými emotivními písněmi a silným hlasem. Vyznačují se intimními...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Spin
03.09.

The Spin

» Messa

Italští doomoví alchymisté Messa vydali své čtvrté album...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru