Olympic rozezpíval vyprodanou Lucernu

Kdo by neznal kapelu Olympic. Již padesát let dominuje české rockové scéně. Před nedávnem vydala nové CD Souhvězdí šílenců, na kterém představila čtrnáct novinkových písní. Toto album legendární skupina pokřtila před zraky fanoušků 6. prosince na svém vánočním koncertě.

Velký sál Lucerny byl po strop naplněn diváky lačných příchodu čtveřice rockerů. Koncert nezačal obvyklým způsobem. Kapela se nejprve vydala přímo mezi své fanoušky. Průvod s Petrem Jandou v popředí, následován Jiřím Valentou, Milanem Broumem a Martinem Vajglem, který bubnoval do kroku, se přivítal s diváky tváří v tvář. Poté již všichni vystoupali na pódium a dvoustý koncert v Lucerně v kariéře Olympicu začal.

Jako první se na playlistu objevila skladba My už jiný nebudem, která je bonusem pětidiskového kompletu k padesátému výročí kapely. Po starých peckách, mezi kterými byla i píseň Manekýny, jíž Olympic zařazuje na koncertech méně, přišla řada na horké novinky. Z alba Souhvězdí šílenců zazněla jako první Já nejsem zlej. Skalní příznivci si novou desku předem dobře naposlouchali a písně z ní zpívali spolu s kapelou. Famózní atmosféra nastala, když Olympic rozjel song Jako tele na vrata. V tu chvíli se z pardálů rockové scény stali dvacetiletí mladíčci, kteří fanouškům předávali neuvěřitelnou energii.

Jak Olympic sliboval již na plakátech, rozhodl se připomenout svým posluchačům, jak zněla jeho hudba v 60. letech. Petr Janda s Milanem Broumem se chopili starých kytar, Jiří Valenta usedl ke klavíru a Martin Vajgl za letitou bicí soupravu. Zvuk šel samozřejmě přes dobovou aparaturu, a tak písně Mary a Dej mi víc své lásky slyšely pouze přední řady. Do zadní části sálu tóny ze starých aparátů bohužel nedolehly.

Song Ajajaj už Olympic hrál v současném provedení. Poté přišel čas na další novinku, singl z nového CD, Pane můj. Ten, kdo si nebyl naprosto jistý slovy, neměl se příliš čeho chytit. Petr Janda si píseň mírně přetextoval. Musím však ocenit výbornou improvizaci v rýmech, které sice Karel Šíp nenapsal, ale ne každý posluchač zaznamenal, že frontman ve slovech tápe.

Následně již přišla chvíle křtu. LP desce Souhvězdí šílenců, která vyšla záhy po vydání CD, přišla popřát vše nejlepší houslová virtuoska Gabriela Demeterová. Ta s Olympicem zahrála dvě písně z jeho repertoáru – Stejskání a Švédské kapky. Z jejího brilantního výkonu příjemně mrazilo. Oběma skladbám její interpretace velmi dobře sedla.

Gabriela Demeterová nebyla ten večer jediným hostem. Na píseň Otázky se ke druhému mikrofonu postavila Marta Jandová.

Čas ubíhal velmi rychle a nachýlil se konec úžasného koncertu. Jaké by to bylo vystoupení bez přídavků. Zaznělo jich hned několik. Po písni Kanagom přilétlo pověstné lepidlo k nohám Petra Jandy. Fanoušci si velmi hlasitě žádali skladbu Když ti svítí zelená, kterou se s nimi Olympic rozloučil.

Celý večer panovala ve velkém sále pražské Lucerny velmi uvolněná, přátelská atmosféra. Olympic si užíval koncert stejně intenzivně jako fanoušci. Petr Janda každou chvíli volal do mikrofonu: „Lucernaaa" a ta mu odpovídala nadšeným potleskem a hvizdem. S novým bubeníkem Martinem Vajglem se skupina velmi dobře sžila. Přejme jí další řadu takto vydařených vystoupení.

GALERIE

Související obsah:

» Šílenci jako před půl stoletím, dokazuje to nové album skupiny Olympic   (Jitka Fialková, 30. 11. 2013)
» Jan Pirk se stal kmotrem osmnáctého řadového alba Olympicu   (Jitka Fialková, 05. 11. 2013)
» Práce na nové desce šla Olympicu pěkně od ruky   (Karel Souček, 25. 09. 2013)
» Olympic vypustil Rockovou modlitbu   (Jitka Fialková, 20. 10. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem
17.05.

Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem

Poly, zpěvák a kytaristy crossoverové, čtveřicí Andělů oceněné stálice INSANIA, se vydal cestou...


Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka
17.05.

Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka

Zpěvačka Lucie Bílá překvapila novou, dosud nevydanou písní Petra Hapky a Michala Horáčka s názvem Hvězdy jsou...


Na Hrady CZ nejen za Lucií v původní sestavě
16.05.

Na Hrady CZ nejen za Lucií v původní sestavě

Hudebně-kulturní festival Hrady CZ se letos uskuteční podevatenácté a návštěvníkům nabídne několik pozoruhodností...


Festival Studánka 2024 plný tuzemských rockových legend a umělců je tu
16.05.

Festival Studánka 2024 plný tuzemských rockových legend a umělců je tu

Už zítra odpoledne se v areálu libereckého Autokempu Staré Pavlovice otevřou brány hudebního festivalu...


Brno navštívili králové ze severu Wolfheart
16.05.

Brno navštívili králové ze severu Wolfheart

Při teplé květnové neděli se metaloví fanoušci v Brně mohli zchladit v Kabinetě Múz se samotnými králi...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru