Posvátné zpěvy Snatam Kaur oblažily pražský Top Hotel

Dva roky museli příznivci posvátných zpěvů Snatam Kaur čekat na její odložený pražský koncert. Co-vidová pandemie si vybrala dlouhou pauzu, ale to nic nezměnilo na čistých duchovních vibracích procítěného vystoupení, které v první červnovou neděli proběhlo v pražském Top Hotelu poblíž Chodovské tvrze. Na začátku se Snatam dokonce ostýchala vůbec hovořit, ale bylo cítit, že jí proudí emoce radosti. Ty se i díky viditelnému obrazu na plátně vedle pódia prolínaly celým téměř tříhodinovým koncertem, který zpěvačka v doprovodu třech precizních hudebníků založila především na čerstvě vydaném albu Nirankaar.

 

Specifikem byla délka písní, která se od studiové verze v živém provedení protáhla na dvojnásobek. Třeba hned úvodní Ongkar Nirankaar se natáhla na téměř 20minut, když zpěvačka zařadila doprostřed sugestivní mantrickou slabiku Óm a po třetím bloku se v refrénu snažila nově vytáhnout svůj hlas do jinak u ní neslyšených výšek. Tahle novátorská improvizace ji ostatně provázela po celý průběh večera, ale nikomu to pranic nevadilo. Naopak! Legrační bylo, že se diváci nejdříve jako by báli odměnit každou píseň potleskem, protože viděli, že sama Snatam spočívá se zavřenýma očima v sobě. Možná, že chtěli uchovat posvátnost jejích „ód k duši", jak bych sám její tvorbu nejlépe nazval. Ale nakonec aplaus stejně propukl, a to především díky magickým okamžikům, kdy se sól na akustickou kytaru zhostil doprovodný hudebník Grecco Burrato. Jeho sólování patřila k vrcholům dlouhých mantrických skladeb Ek Ong Kaar a Aad Guru Nameh, které pocházejí z alb Shanti resp. Prem z let 2002-2003.

Repertoár večera byl namíchán jednak ze starších ukázek, dále z populárních manter a velmi příjemných zpěvů z výše zmíněného alba Nirankaar. Z něho zazněla ještě „Hymna měsíčního světla" (Moonlight Hymn), ve které vynikla Greccova kytara, a sugestivní „Modlitba Duše" (Soul Prayer). Ta druhá z nich měla i na živo onen úžasný přechod ze sanskrtu do angličtiny a dále v druhé části do dobře známého mantrického popěvku Ram Das Guru. V Soul Prayer Snatamin vokál krásně doprovázela hráčka na tabla Sukhmani Rayat.



 Na těchto písních si člověk nejsilněji uvědomí koncept duchovních skladeb Snatam Kaur, ve kterých se skrývá posvátný mantrický zvuk, jehož opakováním člověk může zvýšit své vibrace, a zároveň duchovně tlumočené poselství. Zpěvačka nezapomněla ani na další silnou a (svým způsobem) slavnou skladbu jako Ra Ma Da Sa, léčivou mantru, při které se všichni zvedli, chytli se za ruce a pohupovali se zleva doprava. Tuhle léčivou skladbu doprovázel originálně Ram Dass Singh na klarinet.

I když byly písně velmi dlouhé, síla prožitku byla ohromná. Získal jsem pocit bezčasovosti, jako by vše plynulo rychle, ale zároveň s očistným vědomím právě prožívané reality. A takové byly v podstatě všechny skladby v průběhu večera. Nebylo divu. Snatam Kaur je totiž už přes 20 let praktikující jógínkou a i den před tímto koncertem si pro pražské zájemce připravila intenzivní workshop Mír v našich srdcích s prvky kundalini jógy. Mantrické zpěvy, které originálně ve své tvorbě interpretuje, k této józe neodmyslitelně patří. Při Aad Guray Nameh jsme například natáhli do výšky roztažené ruce a drželi je po dlouhou dobu před sebou. Když jsem je po 10 minutách dal zpět dolu, dostavilo se silné uvolnění a příliv nesmírně příjemné energie do celého těla.



Snatam se v závěrečné třetině dostala do velmi úzkého kontaktu s diváky; rozdělila sál na dvě poloviny, přičemž pravá zpívala mantru Sat Nam a levá I Am, což sice znamená totéž (Já Jsem), ale ve střídavém spojení s jejím zpěvem získala společná energie sálu úplně novou dynamiku. Červeným vizuálem podbarvenou skladbu Akaal pak věnovala výslovně všem, kdo ztratili spřízněnou nebo blízkou duši v nedávné době, ale i lidem na válkou sužované Ukrajině. Rozloučila se monumentální Ong Namo, při které mne zavedla opět do stavu vnitřní radosti, do klidu, který se těžko slovy vysvětluje.

Mohl bych fakticky doplnit, že se ve vestibulu hotelu dalo zakoupit vegánské občerstvení nebo korálky či jiné etnické artefakty – CD bohužel chyběly -, že jediným technickým mínusem celé akce byl slabě nazvučený český překlad proslovů zpěvačky, ale to není až tolik podstatné. Agentuře Sacred Chants patří v první řadě velký dík, že Snatam dokázala po tak dlouhé době vůbec přijet. Byl to přenádherný koncert, který plně ukázal sílu a léčivý účinek duchovního poselství posvátných manter a harmonické etnohudby. Modlitba za mír z úst Snatam Kaur se musí dotknout, ne-li přímo zanechat v a každém z přítomných hlubokou stopu uvědomění.


GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
České televize natočila unikátní dokument Anna K.
05.05.

České televize natočila unikátní dokument Anna K.

Anna K je název nového dokumentu České televize a společnosti Frmol, který nabízí unikátní pohled...


Vojtik predstavuje nový singel a klip POTT
05.05.

Vojtik predstavuje nový singel a klip POTT

Slovenský hudobník Vojtik uvádza svoj nový singel „POTT", ktorý vychádza spolu s vizuálne výrazným videoklipom z dielne...


Šaliny nahradí ve vozovně Pisárky stovky lidí tančících v rytmu Brass Party
04.05.

Šaliny nahradí ve vozovně Pisárky stovky lidí tančících v rytmu Brass Party

Z tramvajové vozovny Pisárky se večer běžně ozývá zvuk nářadí a vysavačů. V pátek 13. června 2025 bude...


Američtí The Lumineers byli v Praze plní energie a emocí
04.05.

Američtí The Lumineers byli v Praze plní energie a emocí

Folkrocková americká skupina The Lumineers je známá nejen svými chytlavými melodiemi, ale i živým vystupováním, které...


Festival United Islands rozjel festivalové léto v Praze
04.05.

Festival United Islands rozjel festivalové léto v Praze

Dvaadvacátý ročník festivalu United Islands přilákal od čtvrtka do soboty více než 30 tisíc návštěvníků, kteří...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Duše v peří
15.04.

Duše v peří

» Joker Beat

Čtvrté album Joker Beat pod názvem Duše v peří vyšlo 20.12....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru