Oni. Vy. My. Jsme v tom prostě všichni.

Recenze alba : ONI

Album: ONI
Interpret: Vyjakomy
Celkový čas: 00:32:46
Vydavatel: Červený kůň
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ONI kapely Vyjakomy patří k nejzajímavějším tuzemským projektům loňského roku. Bohužel se o něm příliš nepíše, což je určitě škoda a posluchači i čtenáři by si k němu rozhodně měli najít cestu. Proč také čtenáři? Protože ONI je nejen klasickým hudebním albem, ale také knihou souvisejících povídek a černobílých ilustrací. A vše je mezi sebou dokonale provázané.  

Začněme hudbou. ONI nabízejí devět silných, náladotvorných písní, z nichž vyzařuje posmutnělá melancholie (ne náhodou se producentem nahrávky stal Tomáš Neuwerth, bubeník Umakartu). Skladby staví na naléhavé, občas temné a pěkně syrové atmosféře, pocitech, náladách a emocích, nápaditě kombinují živé a elektronické nástroje. Většina písniček je energických, muzikanti výborně pracují s dynamikou a gradací, takže i delší instrumentální pasáže je radost poslouchat. Českolipské kapele to skvěle šlape a navíc všichni hrají s velkou chutí.  



Na albu převládají temperamentní, dynamické skladby (Anita, Strachy, Za zpěvu pistolí, Slavná). Jsou vystavěny na úderných rytmech a výrazných melodiích, které však nejsou prvoplánové. Ne že by se jednal o nějaký underground, ale prvky alternativy či sugestivní naléhavosti v nich zastoupeny rozhodně jsou. Nechybějí ani rozvolněné, magicky působící skladby Na nádraží či Tančíš, temný Pilot nebo folková písnička Svět 30.  

V dokonalé symbióze s hudbou jsou stejně vyznívající texty. Před příběhy dávají přednost pocitům, opět v nich převládá melancholie, smutek, strach či nebezpečí, ale nechybějí ani sny a touhy. Navíc nesvádějí posluchače k depresím, neboť i ty tíživější písně nepostrádají naději. „Síly dochází, ale naděje neumírá." „Lepší to zkoušet, než se hroutit."  



Samostatná kniha dovysvětluje jednotlivé písně. Devět povídek, devět skladeb. V konkrétnější literární i pocitovější hudební formě jsou tak zachyceny příběhy outsiderů, kteří bojují proti nepřízni osudu, a i když jim prakticky nic nevychází, přesto to nevzdávají. Syrové prózy jsou navíc nápaditě propojeny, takže tvoří jeden celek, vyznívající stejně posmutněle (nikoli depresivně) jako album. Možností „konzumace" je více. Mně se osvědčilo následující pořadí: povídka z knihy – píseň z alba – přiložená ilustrace. Pak je zážitek ucelený a dokonalý.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Vyjakomy přicházejí s druhým albem, tentokrát koncepčním   (Karel Souček, 06. 11. 2015)
» Kittchen představuje Sudety ze svého oceňovaného alba Kontakt   (Karel Souček, 03. 01. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Miss Possesive v Praze aneb jak Tate McRae ovládla O2 arenu
15.06.

Miss Possesive v Praze aneb jak Tate McRae ovládla O2 arenu

Kanadská zpěvačka Tate McRae již potřetí dorazila do Prahy, kde 10. června vystoupila v pražské O2 Areně...


Album Marx Engels Beatles vychází poprvé na 2LP – s dosud nevydaným bonusem
12.06.

Album Marx Engels Beatles vychází poprvé na 2LP – s dosud nevydaným bonusem

Tahle zpráva potěší sběratele, pamětníky i nové fanoušky. Marx Engels Beatles, jedno z nejzásadnějších alb české...


Marie Němcová a Šimon Bilina vydávají lyrickou skladbu Já jsem Ty
11.06.

Marie Němcová a Šimon Bilina vydávají lyrickou skladbu Já jsem Ty

Jemná, lyrická, intimní balada se silnou melodií a křehkou poetikou. To je nová písnička Já jsem Ty, kterou nazpívali...


Teddy Swims novým singlem oznamuje rozšířenou verzi alba
11.06.

Teddy Swims novým singlem oznamuje rozšířenou verzi alba

God Went Crazy je název nového singlu Teddyho Swimse, který je první ochutnávkou z chystané kompletní edice...


Album Milana Schelingera Agentura Holubí dům dokončila AI
10.06.

Album Milana Schelingera Agentura Holubí dům dokončila AI

Pod názvem Agentura Holubí dům vychází album Milana Schelingera, které bylo dokončené s pomocí umělé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Escape
12.06.

Escape

» Bratři

V pořadí druhá deska kapely Bratři, projektu dvojčat Ondřeje a Jiřího...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru