post-hudba nemá strach z budoucnosti, už v ní totiž nevěří

Recenze alba : My všichni tady a teď

Interpret: post-hudba
Celkový čas: 00:31:29
Vydavatel: Bad Names
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Dva roky po tíživé, syrové, atmosférou covidové pandemie ovlivněné desce Svět na konci roku nula přichází elektronické duo post-hudba s novou nahrávkou My všichni tady a teď. Rozhodně to není žádná procházka růžovou zahradou, ale oproti předchůdkyni je nepatrně optimističtější, nadějeplnější, snaží se vyrovnat s prožitými traumaty, i když je jasné, že dobře už bylo. Cestou jsme totiž, mimo jiné, poztráceli scénář.

Ubylo také syrovosti a zvukových experimentů, nové album vyznívá písničkověji, přímočařeji, melodičtěji. Taneční beaty jsou přehlednější, vstřícnější, což platí i o melodiích a mnohdy chytlavých refrénech. Opět převládá elektronika, ale větší zastoupení mají kytary hostujícího Lukáše Palána, takže většinou klasické, tradičnější písničkářství a posun k popu a indie folku. Proložené samozřejmě elektronikou, rockem a dochucené hardcorem. I přes tento posun je muzika Dominika Zezuly a Tomáše Havleny dále rozpoznatelná na první dobrou, k čemuž přispívá i civilní, zdánlivě ležérní Zezulův zpěv a vhodně poskládané vícehlasé vokály.

Průrazný, postupně se měnící beat otevírá skladbu opusťte pompeje, ohlédnutí za minulou deskou a dobou covidu. „Pořád jsme slabí, ještě pořád nemocní, ale rok nula jsme zvládli přečkat." Přesto tato energická píseň v budoucnost moc nevěří. „Za kopcem požár, v baráku povodeň, má vůbec cenu dál se snažit?" A východisko? „Opusťte Pompeje, zapalte mosty a pak rychle ke dveřím." Klidněji i dynamicky zároveň vyznívají silně melancholické 90´s kids, syrová generační výpověď s popovým refrénem a vygradovaným hardcoreovým závěrem.Výrazný beat provází spoustu krásných aut, klasickou, hudebně pestrou písničku s výrazným refrénem o lidském sobectví. Naději nese nouzový východ, sice jsme konstantně v p..i, ale láska tu pořád je. Prvky naděje nechybí ani zvukově bohaté baladě poslední holubi/andrés iniesta. Snaha najít nový smysl v úplně běžných věcech by mohla být jednou z cest. Syrověji, experimentálněji začíná písnička FOMO, která se mění v tepající, temperamentní, velice rytmický song.

O bezohlednosti vypráví melodická, vzdušná, lehká písnička nejlepší brankář na středozápadě, kterou zdobí chytlavý refrén. Vrostl strom představuje jemnou skladbu se silně melancholickou náladou o tom, jak je důležité vědět, kde má člověk své místo. Baladický začátek hotelu palace boa vista brzy střídají energické, uhánějící taneční beaty, strhující píseň připomínající, že dovolená vlastně neexistuje. Protipól představuje téměř folková, jemná píseň hranolky, kečup, seriál, kterou v závěru rozsvítí krásná trubka hostujícího Libora Martiníka. Jednoznačný hit.

Zezulovy texty jsou plné osobních dojmů, intimních pocitů, trefných obrazů, pesimistických východisek i předpovědí. Dotýkají se mezilidských vztahů i problémů současného světa (ekologických, ekonomických...), a i když je spojuje posmutnělá nálada, nejsou schematické a prvoplánové. A jak to všechno dopadne? „Asi už nemám strach z budoucnosti, asi už v ní nevěřím."


DISKOGRAFIE

RECENZE
Svět post-hudby je temný, syrový a smutný, nikoli však beznadějný

Svět post-hudby je temný, syrový a smutný, nikoli však beznadějný

„To nejvíc radikální, co můžeš udělat právě teď, je pokusit se bejt navzdory všemu obyčejně...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor
24.09.

Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor

Nové, v pořadí již jedenácté řadové album kapely Škwor s názvem Sobě věrnej vyjde již 9. října....


Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům
23.09.

Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům

Na dlouhou dobu naposledy se Rybičky 48 vracejí z velkých hal do bezprostřední atmosféry klubů a kulturních domů....


Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour
23.09.

Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour

Na koncertech Vypsané fixy se hodně tančí. A často stejně zběsile, jako to předvádí Judit Pecháček (Bárdos)...


5SOS zpátky v Praze!
23.09.

5SOS zpátky v Praze!

Australská skupina 5 Seconds of Summer se navrací i tento rok do Prahy a to již 12.10., kde vystoupí v Sportovní hale Fortuna. Tahle...


Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip
22.09.

Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip

Nad osudem jedince žijícího mimo systém a společenské standardy se pozastavuje art-bluesové trio The Bladderstones...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru